انواع پارکت لمینت در طرح ها و رنگ های مختلف و متنوعی تولید و عرضه می شود که برای هر سلیقه و نیازی مناسب است. اما چگونه می توان بهترین و مناسب ترین گزینه را انتخاب کرد؟ همانطور که می دانید، رنگ یکی از مهم ترین عناصری است که می‌تواند حس و حال فضا را در دکوراسیون داخلی تغییر دهد.  شاید فکر کنید که می توان رنگ هر یک از  عناصر محیط را  فقط بر اساس علاقه شخصی تعیین کرد. اما علم طراحی دکوراسیون به شما می‌گوید که این طور نیست. 

حقیقت این است که رنگ دیوارها رنگ انواع پارکت لمینت و رنگ مبلمان و  دیگر اشیای موجود در اتاق  باید با توجه به فاکتورهایی مانند نور، ابعاد، هارمونی و ... تعیین شود. انتخاب رنگ مناسب به هر یک از اشیا موجود در یک اتاق بسیار مهم است چرا که می‌تواند حس و حال فضا را تغییر داده و در مورد گیری محیط تاثیر مثبت یا منفی بگذارد.

 چرا انتخاب رنگ پارکت لمینت مهم است؟

 نحوه طراحی داخلی ساختمان و سبکی که در دیزاین هر فضا به کار می‌برید در حقیقت بازتابی از طرز تفکر و سلیقه شماست و می تواند تاثیرات بسیار مهمی روی افرادی که به این فضا وارد می‌شوند بگذارد.  اما نکته مهم اینجاست که هر  اتاقی فضای کافی برای طراحی دکوراسیون مناسب ندارد و علاوه بر آن ممکن است در شرایطی باشید که نتوانید برای  طراحی حرفه ای دکوراسیون داخلی هزینه کنید.

 در چنین شرایطی چیزی که به کمک شما می آید جادوی رنگ هاست.  اینکه پارکت لمینت مورد استفاده در اتاق را با رنگ های مناسب انتخاب کنید هزینه اضافی روی دست شما نمی گذارد؛  اما تاثیر فوق‌العاده‌ای خواهد داشت.  چگونه میتوان رنگ مناسب پارکت را برای هر محیطی انتخاب کرد؟  در ادامه برای پاسخ به این سوال راهنمایی هایی در مورد انتخاب رنگ پارکت لمینت برای شما آورده ایم که امیدواریم به شما بر این کار کمک کند.

 تفاوت رنگ پارکت مناسب برای طراحی های رسمی با غیررسمی

 به طور معمول می توان فضاهایی را که شما می خواهید پارکت کنید به دو دسته ی رسمی و غیررسمی تقسیم کرد.  فضاهایی مانند شرکت‌ها محیط های تجاری و اداری در دسته ی گزینه‌های رسمی و مواردی مانند خانه‌ها در دسته ی غیر رسمی قرار میگیرد.  البته شما می‌توانید از نحوه دیزاین رسمی برای سبک خانه خود نیز استفاده کنید و این معمولاً در شرایطی است که منزل خود را به صورت کلاسیک دیزاین کرده باشید‌.

 سوال اینجاست که چه رنگ هایی برای پارکت لمینت فضاهای رسمی مناسب تر است؟ به طور معمول، در فضاهای رسمی بهتر است از رنگ‌های تیره مانند قهوه ای خاکستری مشکی یا سرمه ای استفاده شود. این رنگ ها فضا را لوکس شکیل و زیبا نشان می‌دهد و علاوه بر آن دیرتر کثیف شده و راحت تر تمیز می شود.

در میان سایر کفپوش های بازار( سنگ و سرامیک)، محصولات کلیکی بسیار سریع تر نصب می شوند.  هر دو نوع پارکت لمینت فوم دار و بدون فوم به روش کلیک در هم قفل می شوند. این اتصال به گونه ای است که به سادگی تایل ها از هم جدا نمی شوند و نمی شکنند. در مورد بهترین پارکت لمینت ایرانی های فوم دار نیازی به زیر سازی نیست و بر روی هر سطح صاف و همواری می توان کفپوش را نصب کرد. معمولا این پارکت ها برای نصب روی سیستم گرمایش از کف مناسب هستند.

در مقابل، برای فضاهای غیررسمی می‌توانید از رنگ‌های روشن تر استفاده کنید. این رنگ ها به طور معمول فضای خانه را صمیمانه تر نشان می دهند و علاوه بر آن نورگیرتر نیز هستند.  البته نکته‌ایکه وجود دارد این است که پارکت های روشن تر ، زودتر کثیف می‌شوند و لکه ها را واضح تر نشان می دهند. رنگ ها وجود دارند که هم برای محیط های رسمی برای محیط های خودمانی مناسب هستند. از جمله این رنگ‌ها می‌توان به رنگ‌های آبی و قهوه‌ای و طوسی اشاره کرد.

 چگونه رنگ پارکت لمینت را با نور محیط هماهنگ کنیم؟

 یکی از مواردی که باید در انتخاب رنگ پارکت خود به آن دقت کنید نورگیری محیط است که نقش مهمی در طراحی دکوراسیون داخلی نیز دارد.  این مورد بیشتر در ساختمان های مسکونی و منازل مورد توجه قرار می‌گیرد. البته بهتر آن است که در فضاهای اداری و تجاری نیز به این مورد دقت کنیم.

 استفاده از پارکت های رنگ تیره باعث جذابیت و لوکس بودن فضا می‌شود. اما برای محیط های کم نور بهتر است از استفاده از این نوع پارکت اجتناب کنید چرا که فضا را تیره تر نشان می دهد.  پیش‌تر گفتیم که برای فضای  اداری و تجاری بهتر است از رنگ های تیره استفاده کنیم اما باید به این نکته نیز دقت کنید که اگر موقعیت مکانی ساختمان شما به نحوی است که مشکل نورگیری دارد بهتر است که رنگ‌هایی را انتخاب کنید که کمتر تیره باشند؛  در غیر این صورت فضا کاملا تاریک خواهد شد  گاهی می تواند تاثیر منفی روی روحیه مراجعین و کارمندان شما بگذارد.

 در مقابل در صورتی که در فضاهایی با نور گیری کم  از پارکت های لمینت رنگ روشن مانند سفید استفاده کنیم می توان با ترکیب این نوع پارکت با چند لامپ نام به سادگی نوگیری مصنوعی در فضا ایجاد کرد تا فضا حالت روشن تر و شادتری به خود بگیرد.

 چگونه می توان رنگ پارکت لمینت را با متراژ فضا هماهنگ کرد؟

 پیش تر اشاره کردیم که رنگ پارکت ها در حس و حال فضا تاثیر دارند و در نورگیری محیط زیست نیز نقش موثری ایفا می کنند.  این تنها  مواردی نیست که رنگ پارکت ها در آن موثر است.  جالب است بدانید یکی  دیگر از فاکتورهای که می توان با انتخاب درست رنگ پارکت روی آن تاثیر گذاشت اندازه محیط است.

 برای فضاهای کوچک بهتر است از پارکت های رنگ روشن استفاده کنید چراکه به استفاده از پارکت های رنگ روشن می تواند فضا را بزرگتر نشان دهد.  در شرایطی که فضای اتاق  شما کم نور می باشد یا همیشه پرده های آن را می کشید تا نور به داخل نیاید؛ این خود باعث می شود که اتاق کوچک تر به نظر برسد. برای همین بهتر است پارکت های رنگ روشن مانند سفید و طوسی روشن استفاده کنید تا فضا کمی بزرگ تر به نظر برسد.

 یک تکنیک دیگر نیز وجود دارد که می‌توانید برای بزرگتر نشان دادن فضا چه در محیط های اداری و تجاری و چه در محیط های مسکونی از آن استفاده کنید.  برای اینکه فضای شما بزرگ تر به نظر برسد؛ بهتر آن است که از چند رنگ پارکت استفاده نمایید.  این نکته را هنگام استفاده از فرش کف پوش و دیگر موارد برای پوشاندن اتاق نیز در نظر داشته باشید.

 چگونه رنگ پارکت خود را با سقف دیوارها ست کنیم؟

 شاید به هر دلیل نخواهید برای استخدام  کردن یک دکوراتور حرفه ای هزینه کنید. اما به سادگی می توانید با ست کردن رنگ پارکت خود با سقف و دیوارها، یک هارمونی زیبا ایجاد کنید که  یک طراحی مینیمالیستی حرفه ای را رقم بزند. سعی کنید رنگ سقف دیوار و پارکت خود را دقیقا مشابه انتخاب نکنید چرا که فضای اتاق را بی روح خواهد کرد.  بهتر آن است که از رنگ‌های مختلف در یک تناژ استفاده نمایید. سعی کنید پارکت را تیره تر از سقف و دیوارها انتخاب کنید.

 در صورتی که تمام فضا سقف و دیوارهای روشن و سفید دارد با استفاده از کفپوش و  پارکت تیره می‌توانید فضا را جذاب تر نشان دهید.  چنین ترکیبی در صورتی که کف فضا دچار اختلاف ارتفاع باشد؛ می تواند به شما کمک کند تا این عیب را به راحتی و بدون صرف هزینه اضافه بپوشانید.

 تاثیر روانشناسی رنگ ها در انتخاب پارکت لمینت

 یکی از موارد دیگری که در هنگام انتخاب رنگ پارکت لمینت خود باید به آن دقت کنید روانشناسی رنگ هاست. تا به حال دقت کرده اید که در فست فودها دائماً از رنگ‌های زرد و قرمز و نارنجی استفاده می‌کنند؟ خب این به این دلیل است که این می تواند شما را گرسنه کنند.

 استفاده از رنگ قرمز ایجاد هیجان می کند و استفاده از رنگ سبز، سرزندگی ایجاد می کند. در صورتی که می خواهید فضای خاص و منحصر به فرد ایجاد کنید از رنگ‌هایی مانند طوسی نقره ای و مشکی استفاده کنید. استفاده از رنگ آبی و بنفش می‌تواند ایجاد آرامش کند و رنگ سفید ایجاد اعتماد متقابل میکند.

 این جادوی روانشناسی رنگ هاست شما با استفاده از رنگ مناسب می توانید حس خاصی را به مخاطب یا مراجع خود تلقین کنید. پس اگر برای مکانی مانند یک کافه می توانید از رنگ هایی مانند خاکستری و طوسی استفاده کنید؛ برای اتاق عمل و بیمارستان از رنگ آبی و بنفش و برای مدارس از رنگ سبز. با توجه به فضایی که می خواهید پارکت کنید و استفاده آن، می توانید مناسب ترین رنگ را بر اساس علم روانشناسی استفاده کنید تا علاوه بر زیباسازی فضا، احساسی را که می خواهید به مخاطب خود القا نمایید.

اهمیت تعداد افراد خانواده در انتخاب رنگ پارکت

از دیگر مواردی که در هنگام انتخاب رنگ کفپوش و پارکت باید به آن دقت خاصی داشته باشید؛ تعداد افراد خانواده و وجود یا عدم وجود بچه در خانه است. اکثر افراد هنگام انتخاب کردن، فراموش می کنند که به این مورد توجه کنند. اگر به دنبال یک پارکت لمینت بی نظیر هستید حتما به سایت گامان تزئین جاوید بروید و مدل خود را انتخاب کنید.

دقت کنید که پارکت رنگ روشن زودتر کثیف می شود و کثیفی ها و لکه ها را نیز نشان می دهد. برای همین اگر خانواده پر جمعیتی هستید و عبور و مرور زیادی روی پارکت ها صورت خواهد گرفت یا در صورتی که فرزند کوچکی دارید که ممکن است در حین بازی جایی را کثیف کند؛ بهتر است پارکت های نسبتا تیره تر انتخاب کنید که به نسبت دیرتر کثیف می شوند؛ کثیفی ها را نشان نمی دهند و به سادگی می توان آن ها را تمیز کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: