هیدروکربن‌ها ترکیبات آلی هستند که در چند دسته مختلف طبقه بندی شده و موارد مصرفی متفاوتی دارند. در یک تعریف ساده می‌توان گفت هیدروکربن‌ها ترکیبات آلی هستند که در ساختار خود تنها هیدروژن و کربن دارند. در واقع هیدروکربن‌ها یکی از مواد شیمیایی هستند که نقش بسیار مهمی در زندگی انسان‌ها دارند.یکی از بهترین راه های خرید هیدروکربن مراجعه به تولید کننده هیدروکربن است.

تولید کننده هیدروکربن

هیدروکربن چیست؟

همان طور که اشاره شد، هیدروکربن‌ها (Hydrocarbon) گروهی از مواد شیمیایی با ساختار مولکولی خاصی هستند که در ساختار خاص این هیدروکربن‌ها، تنها اتم‌های کربن (Carbon) و هیدروژن (Hydrogen) وجود دارند.

انواع هیدروکربن

هیدروکربن‌ها در انواع مختلفی وجود دارند. در حالت کلی هیدروکربن‌ها را به دو گروه زنجیره‌ای و حلقه‌ای تقسیم بندی می‌کنند. هر کدام از این گروه‌ها نیز به دو گروه اشباع شده و غیراشباع تقسیم می‌شوند. آلکان‌ها و سیکلوآلکان‌ها جزو هیدروکرین‌های زنجیره‌ای اشباع شده به شمار آمده و آلکن‌ها و آلکین‌ها نیز جزو هیدروکربن‌های اشباع نشده طبقه بندی می‌شوند. در ادامه به معرفی هر کدام از انواع هیدروکربن‌ها خواهیم پرداخت:

انواع هیدروکربن

  • هیدروکربن‌های آلیفاتیک

تمام ترکیبات هیدروکربنی غیرآروماتیک، ترکیبات آلیفاتیک (Aliphatic) نامیده می‌شوند. این ترکیبات از اتم‌های کربن و هیدروژن تشکیل شده و یا در آن‌ها حلقه‌ای وجود ندارد و یا در صورت داشتن حلقه، آن حلقه آروماتیک نیست. هیدروکربن‌های آلیفاتیک، خود به دسته‌هایی همچون آلکان‌ها، آلکن‌ها، آلکین‌ها و ترکیبات حلقوی مشابه تقسیم می‌شوند.

  1. آلکان‌ها

آلکان‌ها گروهی از هیدروکربن‌های آلیفاتیک هستند. CH4 یا متان، ساده‌ترین ترکیب آلکان‌ها به حساب می‌آید که ویژگی‌های آن را با در نظر گرفتن اختلافات بسیار اندکی می‌توان در مورد سایر آلکان‌ها نیز مورد استفاده قرار داد. متان، پروپان، اتان، اوکتان، بوتان، پنتان و بسیاری از ترکیبات دیگر همگی جزو دسته آلکان‌ها هستند.

  1. آلکن‌ها

آلکن‌ها به هیدروکربن‌های غیراشباع معروف هستند و شمار هیدروژن در این ترکیبات کمتر از آلکان‌های هم کربن است. این نوع از ترکیبات ممکن است دارای دو یا چند پیوند دوگانه در ساختار خود باشند. اتن یا اتیلن، ساده‌ترین ترکیب گروه آلکن‌ها است. بسیاری از مواد شیمیایی در مقیاس‌های صنعتی با استفاده از این ترکیب ساخته می‌شوند و به همین دلیل آن را پایه و اساس صنایع پتروشیمی می‌دانند.

به عنوان مثال از واکنش اتن با آب در حضور سولفوریک اسید و در شرایط مناسب اتانول تولید می‌شود. اتیلن، بوتن و پروپن از جمله مهم‌ترین ترکیبات آلکن‌ها به حساب می‌آیند.

  1. آلکین‌ها

آلکین‌ها گروه دیگری از ترکیبات هیدروکربنی هستند که در ساختار خود پیوند سه گانه دارند. ساده‌ترین عضو این گروه از هیدروکربن‌ها، استیلن نام دارد.

  • هیدروکربن‌های آروماتیک

کلمه آروماتیک (Aromatic) به معنای عطرآگین و خوشبو است و به ترکیباتی گفته می‌شود که در ساختار آن‌ها یک حلقه جفت از پیوندهای غیراشباع قرار گرفته است. هیدروکربن‌هایی که دارای چند حلقه هستند (2 الی 7 حلقه)، جزو آلوده کننده‌های محیط زیست به حساب می‌آیند.

هیدروکربن‌های آروماتیک دارای دو دسته آروماتیک‌های بنزنی و آروماتیک‌های بدون حلقه بنزن هستند. موادی مانند بنزن، تولوئن، زایلن و نفتالن از این دسته از ترکیبات هیدروکربن‌ها هستند. جامد و یا مایع بودن در دمای اتاق، عدم انحلال در آب و شرکت در واکنش‌های کاتالیزوری هیدروژنه از جمله ویژگی‌های مهم هیدروکربن‌ها است.

خواص شیمیایی هیدروکربن‌ها

تمامی هیدروکربن‌ها در واکنش سوختن مشابه هم هستند؛ اما در سایر ویژگی‌های شیمیایی آن‌ها تفاوت‌های بسیاری وجود دارد. واکنش سوختن هیدروکربن‌ها به این صورت است که هیدروکربن با سرعت بالایی با اکسیژن ترکیب شده و علاوه بر تولید مواد خاص از سوختن، انرژی زیادی به صورت نور و گرما آزاد می‌کند.

خواص فیزیکی هیدروکربن‌ها

هیدروکربن‌ها مولکول‌های غیرقطبی هستند و به همین دلیل در حلال‌های قطبی همچون آب حل نمی‌شوند. این نوع از ترکیبات در حلال‌های غیرقطبی همچون روغن حل می‌شوند. برای مثال گریس را می‌توان هیدروکربنی از خانواده آلکان‌ نام برد که ناقطبی است و با استفاده از آب پاک نمی‌شود. برای تمیز کردن آن لازم است از نفت و یا بنزین که ترکیباتی ناقطبی هستند، استفاده ‌شود.

هیدروکربن‌ها چه کاربردی دارند؟

هیدروکربن یکی از پرکاربردترین کلمات در حوزه شیمی، صنعت نفت و پتروشیمی بوده و نفت مهم‌ترین منبع هیدروکربن در زمین است. در حدود 87 درصد از هر بشکه نفت برای سوزاندن و 13 درصد از آن برای تولید کالاهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از همین رو می‌توان گفت بیشترین و مهم‌ترین‌ کاربرد هیدروکربن‌ها، به عنوان سوخت است. زغال سنگ و گاز طبیعی نیز منابعی از هیدروکربن‌ها هستند که جزو منابع تجدید ناپذیر به حساب می‌آیند.

هیدروکربن‌

تقریبا تمام انواع هیدروکربن‌ها در نفت و گاز طبیعی وجود دارند. دسته آروماتیک‌ها به عنوان حلال شیمیایی استفاده می‌شوند و برخی اوقات نیز در ساختار بنزین و نفت مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی دیگر از کاربردهای هیدروکربن‌ها استفاده از آن‌ها در ساخت لاستیک خام است که در حدود 98 درصد از آن از پلیمر کربنی ساخته شده است. همچنین هیدروکربن‌ها ماده اصلی تشکیل دهنده سوخت‌های فسیلی هستند و در هنگام سوختن انرژی و گرمای زیادی آزاد می‌کنند.

روغن‌های روان کننده، گریس‌ها، حلال‌ها، موم، آسفالت، سوخت‌ها، مواد آرایشی، مواد پلاستیکی، ضدعفونی کننده‌ها، فیبرهای مصنوعی، مواد منفجره و شیمیایی و ایجاد گرما برای جوش دادن قطعات، از دیگر کاربردهای بسیار مهم هیدروکربن‌ها هستند.

تولید هیدروکربن‌ها

هیدروکربن‌ها را به دو دسته هیدروکربن سبک و هیدروکربن سنگین طبقه بندی می‌کنند. هیدروکربن‌های سبک دارای 5 الی 12 کربن بوده و هیدروکربن‌های سنگین بیشتر از 12 کربن دارند. بخش عمده‌ای از نفت استخراج شده دارای هیدروکربن سنگین بوده و ارزش اقتصادی پایینی دارد. همچنین حمل‌ونقل هیدروکربن‌های سنگین سخت بوده و به دلیل گرانروی بالا و چگالی زیاد، فراوری این نوع از هیدروکربن‌ها سخت است.

همین امر باعث می‌شود تا هیدروکربن‌های سنگین به هیدروکربن سبک تبدیل شوند. برای این کار با استفاده از روش‌های شیمیایی به همراه کاتالیست‌ها و دمای بالا، هیدروکربن‌های سنگین را به سبک تبدیل کرده و موجب افزایش ارزش و قیمت آن می‌شوند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: