بنابر ماده 1133 قانون مدنی حق طلاق با مرد است و او می‌تواند هر زمانی‌که بخواهد همسر خود را بعد از طی کردن مراحلی، طلاق دهد. اما با توجه به این‌که قانون تصویب شده در برخی از مواقع باعث سوء استفاده بسیاری از مردان شده بود، قانونی جهت تصویب حمایت از خانواده تصویب شد که طبق آن زن نیز می‌تواند درخواست طلاق از همسر خود را با داشتن دلایل کافی و طی شرایطی به ثبت برساند تا بر این اساس از شوهر خود جدا شود. در عین حال خانم‌ها نیز می‌توانند با داشتن حق طلاق از همسر خود طی شرایطی جدا شوند. اما سوالی که پیش می‌آید این است که حق طلاق چیست؟

در این مطلب قصد داریم که توضیح دهیم حق طلاق چیست و مطالبی را در رابطه با حق طلاق یا همان وکالت در طلاق بیان کنیم.

حق طلاق

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد در ماده 1133 قانون مدنی حق طلاق به مرد داده شده است، اما او می‌تواند این حق را به صورت بلاعزل به همسر خود بدهد تا تحت شرایطی مقرر بتواند درخواست طلاق دهد. به این ترتیب زن و مرد از حقی برابر برخوردار خواهند بود و زن نیازی به اجازه و حضور شوهرش هنگام طلاق نخواهد داشت.

در واقع با توجه به قانون جدید حق طلاق مرد می‌تواند در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی، به همسر خود وکالت داده و حق طلاق را به او بدهد تا زوجه بتواند در دفترخانه و دادگاه حضور پیدا کرده و به پروسه طلاق رسیدگی کند.

شرایط لازم برای داشتن حق طلاق

زن می‌تواند با داشتن شرایطی وکالت در طلاق را به دست آورده و از همسرش جدا شود. از این رو در ادامه به برخی از شرایط لازم برای به دست آوردن حق طلاق اشاره شده است.

  • داشتن وکالت‌نامه محضری و یا اعطای حق طلاق از طرف مرد به زن

  • عدم پرداخت نفقه

  • ابتلا به بیماری‌های صعب العلاج

  • اثبات خیانت مرد

  • عقیم بودن مرد

  • امتناع مرد از انجام وظایف زناشویی

  • اعتیاد مرد به مواد مخدر و مشروبات الکلی

نحوه گرفتن وکالت در طلاق

به‌طور کلی زوجه به 2 روش می‌تواند حق طلاق را به دست آورد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

مراجعه به محضر

رای داشتن حق طلاق از این طریق، بایستی در عقدنامه محضری ذکر شود که حق طلاق از طرف مرد به زن داده شده است. در این صورت امکان بر هم زدن این شرط بدون اجازه زن نیز میسر نیست. در واقع در عقدنامه این موضوع ذکر شده و از طرف مرد غیر قابل عزل خواهد بود.

مراجعه به دفتر اسناد

در این حالت مرد به دفتر اسناد مراجعه خواهد کرد و طی وکالت‌نامه‌ای حق طلاق را به همسرش می‌دهد. وکالت‌نامه ثبت شده در محضر، مدت‌دار و قابل عزل است، همچنین مفاد آن نیز توسط مرد تعیین خواهد شد.

در عین حال این نکته قابل ذکر است که برای ثبت هرگونه طلاق از جمله این‌که زن حق طلاق را داشته باشد و بتواند از همسر خود جدا شود، بایستی رای دادگاه وجود داشته باشد و در هیچ دفتر رسمی طلاق نیز بدون اجازه و رای دادگاه، ثبت طلاق امکان پذیر نخواهد بود.

در صورتی‌که حق طلاق با زن باشد، مهریه به او تعلق خواهد گرفت؟

در خصوص این موضوع باید گفت که تعلق گرفتن مهریه به زن در صورتی‌که وی حق طلاق را داشته باشد، بستگی به مرد خواهد داشت. به این صورت که در هنگام اعطای وکالت‌نامه به منظور دادن حق طلاق به زن، بایستی موضوع بذل و یا بخشش مهریه نیز ذکر شود.

در واقع باید این‌طور بیان کرد که مطالبه مهریه ربطی به داشتن حق طلاق ندارد و موضوع عندالاستطلاعه و یا عندالمطالبه بودن آن مطرح است. حتی اگر زن تمکین نکند و یا متهم به جرم باشد، مهریه از او سلب نخواهد شد.

حق طلاق بهتر است یا مهریه؟

سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که حق طلاق بهتر است یا مهریه؟ در این مورد بهتر است این‌گونه به موضوع نگاه کرد که برای خانم خارج شدن از زوجیت مهم‌تر است یا وضعیت رفاهی بهتر در آینده؟

در این حالت اگر زن فقط قصد خارج شدن از زوجیت را داشته باشد، پیشنهاد می‌شود که حق طلاق را به دست آورد، اما اگر رفاه در زندگی بعد از طلاق و همچنین تامین مخارج برای زن مهم باشد، در این حالت بهتر است که مهریه را طلب کند. اما به خاطر داشته باشید که برای دریافت مهریه بایستی مراحل طلاق را طی کرده و همین موضوع می‌تواند برای شما کمی زمان‌بر و خسته کننده باشد.

جمع بندی

داشتن حق طلاق یک مزیت برای خانم‌ها به شمار می‌آید، چرا که با وجود چنین حقی قادر خواهند بود در صورتی‌که شرایط زندگی مشترکشان به خوبی پیش نمی‌رود، از حق طلاق داده شده به آن‌ها استفاده کرده و درخواست جدایی از همسر خود را به ثبت رسانده و از او طلاق بگیرند. در واقع داشتن حق طلاق این امکان را به زن می‌دهد تا از زوجیت خارج شده و زندگی جدیدی را از نو شروع کند. با توجه به این موضوع ما در موسسه حقوقی دادنیک سعی بر این داشتیم که مطالبی را در رابطه با حق طلاق و هر آن‌چه که نیاز است درباره آن بدانید، برای شما عزیزان بیان کنیم. در مورد قانون جدید طلاق از طرف زن در دادنیک بخوانید.

در عین حال شما می‌توانید برای این‌که با مشاورین و وکلای مجرب ما در ارتباط باشید به سایت دادنیک مراجعه کرده و از طریق شماره تماس‌ موجود برای دریافت مشاوره تخصصی در رابطه با مسائلی هم‌چون حق طلاق اقدام کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: