درست مانند قوانینی که برای راه اندازی کسب و کار در هر کشوری رعایت می شود، در ترکیه نیز انواع مختلفی از کسب و کارها وجود دارد که در ادامه در مورد هر کسب و کار و قوانین و شرایط آن توضیح خواهیم داد:

شرکت های خصوصی:

این نوع شرکت فقط توسط یک نفر ساخته می شود و بیش از یک نفر نمی تواند سهامدار شرکت باشد. در درجه اول برای افرادی در نظر گرفته شده است که مایل به کار در یک زمینه واحد هستند. این نوع ثبت شرکت دارای مزیت کاهش هزینه ثبت اولیه می باشد. اما برای ادامه کار و تمدید کار محدودیت هایی دارد.

شرکت با مسئولیت محدود:

این نوع شرکت باید با حداقل یک نفر و حداکثر 50 نفر ثبت و تاسیس شود و طبق قوانین، سود و زیان هر سهامدار با توجه به میزان سهم این شخص حقیقی یا اخلاقی تایید می‌شود. با ثبت این نوع شرکت، تمامی سهامداران می توانند اقامت تجاری ترکیه را برای خود و خانواده خود دریافت کنند.

بدون شک بهترین گزینه برای شروع کار در ترکیه یک شرکت با مسئولیت محدود است. زیرا افراد بیشتری نسبت به یک شرکت خصوصی می توانند سهامدار شوند و اقامت تجاری دریافت کنند و امکان گسترش کار و تعریف چند نوع کار در اساسنامه وجود دارد.

 

گزینه های زیر فقط برای آشنایی معرفی شده اند و عموماً برای ایرانیان به خصوص در اوایل زایمان توصیه نمی شود و در واقع ضروری نیستند.

 

موسسات:

در ترکیه دو نوع شرکت سهامی داریم، شرکت های زیر 250 سرمایه گذار به نام شرکت های سهامی خاص و شرکت هایی با بیش از 250 سرمایه گذار. سرمایه گذارانی که به آنها شرکت سهامی گفته می شود، سهام شرکت های سهامی برابر است، اما هر سهامدار می تواند تا حد امکان سهام خریداری کند و میزان سود و زیان هر سهامدار با توجه به میزان این اقدامات محاسبه می شود. . طبق قوانین ترکیه، نمایندگان وزارت بازرگانی باید در مجمع عمومی شرکت شرکت کنند.

اساسنامه شرکتهای مختلط:

در این نوع شرکت ها یک یا چند سهامدار (به استثنای اشخاص حقیقی) مسئولیت بدهی شرکت را بر عهده دارند و بقیه سهامداران فقط مسئولیت سرمایه اولیه خود را بر عهده دارند.

شراکت:

در مورد اساسنامه این نوع شرکت ها نکته مهمی وجود دارد و آن این است که در صورت وجود بدهی نسبت به این شرکت، هر یک از شرکا مسئول و مکلف به پرداخت آن هستند، حتی اگر مبلغ این بدهی ها در مجموع بیشتر باشد.

موسسات مالی (بورس اوراق بهادار):

این نوع پروژه های اقتصادی جزء شرکت های سهامی محسوب می شود با این تفاوت که برای ثبت و ایجاد آن نیاز به اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح است و ثبت این نوع شرکت ها با مشکلات و پیچیدگی هایی مواجه است. این مستلزم صحبت با یک وکیل با تجربه در این زمینه است.

مشارکت در مناطق آزاد ترکیه:

باید گفت که این نوع کسب و کار برای کسانی است که به تولید کالا می پردازند، در واقع آنچه که فعالیت صنعتی محسوب می شود این است که می توانید زمینی را در مناطقی که به شما پیشنهاد می شود با قیمت مناسب با امکانات مناسب خریداری کنید. و ساخت سوله در این منطقه برای دولت ترکیه مفید است، جالب است بدانید که ترکیه برای استخدام کارمندان و کارگران این منطقه تسهیلات استثنایی از جمله معافیت های بیمه و مالیات ارائه می دهد.

 

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

• انجام تجارت بدون محدودیت هایی که برای اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی وجود دارد

• در زمینه ای کار و سرمایه گذاری کنید که جا برای رشد و موفقیت بین المللی دارد

• مالیات در ترکیه بسیار کمتر از اروپا و ایالات متحده است

• هزینه های راه اندازی پایین

• وجود تسهیلات ویژه برای ثبت شرکت های خارجی در ترکیه

• هزینه زندگی کمتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی پرداخت می کنید

• با ثبت شرکت اجازه اقامت ترکیه را می گیرید.

• پس از راه اندازی کسب و کار، می توانید حساب بانکی باز کنید و کارت اعتباری دریافت کنید

چرا در ترکیه کسب و کار راه اندازی کنیم؟

1- با توجه به محدودیت های روابط تجاری بین شرکت های ایرانی و شرکت های دیگر کشورها، ثبت شرکت در ترکیه به شما این امکان را می دهد که به راحتی تجارت خود را به تمامی کشورهای دنیا گسترش دهید و با دریافت ویزا و مسترکارت به راحتی به خدمات مالی دسترسی داشته باشید.

2- امکان تجارت به صورت قانونی در ترکیه به صورت شخص حقیقی وجود ندارد و باید شرکت ثبت کنید.

3- با ثبت شرکت در ترکیه امکان اخذ اقامت حرفه ای برای سهامداران شرکت و خانواده های آنها فراهم می شود. و در صورت داشتن شرایط حتی امکان اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه نیز وجود دارد.