چند درصد سوالات ریاضی کنکور از کتاب درسی ریاضی دوازدهم است؟

دانش‌آموزانی که برای کنکور آماده می‌شوند به دنبال این سؤال هستند که سهم هر درس و پایه در کنکور چقدر است و برای موفقیت باید در کدام درس‌ها تمرکز بیشتری داشته باشند، در کدام درس‌ها ضعیف هستند و چگونه آن را تقویت کنند. طبق اعلام سازمان سنجش ۵۵ درصد از منبع سؤالات طرح شده برای کنکور از دروس پایه یعنی دهم تا دوازدهم است؛ بنابراین پایه درسی شما نقش بسیار مهمی در سؤالات کنکور دارد و پس از پایه دهم باید تمرکزتان را بر روی آمادگی در این رقابت بگذارید. دروس ریاضی از جمله درس‌های تخصصی در کنکور است که با جواب درست دادن به هر سؤال خیلی از داوطلبان رقیب خود را از پیشرو بر می‌دارید. دقت و تمرکز در مباحث ریاضی و درک زنجیره‌وار مسائل به شما کمک می‌کند.

درصد سؤالات ریاضی در کنکور

در هر درس درصد سؤالات متفاوت است. درنتیجه درصد هر سؤال برای هر درس نیز متفاوت خواهد بود. سؤالات عمومی کنکور در دروس ادبیات، دین و زندگی، عربی و زبان برای کلیه رشته‌ها به تعداد ۲۵ سؤال هستند؛ اما تعداد سؤالات اختصاصی در هر رشته تفاوت دارد که در نتیجه به تفاوت در درصد هر سؤال می‌انجامد.

  • درصد تأثیر هر سؤال ریاضی در کنکور ریاضی

در رشته ریاضی درس تخصصی شامل شیمی، فیزیک و ریاضی است و به‌طورکلی سؤالات تخصصی رشته ریاضی از این سه بخش مطرح می‌شوند که هرکدام از آنها تعداد سؤالات متفاوت دارند و میزان درصد هر سؤال از آنها با یکدیگر متفاوت است. مجموعه سؤالات دروس ریاضی، حسابان، هندسه تحلیلی، گسسته، جبر، آمار و مدل‌سازی، هندسه در درس ریاضی قرار می‌گیرند و در دفترچه دوم و دفترچه اختصاصی دارای ۵۰ سال هستند که داوطلب برای پاسخگویی به این درس ۸۰ دقیقه زمان دارد؛ بنابراین هر سؤال ریاضی در دفترچه اختصاصی و کنکور که به شما داده می‌شود دو درصد است و داوطلبان به‌ازای هر پاسخ صحیح از صددرصد دو درصد را کسب می‌کنند.

  • درصد تأثیر هر سؤال ریاضی در کنکور تجربی

در رشته تجربی ۵ درس اختصاصی شامل شیمی، فیزیک، ریاضی، زیست و زمین‌شناسی وجود دارد. هریک از این دروس دارای تعداد متفاوتی از سؤال‌ها هستند که در زمان متفاوتی برای پاسخگویی به این سؤالات در اختیار داوطلبان قرار گرفته است. از بین دروس اختصاصی رشته تجربی درس ریاضی شامل ۳۰ سؤال است که ۵۰ دقیقه زمان برای پاسخگویی به آنها به داوطلب داده شده است؛ بنابراین هر سؤال ریاضی در کنکور رشته تجربی حدود ۳۳٫۳ درصد در صددرصد کل درس‌ها تأثیر دارد به این معنا که هر سه سؤال ریاضی ۱۰ درصد از درس ریاضی را تشکیل می‌دهد.

تعداد و درصد سؤالات کتاب درسی دوازدهم ریاضی

یکی از مهم‌ترین عواملی که در ساعت‌های مطالعه و تست‌زنی در یک مبحث اهمیت دارد میزان توجه طراحان کنکور به آن مبحث و تعداد سؤالاتی است که در آن مبحث مطرح می‌شوند.

به‌طورکلی در کنکور حدود ۶۶ درصد سؤالات از پایه دهم و یازدهم است و باقی سؤالات از پایه دوازدهم است که معمولاً ۲۰ درصد از آن‌ها از نیم‌سال اول و ۲۵ درصد دیگر از نیم‌سال دوم پایه دوازدهم است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که پایه تحصیلی شما در سؤالات کنکور نقش بسیار مهمی دارد و درصد آنها را باید جدی بگیرید. در درس ریاضی تعداد سؤالات از پایه دوازدهم ۱۴ سؤال است و ۱۶ سؤال باقی‌مانده از پایه دهم و یازدهم است که ثابت می‌کند در صد بالایی از پایه دوازدهم در دروس ریاضی مطرح می‌شود.

میزان استفاده سازمان سنجش از کتاب دوازدهم در کنکور

سازمان سنجش در سال‌های گذشته اثبات کرده است که تمام کتاب‌ها برای طرح سؤال ارزش یکسانی دارند. مثلاً اگر قرار است دفترچه سؤالات کنکور در درس ادبیات موردبحث قرار گیرد سازمان سنجش سعی کرده است در ده سال اخیر سه کتاب درسی موردنظر را به طور مساوی مطرح کند که حدود ۸ سؤال از هر کتاب به شمار می‌رود.

سؤال بسیاری از داوطلبان این است که چه تعداد سؤالات از دروس پایه یعنی دو سال اول و چه تعداد از سال آخر است، برای پاسخ به این سؤال کافی است که دفترچه تخصصی سال‌های اخیر را تحلیل کنید. برای این تحلیل مشاوران کنکور پس از بررسی دفترچه‌ها توانستند که درصد کنکور از کتاب درسی هر پایه را به دست بیاورند.

جمع‌بندی‌ها براین‌اساس بوده است که هر پایه به‌صورت میانگین ۳۳ درصد اهمیت دارد و ارزش تمام پایه‌ها برابر است و هیچ پایه بر دیگری ارجحیت ندارد و ارزش تمام کتاب‌ها از نظر سازمان سنجش یکسان است. درصد اهمیت پایه‌ها در طرح سؤالات کنکور تقریباً به این صورت است که ۶۶ درصد کنکور از دوپایه اول مطرح می‌شود و باقی سؤالات از پایه آخر است. اشتباه بین مشاوران کنکور این است که بیان می‌کند ۶۰ درصد از کنکور از پایه آخر است که قطع به‌یقین مطلب اشتباه است؛ زیرا می‌دانیم که اهمیت تمام پایه‌ها برابر است و با بررسی دفترچه‌های کنکور و سؤال‌های هر درس می‌توانیم به این نکته صحت ببخشیم.

حضور کتاب درسی دوازدهم ریاضی در سال‌های اخیر

در سال‌های اخیر سازمان سنجش علاقه دارد که باتوجه‌به حجم سرفصل‌های هر کتاب تعداد سؤالات را مشخص کند. یعنی اگر ۳ کتاب ریاضی در پایه‌ها داریم و ۳۰ سؤال برای درس ریاضی باید مطرح شود معمولاً از هر کتاب ۱۰ سؤال مطرح می‌شود که این قضیه به طور قطعی نیست اما ۹۰ درصد اتفاق می‌افتد. سازمان سنجش بودجه‌بندی خاصی را برای کنکور اعلام می‌کند و فقط منابع کنکور را معرفی می‌کند. بودجه‌بندی‌هایی که در سطح اینترنت می‌بینید حاصل آنالیز مشاوران هستند باتوجه‌به آنالیزی که بر روی کتاب درسی دوازدهم ریاضی انجام شده است برآورد این است که این پایه حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کل سؤالات کنکور را شامل می‌شود.

کتاب‌هایی که از سال دوازدهم به‌عنوان منبع کنکور معرفی شده‌اند برای هر رشته در دودسته عمومی و اختصاصی قرار دارند. در دروس عمومی برای تمام رشته‌ها زبان، عربی، دینی و فارسی وجود دارد و دروس اختصاصی برای هر رشته متفاوت است. به طور مثال همان‌طور که در بالا نیز گفته شد در رشته ریاضی حسابان دوازدهم، هندسه دوازدهم، فیزیک دوازدهم، شیمی دوازدهم، گسسته دوازدهم در کنکور مورد سؤال قرار می‌گیرند. باتوجه‌به مطالب بالا و توضیحاتی که در ابتدای متن مبنی بر یکسان بودن درصد پایه‌ها گفته شد اهمیت پایه دوازدهم ۳۳ درصد کل سؤالات را در بر می‌گیرد.

سخن آخر

همان‌طور که می‌دانید رشته تحصیلی شما در کنکور سراسری نقش مهمی دارد و سؤالات بر مبنای رشته شما متفاوت هستند. به‌عنوان‌مثال دروس و نمونه سؤالات کنکور تجربی و ریاضی با یکدیگر متفاوت‌اند زیرا درس‌های متفاوتی در زیرمجموعه هر یک از این رشته‌ها مطرح می‌شود و تعداد سؤالات در هرکدام متفاوت است. دانش‌آموزان برای رشته‌های خاص خود را آماده می‌کنند؛ بنابراین باید اطلاعات دقیقی از ضریب دروس در رشته‌های مورد نظرشان داشته باشند. در این مقاله بیان شد که چند درصد کنکور از کتاب درسی دوازدهم به‌خصوص از درس ریاضی است. امیدواریم که این مقاله برای برنامه‌ریزی شما در زمان و هزینه اختصاص‌یافته به درس‌های پایه یازدهم مفید بوده باشد.