hair 2

پیشینیان ما دارای بدن پر مو تری نسبت به ما بوده اند و مشخص نیست که چرا انسان امروزی کم موتر شده است؛ اگرچه می توان این مطلب را در ارتباط با استفاده بیشتر از لباس برای محافظت وگرم شدن در انسان امروزی دانست. در هر صورت، در اینجا به برخی از وظایف مو در انسان اشاره می کنیم.

1- مو می تواند بعنوان عایقی در برابر سرما عمل نموده و موجب گرم شدن بدن گردد، اگرچه این وظیفه در انسان اهمیت زیادی نداشته و در ضمن نمی تواند بیانگر تفاوت هایی باشد که از نظر شکل و وضعیت مو بین گروههای گوناگون انسانی وجود دارد. به عنوان مثال، اکثر اقوام آسیایی دارای بدن و صورت بسیار کم مویی هستند، اگرچه بسیاری از آنها مانند ساکنین تبت و مغولستان در آب و هوایی بسیار سرد زندگی می کنند.

2- یکی دیگر از وظایف مهم مو، افزایش قابلیت لمس درسطح پوست است؛ بطوریکه در پوست مودار حتی حرکت بسیار ظریف و آهسته یک حشره به خوبی احساس می شود. علت این مسأله، وجود یک گیرنده عصبی حسی درست در محل ریشه مو است. تغییر وضعیت تار مو با عوامل خارجی مثل حرکت یک مورچه یا پشه، موجب تحریک این عصب و درک آن احساس توسط شخص می گردد.

3- در اکثریت حیوانات، مو نقشی در مکانیسم دفاعی حیوان بازی می کند، بدین ترتیب که در مواجهه با خطر موهای حیوان سیخ شده و لذا حیوان بزرگتر و ترسناکتر به نظر می آید. بقایای جزئی از این واکنش در انسان هم وجود دارد. درمواجهه با سرما و هنگامیکه شخص ترسیده و یا هیجانی می شود، موهای ظریف بدن سیخ شده و نمای خاصی به وجود می آورند. علت این واکنش در انسان، انقباض یک عضله بسیارکوچک است که بصورت مایل در زیر پوست به تار مو چسبیده است.

4- یکی دیگر از وظایف مو، محافظت از پوست در برابر اشعه زیان بار ماوراء بنفش خورشید است که البته نقش مهمتر را در این زمینه رنگدانه های موجود در پوست ایفا می کنند. وجود مو در سر، باعث کاهش احتمال صدمات وارده به استخوانهای جمجمه می گردد.

5- در مناطقی از بدن که پوست روی هم مالش داده می شود مانند زیر بغل و کشاله ران، مو بعنوان یک ماده روغن کاری خشک عمل کرده و با کاهش اصطکاک از پوست محافظت بعمل می آورد. وجود مو موجب ممانعت از ورود اجسام کوچک به گوش، چشم و بینی می گردد.

6- وضعیت موی فرد مشخص کننده ماهیت روحی، روانی و شخصیت وی می باشد. مو نقش اساسی در ظاهر فرد دارد و موجب تعیین هویت جنسی فرد می گردد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: