از قدیم گفته‌اند ورزش برای سلامت جسم و روح مفید است. طبق پژوهش‌های انجام‌شده نیز ورزش نه‌تنها بر سلامت جسم، بلکه بر روح ما نیز تأثیرات مثبت فراوانی می‌گذارد. ورزش شما را به تناسب‌اندام می‌رساند و از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند؛ به‌طورکلی می‌توان گفت سیستم ایمنی بدن را از جنبه‌های گوناگون تقویت می‌کند. در کنار بیماری‌های جسمی مشکلات روحی همچون افسردگی، استرس، اضطراب، بی‌خوابی و… نیز با ورزش درمان می‌شود. ورزش در خانه مخصوصاً در فصول سرد سال مزایایی بسیاری برای شما به همراه دارد. شما می‌توانید با خرید دستگاه‌های ورزشی همچون تردمیل و دوچرخه ثابت خانگی و دیگر دستگاه‌های موجود در بازار، به‌راحتی در خانه خود ورزش کرده و در هزینه و زمان صرفه‌جویی نمایید.

ورزش در خانه کار سختی نیست و حتی می‌تواند بازدهی بسیار خوبی برای شما داشته باشد؛ فقط کافی است تنبلی را کنار گذاشته و برای رسیدن به تناسب‌اندام و حفظ سلامت جسم و روح خود ورزش را آغاز کنید. بسیاری از افراد برای ورزش کردن به باشگاه‌های ورزشی مراجعه می‌کند. باشگاه‌های ورزشی مزایای خوب بسیاری دارند؛ اما می‌توان گفت معایبی نیز دارد که باعث می‌شود برخی از افراد حتی به آن فکر نکنند.

اگرچه ورزش در باشگاه مزایای خود را دارد اما برای 20 دقیقه استفاده از تردمیل در زمستان شاید آنچنان نیرزد.

ورزش در باشگاه یا خانه؟

یکی از سؤالاتی که ممکن است برای افراد به وجود آید این است که ورزش کردن در خانه بهتر است یا ورزش کردن در باشگاه؟ فواید و ویژگی‌های مثبت ورزش کردن در باشگاه را نمی‌توان نادیده گرفت؛ اما می‌توان گفت ورزش کردن در محیط خانه در بسیاری از مواقع می‌تواند برای شما مفیدتر و سودمندتر واقع شود. هنگام ورزش در خانه شما می‌توانید انواع ورزش‌ها را مانند ورزش‌های هوازی، ورزش‌های قدرتی، ورزش‌های سرعتی و… را انجام دهید؛ این در حالی است که ورزش‌های باشگاه وابسته به دستگاه‌های ورزشی موجود در آن و شرایط کلی باشگاه است.

با سرد شدن هوا رفت‌وآمد به باشگاه سخت می‌شود و گاهی افراد برای رفتن به باشگاه تنبلی می‌کنند؛ اما ورزش در خانه نیازی به بیرون رفتن ندارد و می‌توانید به‌راحتی در یک محیط گرم و مناسب شروع به ورزش کنید. در باشگاه دستگاه‌های مختلف بدن‌سازی و ورزشی همچون تردمیل باشگاهی، دوچرخه ثابت باشگاهی، دمبل، هالتر و… وجود دارد که افراد با استفاده از این دستگاه‌ها ورزش می‌کنند. این دستگاه‌ها فقط مختص باشگاه نیستند؛ شما می‌توانید این دستگاه‌ها را خریداری کرده و با استفاده از آن‌ها در خانه خودتان ورزش کنید. اگر بخواهید اقتصادی فکر کنید خرید دوچرخه ثابت خانگی، خرید تردمیل خانگی، خرید دمبل و… برای شما مقرون به‌صرفه‌تر از هزینه‌های باشگاه خواهد بود. قطعاً با یک حساب‌وکتاب ساده متوجه می‌شوید که شهریه، هزینه رفت‌وآمد، هزینه برنامه ورزشی، هزینه برنامه تغذیه و… در کنار هم برای ورزش در یک سال، می‌تواند مبلغی بیشتر از هزینه خرید یک وسیله ورزشی باشد.

به طور کلی میتوان ویژگی های ورزش در باشگاه و خانه را به شکل زیر دسته بندی کرد:

ورزش در خانه

ورزش در باشگاه

بدون هزینه رفت‌وآمد

صرف وقت و هزینه مالی برای رفت‌وآمد

عدم شلوغی و هیاهو در محل ورزش

قرارگیری در اجتماع برای روحیه بیشتر و بهتر

دسترسی سریع به لوازم ورزشی

صرف زمان انتظار برای استفاده از یک دستگاه ورزشی

دستگاه‌های محدود

وجود دستگاه متنوع برای انجام تمامی ورزش‌ها

فواید ورزش در خانه

ورزش در خانه از فواید بی‌شماری برخوردار است که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

1. صرفه‌جویی در وقت

شما برای این‌که در خانه ورزش کنید از زمان شروع تا پایان زمان زیادی را صرف کارهای حاشیه‌ای همچون بستن ساک ورزشی، رفت‌وآمد، لباس پوشیدن و حاضر شدن و چک کردن کارت عضویت نمی‌کنید؛ این یعنی این زمان‌ها را می‌توانید صرف کارهای دیگری کنید.

2. هزینه‌های کمتر

برای ورزش کردن در خانه هزینه‌ای برای رفت‌وآمد، عضویت، لباس‌های گوناگون و… ندارید. شما با یک تردمیل ساده، دوچرخه ثابت، کش تمرینی، دمبل‌های خانگی و… می‌توانید بدون صرف هزینه‌های اضافی در خانه خود ورزش کنید.

می توان بدون نگرانی از هزینه های ماهانه باشگاه ها، از دستگاه های هوازی خانگی بهره برد.

3. نبود عوامل ایجاد حواس‌پرتی

هنگامی‌که در محیط خانه خود ورزش می‌کنید، می‌توانید یک حریم خصوصی به‌دوراز هرگونه مزاحمت داشته باشید. هیچ‌کسی نیست تا با شما حرف بزند، برای استفاده از تردمیل و دیگر دستگاه‌های ورزشی منتظر نمی‌مانید و با دیگران بحث نمی‌کنید. در محیط خانه سروصداهای اضافی وجود ندارد و شما می‌توانید بر حرکات و تمرینات ورزشی خود متمرکز شوید.

4. عدم نگرانی برای ظاهر

هنگامی‌که در خانه ورزش می‌کنید کسی شما را نمی‌بیند و می‌توانید با هر لباسی و هر جوری که دوست دارید ورزش کنید. در خانه شما کسی به‌غیراز خودتان نیست تا شما را قضاوت کند؛ ازاین‌رو راحت و با اعتمادبه‌نفس کافی ورزش می‌کنید.

5. برنامه و زمان تمرین منعطف‌تر

به‌طورمعمول برای ورزش در باشگاه به شما یک برنامه ورزشی مشخص می‌دهند تا در یک‌زمان معین طبق آن پیش بروید. گاهی بنا به دلایلی، مخصوصاً سرمای هوا، نمی‌توانید به باشگاه بروید؛ ازاین‌رو در آن روز ورزش نمی‌کنید. ورزش در خانه زمان و برنامه معینی ندارد و شما در هرزمانی که خواستید می‌توانید با یک برنامه متناسب با شرایط خودتان ورزش کنید. گاهی اوقات که زمان زیادی برای ورزش ندارید می‌توانید 15 دقیقه بر روی تردمیل پیاده‌روی کرده و یا بدوید؛ درحالی‌که هیچ‌کسی حاضر نیست برای 15 دقیقه دویدن روی تردمیل به باشگاه برود!

6. انتخاب موسیقی دلخواه

موسیقی تأثیر به سزایی بر سرعت و انرژی شما حین ورزش دارد؛ انتخاب یک موسیقی مناسب می‌تواند باعث موفقیت شما در انجام برنامه‌های ورزشی شود. موسیقی و میزان صدای آن در محیط باشگاه به انتخاب شما نیست و گاهی می‌تواند برای شما آزاردهنده باشد؛ اما در محیط خانه شما می‌توانید هر موسیقی که دوست دارید را با هر میزان صدایی گوش دهید و لذت ببرید.

7. ورزش با سرعت مخصوص به خود

هنگامی‌که در خانه ورزش می‌کنید و از دستگاه‌های مخصوص همچون تردمیل استفاده می‌نمایید، هیچ‌کس منتظر اتمام حرکات شما نیست؛ ازاین‌رو با خیال راحت می‌توانید با هر سرعتی که می‌توانید ورزش کنید.

کسی پشت سر شما نایستاده که زودتر کار را تمام کنید. با خیال راحت به تمرینات هوازی خود در خانه بپردازید.

سخن پایانی

به‌طورمعمول ورزش کردن در فصول سرد سال اندکی سخت خواهد بود؛ مخصوصاً برای افرادی که به باشگاه‌های ورزشی می‌روند. در فصول سرد سال؛ رفت‌وآمد و قرار گرفتن در محیط سرد برخی از باشگاه‌ها می‌تواند موجب شود که ورزش نکنید؛ اما گزینهٔ بهتری وجود دارد و آن ورزش کردن در خانه است. شما می‌توانید در خانه خود به‌راحتی و بدون دغدغه با استفاده از دستگاه‌های مختلف ورزشی همچون تردمیل، دوچرخه ثابت، دستگاه دراز نشست و… ورزش کنید. شما می‌توانید در محیط گرم خانه، بدون نیاز به بیرون رفتن و صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها، بدون حضور هیچ مزاحمتی از جانب دیگران ورزش کنید و به تناسب‌اندام برسید. به‌منظور خرید تردمیل، خرید دوچرخه ثابت و خرید دیگر دستگاه‌های ورزشی مناسب خانه نیز می‌توانید به وب‌سایت جیم لند مراجعه کنید. استفاده از یک دستگاه باکیفیت و ایمن برای ورزش در خانه بسیار حائز اهمیت است تا به جسم شما آسیبی وارد نشود؛ جیم لند انتخابی مناسب برای خرید انواع دستگاه ورزشی باکیفیت و قیمتی مناسب است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: