سوربیتول که D-sorbitol و D-glucitol نیز نامیده می شود، نوعی کربوهیدرات است. در دسته ای از الکل های قندی به نام پلیول ها قرار می گیرد. این ترکیب محلول در آب به طور طبیعی در برخی میوه ها از جمله سیب، زردآلو، خرما، توت، هلو، آلو و انجیر یافت می شود. همچنین به صورت تجاری از شربت ذرت برای استفاده در غذاهای بسته بندی شده، نوشیدنی ها و داروها تولید می شود. از نظر تجاری، سوربیتول برای حفظ رطوبت، افزودن شیرینی، و ایجاد بافت به محصولات، و همچنین به طور بالقوه برای سلامت گوارش و دهان استفاده می کنند.

برای خرید متا بی سولفیت به بازرگانی پارسیان شیمی طهران مراجعه کنید 

مزایا و موارد استفاده

سوربیتول به دلایل مختلفی یک الکل قندی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. اول اینکه الکل های قند اغلب در غذاها و نوشیدنی ها به جای شکر سنتی استفاده می شود تا محتوای کالری آنها کاهش یابد. سوربیتول حاوی تقریباً دو سوم کالری قند سفره است و حدود 60 درصد شیرینی را فراهم می کند.

همچنین به طور کامل در روده کوچک شما هضم نمی شود. آنچه از این ترکیب باقی می‌ماند از آنجا به روده بزرگ می‌رود و در عوض تخمیر یا توسط باکتری‌ها تجزیه و در نتیجه کالری کمتری جذب می‌شود.

برای خرید فسفریک اسید به بازرگانی پارسیان شیمی طهران مراجعه کنید 

دوم، این شیرین کننده اغلب به غذاهایی که برای افراد مبتلا به دیابت به بازار عرضه می شود، اضافه می شود. به این دلیل است که در مقایسه با غذاهایی که با شیرین کننده های سنتی مانند شکر تهیه می شوند، هنگام مصرف تأثیر بسیار کمی بر سطح قند خون دارد.

سوم، بر خلاف شکر سفره، الکل های قند مانند سوربیتول در ایجاد حفره ها نقشی ندارند. این یکی از دلایلی است که از آنها اغلب برای شیرین کردن آدامس‌های بدون قند و داروهای مایع استفاده می کنند.

در واقع، سازمان غذا و دارو (FDA) تشخیص داده است که الکل های قندی مانند سوربیتول ممکن است برای سلامت دهان مفید باشد. بر اساس مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد سوربیتول ممکن است خطر پوسیدگی را در مقایسه با قند سفره کاهش دهد، اگرچه نه به اندازه سایر الکل‌های قندی.

در نهایت، به تنهایی به عنوان یک ملین برای مبارزه با یبوست استفاده می شود. هیپراسموتیک است، به این معنی که آب را از بافت های اطراف به روده بزرگ می کشد تا حرکات روده را تقویت کند. برای این منظور می توان آن را در اکثر خواربار فروشی ها و داروخانه ها بدون نسخه خریداری کرد.

عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی

مصرف سوربیتول یا سایر الکل های قندی در مقادیر زیاد می تواند باعث نفخ و اسهال در برخی افراد شود، به خصوص اگر عادت به مصرف منظم آنها نداشته باشید. می تواند یک نتیجه ناخوشایند برای برخی باشد، اما اثر مطلوب برای کسانی که از آن برای تقویت فعالیت روده استفاده می کنند به همراه دارد.

خوشبختانه، سایر عوارض جانبی سوربیتول غیر معمول به نظر می رسد. شایع ترین شکایت گزارش شده اسهال است، اگرچه ممکن است با گرفتگی شکم یا حالت تهوع همراه باشد.

با این حال، در حالی که برخی از ملین ها می توانند عادت ساز باشند و نباید برای دوره های طولانی استفاده شوند، سوربیتول به عنوان یک ملین کم خطر و غیر محرک در نظر گرفته می شود. گفته می شود، با توجه به اینکه با کشیدن مایع به روده ها برای تقویت فعالیت روده کار می کند، فقط باید طبق دستورالعمل استفاده شود.

سوربیتول علیرغم عوارض جانبی بالقوه آن، توسط بسیاری از مقامات بهداشت جهانی، از جمله FDA، کمیته مشترک خبره FAO/WHO در مورد افزودنی های غذایی (JECFA) منبع مورد اعتماد، و اتحادیه اروپا (2، 10 منبع معتبر) مورد بررسی قرار گرفته و ایمن برای مصرف شناخته شده است.

مقدار و نحوه مصرف

سوربیتول برای استفاده ملین را می توان هم به صورت تنقیه مقعدی و هم به عنوان محلول مایع به صورت خوراکی یافت. می توانید آن را به صورت خوراکی با یک لیوان آب یا مخلوط با نوشیدنی های طعم دار، با یا بدون غذا مصرف کنید.

برای خرید گلیسیرین به بازرگانی پارسیان شیمی طهران مراجعه کنید 

دوزهای توصیه شده متفاوت است. برخی از مطالعات نشان می دهد که احتمال بروز عوارض جانبی ناخواسته در صورت مصرف 10 گرم یا بیشتر در روز بیشتر است. علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که سوء جذب با دوزهای 10 گرمی - حتی در بین افراد سالم - بیشتر است.

به این دلیل است که مصرف بیش از حد سوربیتول می تواند عوارض جانبی شدید گوارشی و عدم تعادل الکترولیت ایجاد کند، اگرچه شواهدی مبنی بر اینکه این ترکیب می تواند مسمومیت ایجاد کند وجود ندارد.

اگر فکر می کنید سوربیتول بیش از حد مصرف کرده اید و علائم قابل توجهی را تجربه می کنید، فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. برای ارائه اطلاعات در مورد دوز و علائم خود، از جمله زمان شروع آنها آماده باشید.

در نهایت، بهتر است دستورالعمل های مصرف کننده روی بسته بندی را دنبال کنید. از طرف دیگر، اگر در مورد دوز و استفاده مناسب سؤالی دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: