باز هم قیمت سکه و طلا در بازار به دلیل وضعیت جنگ میان اوکراین و روسیه در نوسان است؛ قیمت سکه و طلا با توجه به بالا رفتن قیمت ارز و دلار افزایش زیادی دشته است. تمام این نوسانات قیمت سکه و طلا به خاطر ترس از تبعات جنگ است؛ که آن را در مدار صعودی و گاها نزولی قرار داده است. قیمت سکه و طلا در بازار با توجه به مسائل و مشکلات روز در دنیا متغییر است و از همین رو پیش بینی می شود قیمت سکه و طلا آن با افت شدیدی مواجه شود.

پیش بینی قیمت سکه و طلا در بازار

قیمت سکه و طلا​طلا همچنان در معاملات روز چهارشنبه در کف دو هفته ای خود معامله می شد و برای لحظاتی تا از دست دادن مرز ۱۹۰۰ دلاری نیز پیش رفت. بعید نیست امشب طلا این مرز را از دست بدهد.

قیمت طلا تا ساعت ۲۰ به وقت تهران در محدوده مرز ۱۹۱۰ دلاری معامله می شد. با این حساب افت هفتگی قیمت طلا به بیش از ۳.۷ درصد رسیده است. افزایش امیدواری ها به پیشرفت مذاکرات میان روسیه و اوکراین برای آتش بش و از سوی دیگر تصمیم گیری فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره همزمان با انتشار این گزارش فشار نزولی شدیدی به قیمت طلا وارد کرده است.

در حقیقت تمام فعالان بازار بر این موضوع اجماع دارند که فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش خواهد داد و سوال اصلی این است که آیا این افزایش نرخ به اندازه ۲۵ صدم درصد خواهد بود یا نیم درصد. بهبود فضا در جنگ اوکراین سبب شده است تا سطح ریسک پذیری سرمایه گذاران در بازارها افزایش پیدا کند، و همین موضوع در چند روز اخیر خود را در بهبود شاخص سهام در آمریکا نیز نشان داده است.

روز چهارشنبه نیز شاخص بازارهای وال استریت افزایش پیدا کرد و دو حوزه سهام های مالی و تکنولوژی از این لحاظ پیشرو بقیه بازار بودند.

همچنین یکی دیگر از عواملی که به قیمت طلا فشار نزولی وارد کرده است افزایش قابل توجه نرخ بهره اوراف در آمریکا بوده است. این موضوع هزینه فرصت نگهداری فلز زرد را بیشتر کرده و موجب کاهش تقاضای آن می شود. نرخ بهره اوراق خزانه داری ۱۰ ساله آمریکا در حال حاضر در بالاترین سطح ۳ سال اخیر خود قرار دارد.

به نظر می رسد با مجموع این شرایط ورق برای طلا برگشته است و در حالی که این فلز ارزشمند در هفته پیش در حال ترکتازی بود اکنون بسیاری از پشتوانه های صعودی خود را از دست داده است.

پیام بالا رفتن حباب سکه 

حباب سکه  نیز در روزهای اخیر بالا رفته است، موضوعی که نشان می‌دهد سکه از لحاظ بنیادی در این قیمت‌ها خریدار ندارد. ولی از لحاظ انتظاری، سکه خود را متمایل به رشد قیمت نشان می‌دهد.

از سوی دیگر هر چقدر حباب سکه بالا بماند،‌ تمایل معامله گران برای فروش سکه و خرید ارز بیشتر می شود. در واقع عدم تعادل قیمت سکه با ارزش ذاتی می تواند از طریق تعدیل قیمت دلار رخ دهد.

 اما در معاملات پشت خطی شب گذشته قیمت سکه به چه سمتی حرکت کرد؟

در معاملات پشت خطی شب گذشته  قیمت سکه بر روی 13 میلیون و 230 هزار تومان قرار گرفت. این قیمت نسبت به معاملات پشت خطی سه شنبه شب 70 هزار تومان پایین تر بود. در معاملات پشت خطی سه شنبه شب قیمت سکه بر روی 13 میلیون و 300 هزار تومان قرار داشت.

بازار طلا روزهای گذشته شاهد عقبگرد قیمت سکه امامی بود. این فلز گران بهای داخلی برای دومین روز متوالی در این هفته افت کرد و به نزدیک مرز ۱۳ میلیون تومان رسید.

قیمت سکه دیروز تحت تاثیر قیمت دلار ۳۵ هزار تومان ارزان شد و  بر روی ۱۳ میلیون و ۷۰ هزار تومان قرار گرفت.

قیمت‌ سکه‌ دست به دامان دلار شد

در صورتی که در روز جاری دلار به بالای مقاومت 30 هزار و 200 تومانی پا بگذارد، سکه خط حمایت مهم 13 میلیون تومانی را حفظ خواهد کرد و به آرامی در جهت صعودی گام خواهد برداشت.

تحلیلگران معتقدند بعید است که سکه بتواند در برابر نزول دلار به کانال 29 هزار تومانی، مرز 13 میلیون تومانی را حفظ کند. احتمال دارد که افت دلار به کانال یاد شده حتی زمینه ساز نزول بسیار بیشتر سکه امامی در مقابل اسکناس آمریکایی شود.

تاثیرپذیری بازار طلا از مذاکرات هسته ای

با ادامه مذاکرات دور هشتم برجام در دومین روز هفته، دلار روند نزولی را ادامه داد و تا مرز ۳۰هزار تومان عقب‌نشینی کرد؛ از طرفی با تعطیلی بازار‌های جهانی اونس در سطح ۱۷۸۳دلار ثابت مانده و تحت تاثیر این دو عامل، قیمت طلای ۱۸عیار اندکی کاهش یافته اما بهای انواع سکه تغییری نکرده است.

همچنین فعالان بازار طلا از عادی شدن روند معاملات خبر می‌دهند و گفته شده، به‌رغم اینکه قیمت‌ها از هفته گذشته روند نزولی پیش گرفته اما حجم خرید و فروش‌ها تغییر نکرده است؛ بنابراین مردم فعلا منتظر نتیجه مذاکرات و واکنش دلار به آن هستند و تا روشن شدن تکلیف برجام، وارد بازار طلا نخواهند شد.

حالا با توجه به بلاتکلیفی شرایط سیاسی و انتشار اظهارات متفاوت درمورد برجام، معامله‌گران بازار ارز سردرگم هستند و اخبار مذاکرات به قیمت دلار جهت می‌دهد؛ به همین دلیل محمد کشتی‌آرای، نایب رییس دوم اتحادیه طلا هم با اشاره به افزایش عوامل تاثیر‌گذار، اظهار کرده که آینده بازار طلا و روند قیمت‌ها فعلا قابل پیش‌بینی نیست.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: