یکی از فرآیندهای بسیار مهم و پرکاربرد که توسط پزشک متخصص زنان و زایمان و به وسیله دستگاهی به نام کولپوسکوپ برای تشخیص بیماری‌ها و مشکلات شایع در زنان مانند سرطان دهانه رحم، زگیل تناسلی، تغییرات پیش سرطانی در بافت دهانه رحم یا در بافت فرج، التهاب دهانه رحم، سرطان مهبل، سرطان واژن، زخم و ترشحات غیرعادی واژن و غیرعادی بودن ظاهر دهانه رحم انجام می‌شود، کولپوسکوپی نام دارد. با توجه به این که پزشکان زیادی در شهر رشت مشغول به ارائه خدمات هستند، انتخاب یک پزشک زنان با تجربه و بسیار ماهر برای کولپوسکوپی رشت برای بیماران اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری درباره نحوه انجام کولپوسکوپی رشت در اختیار شما قرار دهیم و در انتها به معرفی بهترین پزشک متخصص زنان و زایمان برای انجام کولپوسکوپی در رشت بپردازیم.

images_1669099167.jpgکولپوسکوپی چیست و پزشک متخصص زنان انجام آن را به چه کسانی توصیه می‌کند؟

کولپوسکوپی رشت یکی از روش‌های تشخیصی است که برای شناسایی بیماری سرطان دهانه رحم توسط پزشک متخصص زنان و زایمان در شهر رشت مرکز استان گیلان انجام می‌شود‌‌‌. در کولپوسکوپی، پزشک متخصص از نزدیک با استفاده از دستگاهی به نام کولوسکوپ قسمت‌هایی از آلت تناسلی زنان شامل فرج، واژن و دهانه رحم را با دقت بالا مورد بررسی قرار می‌دهد. دستگاه کولپوسکوپ به یک میکروسکوپ فوق‌العاده پیشرفته مجهز شده‌است. پزشک در صورت مشاهده مورد مشکوک در هر یک از این قسمت‌ها، نمونه‌گیری انجام می‌دهد و نمونه را به آزمایشگاه می‌فرستد تا بررسی‌های بیشتری روی آن انجام شود. دقت فرآیند کولپوسکوپی در رشت حتی از 99 درصد هم بیشتر است و به سرعت می‌تواند سلول‌های سرطانی بدخیم را شناسایی کند. با تشخیص به موقع سلول‌های سرطانی، می‌توان از رشد و ازیاد آن‌ها پیشگیری کرد. دقت روش‌های دیگری مانند پاپ اسمیر در تشخیص سلول‌های سرطانی فقط 60 درصد است. در بسیاری از مواقع پزشک متخصص زنان و زایمان در معاینه لگنی، وضعیت واژن بیمار را بررسی کرده و برای او تست پاپ اسمیر تجویز می‌کند. با مثبت شدن تست پاپ اسمیر باید برای بررسی‌های بیشتر از روش کولپوسکوپی استفاده شود؛ زیرا همان‌طور که گفتیم، دقت این روش از پاپ اسمیر بالاتر است. پزشک، به زنان اهل شهر رشت که دچار زخم در واژن و ترشحات غیرعادی واژن هستند، بعد از رابطه جنسی خود دچار لکه بینی می‌شوند و ظاهر دهانه رحم آنها طبیعی نیست، کولپوسکوپی رشت را پیشنهاد می‌دهد.

پزشک متخصص زنان و زایمان کولپوسکوپی رشت را چگونه انجام می‌دهد؟

پزشک متخصص زنان و زایمان از طریق دو چشمی موجود در دستگاه کولپوسکوپی با دقت به داخل واژن بیمار نگاه می‌کند. این دستگاه دارای قابلیت زوم کردن است و پزشک به راحتی می‌تواند با زوم کردن روی قسمت‌های مختلف رحم، سلول‌های غیرعادی را شناسایی کند و آن‌ها را با استفاده از اسپری رنگی، رنگ‌آمیزی کند. به فرآیند برداشتن سلول‌های مشکوک به سرطان برای بررسی، پاتولوژیست بیوپسی گفته می‌شود. برای بررسی دقیق‌تر، تصاویر نرم افزار موجود در دستگاه کولپوسکوپی به مانیتور متصل می‌شود. بعد از نمونه‌گیری از قسمت‌های مشخص شده، ارسال آن‌ به آزمایشگاه و مشخص شدن جواب آزمایش، پزشک متخصص زنان نوع درمان را مشخص کرده و مراحل درمانی را آغاز می‌کند. کولپوسکوپی رشت فقط به بیست دقیقه زمان نیاز دارد. بعد از انجام این روش، بیمار نیازی به‌ استراحت مطلق ندارد و به راحتی می‌تواند به زندگی عادی و روزمره ادامه دهد. پزشک زنان برای دردی که به خاطر بیوپسی رحم ایجاد می‌شود، مسکن بروفن تجویز می‌کند. هم‌چنین بیمار باید به مدت 24 ساعت از هر گونه رابطه جنسی بپرهیزد. اگر بیمار بعد از انجام کولپوسکوپی رشت و بیوپسی، خونریزی واژینال در حد عادت ماهیانه بود و درد ناشی از آن هم با بروفن بهبود پیدا نکرد، هر چه سریع‌تر باید با پزشک خود تماس بگیرد. قبل از انجام کولپوسکوپی رشت، پزشک متخصص زنان و زایمان به بیماران توصیه می‌کند که حداقل یک الی دو روز قبل از مصرف هر گونه داروی واژینال، پودر، فوم یا پودر خودداری کنند. در طول این مدت قرار دادن تامپون در واژن و برقراری سکس واژینال نیز ممنوع است. دوران پریود زمان مناسبی برای انجام کولپوسکوپی نیست. زنان باردار نیز حتما باید بارداری خود را به پزشک اطلاع دهند‌.

images_1669099168.jpgبرای مقابله با نگرانی و استرس قبل از کولپوسکوپی رشت چه باید کرد؟

بسیاری از خانم‌ها قبل از انجام کولپوسکوپی در رشت با نگرانی، استرس و اضطراب زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و روز قبل نیز خواب آن‌ها دچار اختلال می‌شود. افزایش استرس در بیشتر شدن درد ناشی از فرآیند کولپوسکوپی و بیوپسی تاثیر بسیار زیادی دارد و حتی گاهی ممکن است ترس و نگرانی زیاد باعث منصرف شدن بعضی از خانم‌ها شود. در چنین شرایطی، بیماران بهتر است که با دریافت بروشور راجع به نحوه انجام این فرآیند از پزشک معالج خود، اطلاعات خود را درباره آن افزایش دهند و استرس خود را به خوبی مدیریت کنند. روی کاغذ نوشتن سوالات و موضوعاتی که باعث نگرانی شده و پرسیدن تک تک سوالات موجود در ذهن از پزشک متخصص زنان نیز، در کاهش استرس موثر است. برای آرامش بیشتر انجام فعالیت‌هایی مانند گوش دادن موسیقی، مدیتیشن و ورزش نیز پیشنهاد می‌شود‌.

بهترین پزشک زنان برای کولپوسکوپی در رشت کیست؟

خانم‌هایی که در شهر رشت زندگی می‌کنند، در صورت مشاهده علائم و نیاز به کولپوسکوپی می‌توانند به خانم دکتر نفیسه مویدنیا، یکی از بهترین پزشکان متخصص جراحی زنان، زیبایی، زایمان و نازایی در رشت مراجعه کنند. این پزشک باتجربه و موفق علاوه بر کولپوسکوپی در زمینه‌های دیگری مانند سزارین، لابیاپلاستی، کورتاژ، لاپاروسکوپی، هیسترکتومی، سونوگرافی و غیره نیز خدمات بسیار مفیدی به خانم‌های رشتی ارائه می‌دهد‌. خانم‌هایی که ساکن رشت نیستند نیز می‌توانند به صورت آنلاین از طریق سایت دکتر مویدنیا برای انجام کولپوسکوپی در رشت وقت ویزیت دریافت کنند و در زمان مقرر برای معاینه و شروع مراحل درمان به این شهر مراجعه کنند.

images_1669179998.jpgجمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم درباره کولپوسکوپی رشت، نحوه انجام آن توسط پزشک، مراقبت‌های قبل و بعد از آن و راه‌های مقابله با استرس و اضطراب قبل از انجام کولپوسکوپی توضیح دهیم. این فرآیند می‌تواند به تشخیص به موقع بیماری‌های خطرناک زنان از جمله سرطان دهانه رحم کمک زیادی کند و در افزایش طول عمر بیماران موثر باشد. امیدواریم از مطالعه این مطلب نهایت استفاده را برده‌باشید.