شنوایی سنجی نوزاد به بررسی کم شنوایی در یک یا هر دو گوش کمک می کند. همه نوزادان متولد شده باید بلافاصله بعد از تولد شنوایی سنجی شوند. زیرا در صورت وجود کم شنوایی می توان مداخله زودهنگام را شروع کرد.

از هر ۱۰۰۰ نوزاد تازه متولد شده حدود ۱ الی ۲ نوزاد کم شنوایی قابل توجهی دارند. درمان به موقع کودکان کم شنوا بسیار حائز اهمیت می باشد. غربالگری شنوایی به نوزادانی که دچار کم شنوایی هستند، این امکان را می دهد که در چند هفته اول پس از تولد، شناسایی شوند.

تست شنوایی چه زمانی انجام می شود؟

بعد از تولد نوزاد شما، یک برنامه غربالگری شنوایی برای او تدوین می گردد. شنوایی سنجی نوزاد معمولاً قبل از خروج از بیمارستان انجام می شود. در برخی موارد به خواسته والدین تست شنوایی در خانه انجام می گیرد. شنوایی شناس می‌تواند به شما بگوید که شنوایی سنجی نوزاد کجا و چه زمانی انجام گیرد. اگر شنوایی سنجی در بیمارستان محل تولد صورت نمی گیرد، از یک شنوایی شناس بخواهید که این کار را در مطب انجام دهد.

غربالگری شنوایی نوزاد شامل چه تست هایی می شود؟

یک شنوایی شناس (اُدیولوژیست) آموزش دیده غربالگری شنوایی را انجام می دهد. دو آزمایش اصلی برای غربالگری شنوایی نوزاد انجام می شود:

تست OAE:

تست شنوایی سنجی OAE

یک گوشی کوچک با نوک نرم که اصطلاحا به آن پروب گفته می شود در قسمت بیرونی گوش کودک شما قرار می گیرد که صداهای کلیک مانندی را به گوش ارسال می کند. با رسیدن صدا به گوش، قسمت داخلی گوش که به حلزون گوش معروف است، پژواک تولید می کند. اگر این پژواک توسط دستگاه OAE ثبت گردد می توانیم بگوییم که شنوایی وجود دارد.

تست ABR:

تست شنوایی سنجی ABR

شنوایی شناس الکترودهای چسبی را به پیشانی و پشت گوش کودک شما وصل می کند. این الکترودها به دستگاه ABR متصل هستند. سپس شنوایی شناس هدفون کوچکی را در گوش نوزاد شما قرار می دهد که صدای کلیک مانندی را تولید می کند. صدا بعد از رسیدن به عصب گوش آن را تحریک می کند که این پاسخ توسط الکترودهای متصل شده جمع آوری شده و تفسیر می شوند.

این آزمایشات شنوایی فقط چند دقیقه طول می کشد و به کودک شما آسیبی نمی رساند. آزمایش غربالگری شنوایی معمولاً در حالی انجام می شود که کودک شما در خواب یا آرام باشد. تا زمانی که آزمایش غربالگری شنوایی (تست ABR و تست OAE) انجام می شود، می توانید در کنار نوزاد خود بمانید. به محض اتمام آزمایش ها، می توانید نتایج را دریافت کنید. 

نتایج غربالگری شنوایی به چه معناست؟

اگر غربالگری شنوایی پاسخ واضحی را از هر دو گوش کودک شما نشان دهد، بعید است که کودک شما کم شنوایی داشته باشد. برخی از نوزادان برای رسیدن به نتیجه واضح نیاز به آزمایش مرحله دوم دارند.

نتیجه "ارجاع یا refer" مستلزم تکرار مجدد تست شنوایی در عرض چند هفته می باشد. این امر لزوماً به این معنی نیست که کودک شما مشکل شنوایی دارد. نتیجه "ارجاع یا refer" در تست شنوایی می تواند تحت تاثیر موارد زیر قرار گیرد:

  • مایع یا سایر موادی که در حین زایمان وارد مجرای گوش شده اند.
  • مایع موقت موجود در گوش میانی.
  • سرو صدای زیاد محیط یا نوزاد در حین انجام تست شنوایی.

با مشاهده رفتار کودک در منزل نمی توان گفت که شنوایی کودک در چه حدی است و اینکه کودک می شنود یا نه. بنابراین انجام غربالگری شنوایی ضروری است.

آیا نتایج تست OAE و تست ABR قطعی می باشد؟

تست های شنوایی باید توسط یک شنوایی شناس ماهر که در این زمینه فعالیت دارد، انجام شوند. اگر نوزاد در تست OAE قبول شود می توان گفت که حلزون گوش، گوش میانی و خارجی نوزاد همگی سالم می باشند ولی در صورت رد در تست OAE نمی توان گفت که سیستم  شنوایی نوزاد معیوب است. همانطور که گفتیم سر و صدای زیاد محیط و نوزاد، وجود مایع رحم مادر در گوش نوزاد و… می توانند باعث رد در تست  OAE شوند. بنابراین نیاز به مرحله دوم شنوایی با فاصله زمانی هست.

گاهی به دلیل عدم بلوغ عصبی نوزاد تا قبل از یک سالگی احتمال نتایج نادرست در تست ABR نیز وجود دارد. در کل می توان گفت که اگر تست های شنوایی حاکی از شنوایی طبیعی نوزاد یا کودک شما بودند آن ها را قبول کنید ولی اگر حاکی از وجود اختلال بودند با کمی صبر دوباره تست های شنوایی را تکرار کنید.

اگر نوزاد شما در غربالگری شنوایی قبول شود آیا امکان کم شنوایی در آینده وجود ندارد؟

اگر نوزاد شما در غربالگری شنوایی خود قبول شود، این امکان وجود دارد بعدا به دلیل ابتلا به عفونت گوش، بیماری های ویروسی، ضربه به سر، قرارگیری در معرض اصوات با شدت بالا و عوامل ژنتیکی دچار کم شنوایی شوند. بنابراین تا سن ورود به مدرسه سالانه باید شنوایی کودک بررسی گردد.

مراحل غربالگری شنوایی

غربالگری شنوایی نوزادان را می توان به سه مرحله تقسیم کرد. مرحله اول غربالگری شنوایی قبل از ترخیص نوزاد و در بیمارستان صورت می گیرد در صورت رد در مرحله اول غربالگری، مرحله دوم غربالگری شنوایی با فاصله یک ماهه انجام میگیرد (در یک ماهگی). در مراحل غربالگری اول و دوم از تست OAE استفاده می گردد. در صورت رد در مرحله دوم غربالگری، تست ABR در سه ماهگی انجام میگیرد که به این مرحله، مرحله سوم غربالگری می گویند.

اگر والدین از انجام شنوایی سنجی نوزاد خود امتناع کنند چه می شود؟

والدین ممکن است از انجام شنوایی سنجی نوزاد خود امتناع کنند. این عدم امتناع والدین در پرونده سلامت شخصی فرزند ثبت می شود. همچنین از والدین خواسته می‌شود فرمی را امضا کنند که تأیید می‌کند وقتی برنامه غربالگری شنوایی ارائه شد، والدین آن را رد کردند. با وجود امتناع والدین به انجام غربالگری شنوایی، آن ها باید از دلیل انجام غربالگری شنوایی و عواقب عدم انجام آن مطلع شوند.

اگر در آینده نگران شنوایی یا رشد گفتار و زبان فرزندتان هستید، لطفاً ترتیبی ارائه دهید که شنوایی فرزندتان ارزیابی شود. از پزشک اطفال خود بخواهید که شما را به یک شنوایی شناس مناسب جهت ارزیابی شنوایی فرزندتان ارجاع دهد. شنوایی در هر سنی قابل ارزیابی است.

در صورت وجود مشکل شنوایی فرزند خود چه کنیم؟

در صورت تایید وجود کم شنوایی باید بلافاصله اقدام به درمان کرد. در صورت نبود عفونت در گوش، درمان شامل کاشت حلزون و یا تجویز سمعک می باشد. چون سن زبان آموزی کودک تا ۲ سالگی می باشد بنابراین برای رشد گفتار و زبان کودک خود باید قبل از ۲ سالگی اقدام به درمان کرده باشید.

کلینیک رزنتال مجهز به دستگاه های پیشرفته غربالگری شنوایی نوزادان می باشد. برای انجام غربالگری شنوایی می توانید با تعیین وقت قبلی به این کلینیک مراجعه نمایید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: