دیدن انیمیشن ما را در موقعیتی مشابه یک محیط انگلیسی زبان قرار می‌دهد. بنابراین دیدن انیمیشن، مشابه با شنیدن مکالمات روزمره افرادی در یک کشور انگلیسی زبان است، بدون آن که پایتان را از کشور خودتان بیرون گذاشته باشید. برای این که بیشترین بهره را از دیدن انیمیشن ببرید، بهتر است همزمان با تماشای آن چند قدم بردارید:

  • هر انیمیشن را دست کم دو بار ببینید. بار اول بدون زیرنویس و بار دوم با زیرنویس.
  • جمله‌هایی را که در انیمیشن می‌شنوید تکرار کنید.
  • دفترچه‌ای تهیه کنید و واژه‌های جدید را یادداشت کنید.
  • سعی کنید پس از دیدن انیمیشن خلاصه‌ای از آن را بنویسید.

 

انیمیشن های سطح مبتدی

انیمیشن های یادگیری زبان انگلیسی که برای کودکان تهیه می‌شوند، آموزش را از سطح مبتدی آغاز می‌کنند. این انیمیشن‌ها علاوه بر کودکان، برای افرادی که به تازگی یادگیری زبان انگلیسی را شروع کرده‌اند نیز مناسبند. در این انیمیشن‌ها تلفظ واژگان خیلی واضح است و شخصیت‌ها شمرده صحبت می‌کنند. سرعت مکالمه‌ها کاملاً مناسب است و حتی اغلب روی حرکت دهان آن‌ها نیز کار شده است. بنابراین هنگام تماشای انیمیشن به دهان شخصیت‌ها نیز دقت کنید.

انیمیشن های یادگیری زبان انگلیسی سطح مبتدی، معمولاً از جمله‌های ساده، روزمره و پرکاربرد استفاده می‌کنند. بنابراین با استفاده از آن‌ها می‌توانید مکالمه‌های اولیه را به خوبی بیاموزید. اجازه بدهید چند مورد از انیمیشن های زبان انگلیسی مبتدی را با هم مرور کنیم.

 

1- Word Party

مجموعه Word Party همان طور که از نامش پیداست برای آموزش واژه‌های زبان انگلیسی به کودکان ساخته شده است. چند شخصیت به نام‌های کیپ، بِیلی، لولو و فرانی در این انیمیشن نقش ایفا می‌کنند که به مرور با زندگی روزمره و وسیله‌ها روبه‌رو می‌شوند، آن‌ها را بررسی می‌کنند و نامشان را یاد می‌گیرند. این مجموعه در 5 فصل ساخته شده و در کل 60 قسمت است که هر قسمت آن حدود 13 دقیقه طول می‌کشد.

یک نکته در مورد این انیمیشن و موارد مشابه این است که برای کودکان ساخته شده‌اند و ممکن برای بزرگسالان کمی کسل کننده باشند. این مجموعه را The Jim Henson Company تولید کرده است، به همین دلیل با نام Jim Henson’s Word Party نیز شناخته می‌شود.

انیمیشن یادگیری زبان انگلیسی مبتدی word party

 

2- ماجراهای دوکی

این مجموعه درباره یک سگ ماجراجو و باهوش 6 ساله به نام دوکی و پنج دوستش است که به مکان‌های متفاوت سفر می‌کنند و تجربه‌های تازه‌ای به دست می‌آورند. آن‌ها به سراسر دنیا سفر می‌کنند تا با مردم و فرهنگ‌هایشان آشنا شوند؛ با چالش‌هایی روبه‌رو می‌شوند و آن‌ها را حل می‌کنند. دوکی و دوستانش در طول سفرهایشان با افراد جدیدی دوست می‌شوند و در مورد زندگی یاد می‌گیرند.

ماجراهای دوکی در سه فصل و 76 قسمت منتشر شده است. این مجموعه به ویژه برای کودکانی که قصد یادگیری زبان انگلیسی با لهجه کانادایی را دارند مناسب است.

 

3- دورا، دختر جهانگرد

دورا یک دختر کنجکاو و ماجراجوست. او یک کوله پشتی سخن‌گوی و یک میمون به نام بوتس دارد که همیشه در سفرها همراهش هستند. آن‌ها با هم از پس مشکلات برمی‌آیند و از موانع می‌گذرند. دورا گاهی هم از بینندگان می‌خواهد که کمکش کنند.

این مجموعه انیمیشن برای یادگیری زبان انگلیسی در سطح مبتدی کاملاً مناسب است. مکث‌های کافی بین مکالمه‌ها موجب می‌شود که از داستان عقب نمانید. شخصیت‌ها نیز به اندازه کافی شمرده و آرام صحبت می‌کنند. سریال دورا 8 فصل دارد و در 172 قسمت پخش شده است. هر قسمت از این مجموعه حدود 22 دقیقه طول می‌کشد. مجموعه دورا را استودیوی انیمیشن Nickelodeon در آمریکا تولید کرده است و برای تمرین زبان انگلیسی با لهجه آمریکایی برای کودکان نیز مناسب است. 

4- پپا پیگ

انیمیشن پپا پیگ یک مجموعه تلویزیونی بریتانیایی برای کودکان پیش از سن مدرسه است. بنابراین برای یادگیری زبان انگلیسی در سطح مبتدی بسیار مناسب می‌باشد. در این انیمیشن همه شخصیت‌ها را حیوانات تشکیل می‌دهند و موضوعات آن حول محور زندگی روزمره، خانواده و دوستان شکل می‌گیرد. این انیمیشن می‌تواند به کودکان و افراد سطح مبتدی کمک کند با فعالیت‌های روزمره به زبان انگلیسی آشنا شوند.

جملات زبان انگلیسی که در این انیمیشن به کار می‌رود جمله‌های پایه هستند و مکالمه‌های کوتاه کاربردی زیادی در آن استفاده می‌شود. این انیمیشن به ویژه برای یادگیری زبان انگلیسی با لهجه بریتیش مناسب است. این انیمیشن در 7 فصل و 368 قسمت منتشر شده و هر قسمت آن حدود 5 دقیقه است.

به یاد داشته باشید که برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان استفاده از انیمیشن کافی نیست. انیمیشن و کارتون برای تمرین و تثبیت یادگیری کمک زیادی به کودکان می‌کند، اما برای یادگیری می‌توانید از معلم خصوصی انگلیسی کودکان کمک بگیرید.

 

انیمیشن های سطح متوسط و فرامتوسط

امروزه انیمیشن ها به دلیل استفاده از تکنیک های جدید کامپیوتری و موضوعات اجتماعی، جایگاه ویژه ای در جامعه بدست آورده اند. از طرفی انیمیشن ها ذهن فرد را به دوران کودکی بر می‌گرداند بنابراین این امکان وجود دارد که توجه بزرگسالان را نیز به خود جلب کنند.

اگر سطح زبان انگلیسی شما فرامتوسط (Upper Intermediate) است، به راحتی می‌توانید انیمیشن‌ها را دنبال و عبارت‌ها و اصطلاحات جدید را پیدا کنید. سعی کنید با کمک انیمیشن‌های زبان انگلیسی به کاربرد واژه‌هایی که می‌شناسید در جمله و در زندگی روزمره به خوبی مسلط شوید.

اگر سطح زبان انگلیسی شما متوسط (Intermediate) باشد، می‌توانید انیمیشن های زبان انگلیسی را کامل ببینید. شاید نیاز داشته باشید گاهی آن را متوقف کنید و به عقب برگردید، یا از زیرنویس استفاده کنید. اما همین فرآیند است که موجب پیشرفت شما و تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی‌تان می‌شود.

بنابراین تمام انیمیشن های یادگیری زبان انگلیسی که در ادامه معرفی می‌کنیم برای سطح متوسط و بالاتر مناسب هستند.

 

5- قرمز شدن

یکی از جدیدترین محصولات پیکسار و والت دیزنی انیمیشن «قرمز شدن» است. این انیمیشن داستان میلین دختر چینی-کانادایی را روایت می‌کند که وقتی احساسات شدیدی را تجربه می‌کند تبدیل به یک پاندای سرخ بزرگ می‌شود. این اتفاق استعاره‌ای از تجربه‌های دوران بلوغ است.

شاید بخش‌هایی که شامل موسیقی است به شما کمک کند واژه‌ها را بهتر به خاطر بسپارید. از طرفی چون شخصیت اصلی داستان نوجوان است، تجربه‌هایی بین دنیای کودکان و بزرگسالان دارد و طیف وسیعی از واژه‌ها و اصطلاحات زبان انگلیسی با لهجه آمریکایی را پیش روی شما قرار می‌دهد.

 

6- روح

جو گاردنر معلم موسیقی یک دبیرستان در آمریکاست. جو همیشه رؤیای ستاره موسیقی جاز بودن را در سر می‌پرورانده، اما تاکنون فرصت اجرا روی صحنه را پیدا نکرده است. حالا درست وقتی که بر حسب اتفاق در شرایطی قرار می‌گیرد که یک شب همراه یک ستاره جاز روی صحنه برود، قبل از روز اجرا می‌میرد!

روح جو تلاش می‌کند به زمین بازگردد و رؤیای ناتمامش را زندگی کند. در این ماجرا با روح نوزادی که نمی‌خواهد به زمین بیاید همراه می‌شود.

این انیمیشن می‌تواند هم شما را سرگرم کند و هم اصطلاحات جالبی به شما یاد بدهد. در طول ماجراهایی که برای جو و روح نوزاد همراهش اتفاق می‌افتد، با تجربه‌های یک روح وقتی که برای اولین بار وارد یک بدن واقعی می‌شود آشنا می‌شوید. این روح به مرور و بر حسب اتفاق، حواس پنج‌گانه را تجربه می‌کند و شما نیز می‌توانید همراه او واژه‌ها و اصطلاحات متناسب با این موقعیت‌ها را بیاموزید.

 

7- به پیش

هزاران سال پیش جادو بخشی از زندگی مردم بود، اما به نظر می‌رسد که در دنیای امروز دیگر جایی ندارد. یک اِلف نوجوان به نام یان در روز تولد شانزده سالگی‌اش یک هدیه خیلی خاص از مادرش دریافت می‌کند؛ یک یادگاری از پدرش شامل یک طلسم و یک عصای جادویی. این طلسم می‌تواند پدر یان را که پیش از تولد او از دنیا رفته است، برای یک روز زنده کند. یان از جادو استفاده می‌کند اما در میانه کار برادرش می‌رسد و تمرکزش قطع می‌شود. جادو نیمه‌کاره عمل می‌کند و این دو برادر فقط پاهای پدرشان را می‌بینند.

آن‌ها تصمیم می‌گیرند جادو را کامل کنند و برای این کار راهی یک سفر ماجراجویانه می‌شوند. اگر بتوانند تا قبل از غروب خورشید کار نیمه‌تمامشان را تمام کنند پدرشان را خواهند دید. در غیر این صورت، این فرصت را برای همیشه از دست می‌دهند.

از این انیمیشن ماجراجویانه و پرهیجان نیز می‌توانید اصطلاحات به‌روز زیادی از زبان انگلیسی آمریکایی را یاد بگیرید. به خصوص به کاربرد فعل‌های دو قسمتی توجه کنید.

 

8- داستان اسباب بازی 4

وودی را از داستان اسباب‌بازی 1 به خاطر دارید؟ حالا اندی اسباب‌بازی‌هایش را به بونی دختر کوچکی هدیه داده که امسال قرار است به مهد کودک برود. بونی نمی‌تواند اسباب‌بازی‌هایش را با خود به مدرسه ببرد. هر چند وودی اسباب‌بازی مورد علاقه بونی نیست اما به شدت نسبت به او احساس مسئولیت می‌کند. در اولین روز مهدکودک بونی با یک قاشق-چنگال یک بار مصرف یک عروسک می‌سازد و آن را خیلی دوست دارد. چنگالک فکر می‌کند زباله است و می‌خواهد به سطل زباله برود. از طرف دیگر وودی در تلاش است از چنگالک مراقبت کند، حتی در سفر.

در این میان وودی در یک مغازه سمساری به یکی از دوستان قدیمی‌اش بر برمی‌خورد و همراه دوستانش درگیر ماجراهایی هیجان‌انگیز و پرحادثه می‌شود. همه اسباب‌بازی‌ها در این انیمیشن با از خود گذشتگی و همدلی در تلاشند از دوستانشان و بونی مراقبت کنند.

داستان اسباب‌بازی پر از لحظه‌های ماجراجویانه و به یادماندنی است. سعی کنید اصطلاحات زبان انگلیسی که برایتان تازگی دارد را درآمیخته با داستان به خاطر بسپارید. با این روش کلمات بهتر در ذهنتان خواهند ماند و موقعیت کاربرد آن‌ها را نیز به خاطر خواهید داشت.

یادگیری زبان انگلیسی با انیمیشن داستان اسباب بازی 4

 

9- شگفت انگیزان 2

شگفت‌انگیزها چند ابرقهرمانند که قدرت‌های خاصی دارند. اما دولت استفاده از این قدرت‌ها را ممنوع اعلام کرده است. به همین دلیل خانم و آقای شگفت‌انگیز دوست ندارند سه کودکشان از نیروهای خارق‌العاده‌ای که دارند استفاده کنند. اما در متقاعد کردن آن‌ها چندان موفق نیستند. در قسمت دوم انیمیشن شگفت‌انگیزان، یک خواهر و برادر ثروتمند در تلاشند تا تصویر ابرقهرمانان را در اذهان عمومی بازسازی کنند؛ و برای این کار از خانم شگفت‌انگیز یعنی اِلَستی‌گِرل کمک گرفته‌اند.

در این قسمت با یک ابرشرور جدید هم آشنا می‌شویم که توانایی ذهنی قوی برای ویران‌سازی دارد. این برای خانم شگفت‌انگیز یک چالش تازه ایجاد می‌کند که راز و رمز طرح‌های ویرانگرانه ابرشرور برای جهان را دریابد و آن‌ها را خنثی کند.

اگر به هیجان بیشتری علاقه دارید، شاید این انیمیشن بتواند شما را راضی کند. اما فراموش نکنید که هدفتان یادگیری زبان انگلیسی است. بنابراین خیلی خوب به عبارت‌ها، اصطلاحات و واژه‌ها دقت کنید. در این انیمیشنِ زبان انگلیسی، بیشتر با عبارت‌های دنیای بزرگسالان مواجه می‌شوید.

 

10- وقت برف بازی

بچه‌های یک روستای کوچک برای آن که خود را در تعطیلات زمستانی سرگرم کنند، به دو گروه تقسیم می‌شوند و مبارزه‌شان را با گلوله‌های برفی شروع می‌کنند. هر گروهی که بتواند قلعه برفی را تا آخر تعطیلات زمستانی اشغال کند، برنده است. لوک و سوفی که هر دو یازده سال دارند، رهبری دو گروه مقابل هم را به عهده می‌گیرند. بازی بالا می‌گیرد و پرهیجان می‌شود. هر چند اتفاقات تلخی هم در میان بازی برای این دوستان کوچک می‌افتد، اما درس‌های مهمی نیز برایشان دارد.

11- کوکو

میگل پسر نوجوان مکزیکی است که رؤیای نوازنده شدن را در سر می‌پروراند. اما در خانواده آن‌ها موسیقی ممنوع است. هیچ کس هم حاضر نیست توضیح قانع‌کننده‌ای به او بدهد. بنابراین کوکو تصمیم می‌گیرد پنهانی رؤیایش را دنبال کند و راه ستاره موسیقی مورد علاقه‌اش ارنستو دلاکروز را ادامه دهد. میگل در شب جشن مردگان، به طرز عجیبی وارد دنیای مردگان می‌شود و در پی حوادثی که آن‌جا تجربه می‌کند به راز پنهان خانواده‌اش در مورد موسیقی پی می‌برد.

این انیمیشن چند بار شما را غافلگیر خواهد کرد. با این که حوادث آن در مکزیک اتفاق می‌افتد، انیمیشن به زبان انگلیسی با لهجه آمریکایی و در آمریکا ساخته شده است. بنابراین می‌توانید اصطلاحات زبان انگلیسی آمریکایی را با این انیمیشن بیاموزید.

انیمیشن کوکو به دلایل زیر برای یادگیری زبان انگلیسی مناسب است:

  • افرادی که در این انیمیشن ایفای نقش می‌کنند، زبان انگلیسی، زبان دومشان است. (زبان انگلیسی را با لهجه مکزیکی بیان می‌کنند)
  • در این انیمیشن سرعت بیان کلمات کند است.
  • عبارات و اصطلاحاتی که در انیمیشن کوکو بیان می‌شوند ساده و راحت‌ هستند.

فیلم هایی زبان انگلیسی که محیط دیگری همچون برزیل، فرانسه، ژاپن و… تولید شده اند، گزینه های مناسبی برای یادگیری زبان انگلیسی هستند. 

برای مشاهده انیمیشن های بیشتر برای یادگیری زبان انگلیسی اینجا کلیک کنید