نحوه کارکرد برش لیزری فلزات 

از جمله فرایند های تولید قطعات فلزی، استفاده از دستگاه های برش لیزری می باشد. این دستگاه ها در صنایع مختلف کاربرد داشته و به دلیل قابلیت انعطاف پذیری بالای خود، مزایای زیادی به همراه دارد. پایه فرایند برش لیزری را می توان فایل های وکتور دانست. منظور از فایل های وکتور فایل هایی است که دارای خط ها و منحنی های هندسی می باشند. در این عملیات جهت برش از شکل های گوناگون و متنوعی استفاده می شود. برای مثال می توان از حروف، برچسب ها و انواع عملات ها استفاده کرد. در ادامه با برش لیزری فلزات و کارکرد آن ها بیشتر آشنا خواهیم شد. 

برش لیزری فلزات چیست و چه مزایایی دارد؟ 

همان طور که گفتیم از دستگاه های لیزر جهت برش انواع متریال ها همچون فلزات و آهن استفاده می شود. این دستگاه ها دارای دقت بسیار بالایی بوده و از جمله مزایای آن ها می توان به سرعت بالای کار چ همچنین کاهش چشمگیر هزینه ها اشاره کرد. از همین رو دستگاه برش لیزری به عنوان یکی از محبوب ترین دستگاه های تولیدی در میان صنعتگران شناخته می شود.

عملکرد برش انواع متریال های فلزی و آهنی با استفاده از لیزر بدین شکل است که اشعه آن به با کمک یک منبع اصلی که دارای توان بسیار زیادی است، به سوی نقاط مد نظر ساطع می شود و سبب ذوب شدن و یا تقطیر شدن آن محل می گردد. در نهایت آهن و فلزات به شکل و اندازه مورد نیاز، برش داده می شوند. در این فرایند، مواد مذاب با کمک گاز نیتروژن و اکسیژن از سطح فلز جدا می شود. 

به طور کلی برش انواع متریال های فلزی با استفاده از روش برش لیزر را می توان یکی از بهترین روش های موجود دانست چرا که این روش دارای دقت بسیار بالایی بوده و به دلیل بهره برداری از حداکثر سرعت در آن، امکان ارائه خدمات و سفارش در تیراژ های بالا و مختلف برای تولید کننده به وجود می آید.

از جمله مهم ترین نکات و مزایای برش و حکاکی فلزات با استفاده از روش لیزر می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

۱) خلاقیت در طراحی 

۲) انعطاف پذیری

۳) امکان ایجاد طرح های پیچیده 

۴) دقت بسیار بالا

۵) قیمت پایین 

۶) عدم پرتی

برش آهن با استفاده از روش پلاسما نیازمند صرف انرژی زیادی خواهد بود اما توانایی دستگاه های پلاسما از لحاظ میزان قطر صفحه های برش بیشتر است. امروزه به دلیل پیشرفت های روز افزونی که در صنعت اتفاق می افتد، دستگاه های برش لیزر نیز، توانایی برش لیزر با قطر صفحه های بیشتر را پیدا کرده اند و تلاش بر این است که این توانایی بیش از پیش ارتقا بخشیده شود. ناگفته نماند قیمت این دستگاه ها یعنی دستگاه های برش آهن و فلزات با صفحه های قطور تر، به دلیل مزایای برتر خود در مقایسه با دستگاه پلاسما بیشتر خواهد بود. 

موارد گوناگونی بر روی میزان قیمت دستگاه های برش لیزری تاثیر می گذارد که از جمله آن ها می توان موارد زیر اشاره کرد: 

• میزان زمان صرف شده 

• طول خطوط برش 

• محاسبه مساحت حکاکی  

مهم ترین نکات جهت برش لیزری فلزات

کرف :

با کمک کرف می توان کوچک ترین شعاع قابل برش  انواع متریال های فلزی را تعیین کرد. البته این شعاع وابسته به ضخامت ورق فلزی بوده و جهت بهبود فرآیند برش کاری می بایست این ویژگی لحاظ گردد. 

صافی سطح :

یکی از مهم ترین عوامل و نکات تاثیر گذار در زمان برش کاری و حکاکی فلزات، صافی سطح فلز می باشد. توجه داشته باشید که سطح فلز علاوه بر صاف بودن می بایست اکسید نشده باشد. برای صاف نمودن سطوح کار می توان گاز و فشار مناسب ایجاد کرده و سرعت برش و نوع اشعه لیزر را کاملا و به درستی تنظیم نمود. 

سرعت برش :

به طور کلی بالا بودن سرعت برش به توان و میزان اشاعه لیزر در دستگاه بستگی دارد. یعنی هر چه توان و میزان اشاعه اشعه لیزر در یک دستگاه بیشتر باشد، سرعت برش فلزات و ورقه های فلزی نیز در آن بیشتر خواهد بود. 

زاویه کونیک :

زاویه کونیک به قابلیت و توانایی تغییر قطر سوراخ در ضخامت برش گفته می شود. 

تولید پلیسه :

از دیگر عوامل و نکات مهم در برش لیزری، میزان تولید پلیسه می باشد. هر چه در برش لیزری فلزات بتوان پلیسه های کمتری تولید کرد نیاز به فرایند دوباره ماشین کاری از بین می رود و به حداقل می رسد.

تفاوت حکاکی لیزری و برش لیزری 

تفاوت میان حکاکی لیزری و برش لیزری در لنز دستگاه است. دستگاه برش لیزری دارای یک لنز با فاصله کانونی بلند است ولیکن لنز استفاده شده در دستگاه حکاکی لیزری، دارای فاصله کانونی کوتاه می باشد. به طور کلی حکاکی را می توان عملی تعریف کرد که خلق آن نیاز به دقت بالایی دارد چرا که به ظرافت خاص طرح مد نظر و مورد نیاز است.

 برش حکاکی لیزر فرایندی است که به دقت بسیار بالا و ظرافت ویژه ای احتیاج دارد تا بتواند طرح های بسیار زیبایی بر روی اجسامی که قابلیت حکاکی بر روی خود دارند را حکاکی نماید. برش لیزر اما کاملا بر خلاف حکاکی لیزر است. قدرت و سرعت برش لیزر بر روی اجسام بسیار بالا بوده و امکان برش دادن انواع اجسام ضخیم با استفاده از دستگاه های آن وجود دارد. با استفاده از دستگاه حکاکی لیزر می توان اجسام مشخصی را حکاکی و برش داد. 

با استفاده از دستگاه لیزر می توان تصاویر را طراحی کرده، اشکال گوناگون را به تصویر کشید و حتی طرح های پیچیده هندسی و نقوش گرافیکی را بر روی اجسام برش داد. در حقیقت دستگاه های برش لیزری تحولی جدید را در دنیای صنعت وارد کردند و علاوه بر سرعت و دقت بالا، از هزینه های به صرفه ای برخوردارند.

دستگاه های حکاکی لیزری دارای دقت بسیار بالایی بوده و از همین رو محصول نهایی با کیفیت بسیار بالا و دقتی بی نظیر در اختیار مشتری قرار می گیرد. این روش نسبت به سایر روش های سنتی بسیار مقرون به صرفه بودن و سرعت عمل آن به شدت بالا می باشد از همین رو امکان دریافت پروژه های بیشتر برای صنعتگران به وجود می آید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: