یکی از حقوقی که در دسته قوانین رسمی کشور تعیین شده است، دعاوی خانوادگی می باشد. تعریف ان بدین صورت است که در آن برای زوجین در قانون مدنی، قانون حمایت خانواده و قانون آیین دادرسی مدنی تعریف شده است. در واقع وکیل خانواده به بررسی و فعالیت در زمینه مواردی از قبیل نفقه زوجه، نفقه فرزند، حضانت فرزند، مطالبات مهریه، اجرت المثل روز های زوجِیت، درخئاست ازدواج دوباره، مطالبات نفقه، الزام به تمکین و سایر امور مربوط به خانواده می پردازد. علاوه بر این ها، شخصی که یک وکیل طلاق با تجربه باشد نیز می تواند در صورت نیاز تمامی مواردی را که ذکر کردیم مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد. در واقع یک وکیل طلاق توافقی یک نوع وکیل خانواده به شمار می رود.

آریا دادیار

امور مربوط به خانواده نیز در واقع جزئی از امور حقوقی می باشند، با این تفاوت که قانون های خاص همچون قانون حمایت خانواده، قانون اهدا کردن جنین و آیین نامه هایی مشابه این موارد، آن ها را از حق و حقوق خصوصی جدا می نمایند. شخصی که یک وکیل خانواده می باشد علاوه بر این که می بایست کلیه اطلاعات جدید و به روز شده قانونی را در اختیار داشته باشد، همچنین باید به مسائل شرعی و فقهی نیز تسلط کافی داشته باشد. علت این امر نیز آن است که حقوق موجود در خانواده از فقه اسلامی و شرع منشا می گیرند و در صورتی که در مورد مشخصی در قانون از آن صحبتی به میان نیامده باشد، می توان با مراجعه به آیات و روایات مربوطه درخواست مطلوب را مطالبه کرد. شخصی که یک وکیل خانواده می باشد، می بایست از علم و دانش و تخصص کافی در این زمینه برخوردار بوده و از تکنیک های مربوطه در این زمینه نیز اطلاعات کافی داشته باشد. این شخص همچنین می بایست یک روحیه مسالمت جو داشته باشد؛ به گونه ای که یک فردی که وکیل متخصص دعاوی مالیاتی باشد قادر نخواهد بود تا به عنوان یک وکیل در دعاوی که در زمینه خانواده به طرز موفقیت آمیزی عمل کرده و در رسیدگی به پرونده های خانوادگی به طور موفق عمل کند.

به چه دلیل مراجعه به وکیل خانواده لازم است؟

مشکلات مالی و درگیری ها در خانواده ها باعث می شوند تا مقاومت آن ها بیش تر شده و از انعطاف پذیری کم تری در مواجهه با مسائل مختلف برخوردار باشند. به این ترتیب هر شخصی تصور می کند که هر چه حقوق مالی بیش تری به دست بیاورد پیروز این میدان خواهد بود. در حالی که چنین تفکری کاملا نا درست و مردود می باشد. در حقیقت شخصی می تواند پیروزواقعی یک دعاوی خانوادگی باشد که در پایان از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردار بوده و بتواند تجربه های ناگوار زندگی پیشین خود را پشت سر گذاشته و با یک دید تازه و نگرشی متفاوت زندگی خود را ادامه دهد. در مواردی دیده شده است که دعاوی خانوادگی در نهایت به نزاع و زد و خورد و درگیری های بسیار شدید ختم می شوند و گاه حتی پس از این که زوجین از یک دیگر جدا شده و طلاق گرفتند نیز همچنان با گذشت سال های متعدد به دنبال انتقام گرفتن از یک دیگر و اقامه دعوی می باشند. چنین افرادی با این کار تنها زمان و عمر گرانبهای خود را تلف کرده و سلامت روحی روانی خود را نیز در معرض خطرات جدی قرار می دهند.

مشاوره وکیل خانواده

گاه ممکن است موقعیت به این شکل باشد که یکی از زوجین هدف خود را این گونه مطرح کند که می خواهید صرفا با نشان دادن جدیت خود در پیگیری این امر به طرف مقابل باعث شوند که وی به خود آمده و رفتار ها و حرکات خود را اصلاح نماید. در چنین شرایطی وکیل خانواده می بایست به روش متفاوتی عمل کرده و رویکرد دیگری در مورد آن ها اتخاذ کند. در صورتی که موکل بخواهد طلاق بگیرد، این درخواست می بایست به صورت کاملا قاطعانه و صریح و جدی بیان شود. این جدیت و صراحت می بایست به اندازه ای باشد که در دادگاه خانواده رای طلاق به آسانی صادر شده و یا شخص مقابل اقدام به رفع مسائل و مشکلات موجود نموده و با مدعی در زمینه مربوطه به توافق برسد. در مقابل اگر هدف موکل از این کار صرفا اخطار دادن و گوشزد کردن به همسرش باشد، لازم است تا جای ممکن از اقامه دعوا جلوگیری شده و از طریق راه های گوناگون مانند صحبت کردن در پشت تلفن و یا برگزاری جلسات حضوری بین زوجین و صحبت کردن آن ها با یکدیگر، میزان جدیت همسر در عوض کردن رویه زندگی بر اساس درخواست طرف مقابل سنجیده شود.

در موارد متعددی مشاهده شده است که زوجین علاقه زیادی به همدیگر داشته و از زندگی مشترک خود نیز به اندازه کافی رضایت دارند اما از آن جایی که در مسیر زندگی با مشکلاتی رو به رو شده و چالش های متفاوتی بر سر راه آن ها قرار گرفته است، قصد دارند تا ارتباط خود را خاتمه دهند. وکیل خانواده اگر از مهارت و تجربه کافی در این زمینه برخوردار باشد، می بایست زوجین را به یک مشاور خانواده ارجاع داده و حقوق متقابل هر دو طرف را نسبت به هم ذکر نماید تا از این طریق به آن ها در ادامه زندگی مشترکشان با همدیگر و بهتر کردن شرایط زندگی شان کمک کرده باشد. قانون وکالت این گونه بیان می کند که اولین کار وکیل باید تلاش برای ایجاد صلح و سازی میان زوجین باشد. از این رو بهتر است تا در چنین شرایطی وکیل خانواده از درِ اخلاق وارد شده و سعی کند تا با مذاکره با طرفین، آن ها را به برقراری صلح و سازش در میان یک دیگر تشویق نماید و اگر همه این موارد جوابگو نبودند، در آن صورت به سایر راه حل های ممکن روی آورد.

گروه حقوقی آریا دادیار

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: