توانبخشی و فیزیوتراپی یک آمیختار بالینی و مقرون به صرفه برای بیمارانی است که زندگی آنها به دلیل آسیب، بیماری با مشکل روبرو شده است. اگر به شدت آسیب دیده اید، دچار حمله قلبی یا سکته مغزی شده اید یا یک بیماری طولانی مدت دارید، یا اعضای حرکی بدن شما دچار آسیب شده است، توسط تیمی از متخصصان فیزیوتراپی حمایت خواهید شد. این مقاله توضیح می دهد که چگونه فیزیوتراپی می تواند کمک کند. فیزیوتراپیست ها پس از پزشکان و پرستاران، سومین شغل بزرگ سلامت هستند. فیزیوتراپیست شخصی است که با شناخت آناتومی بدن، فیزیولوژی، کینزیولوژی (حرکت شناسی) و با آگاهی از بیماری‌ها و عوارض ناشی از آن‌ها می‌تواند به عنوان یک متخصص در حرکات بدن، بهترین برنامه درمانی را برای افرادی که دچار آسیب‌ در بدن شده اند برای بهبود و سلامتی برنامه ریزی کند.

توانبخشی و فیزیوتراپی چه کمکی میکند؟

هدف توانبخشی فیزیوتراپی بهینه سازی عملکرد و رفاه بیمار، کمک به بیمار در فعالیت های سبک زندگی انتخابی خود چه در خانه، چه در محل کار و چه در اوقات فراغت است. توانبخشی باید بر تغییرات ناتوانی عملکردی و محدودیت های سبک زندگی بر اساس اهداف خود بیمار برای بهبود عملکرد تمرکز کند توانبخشی می تواند برای بهبودی از آسیب یا بیماری و همچنین برای مدیریت شرایط طولانی مدت (مانند پارکینسون و ام اس) استفاده شود. بیمارها و یا صدمات وارد شده به بدن افرادی که برای بهبودی آنها فیزیوتراپی انجام میشود شامل:

 1. استخوان‌های شکسته
 2. جراحی‌های مفصلی
 3. تعویض مفصل با مفاصل مصنوعی
 4. پارگی رباط‌ها، تاندون‌ها و عضلات
 5. بیماری‌های مفصلی
 6. بیماری‌های ناحیه سیستم عصبی مرکزی (مانند سکته مغزی، مولتیپل اسکلروزیس یا پاراپلژی)
 7. بیماری‌های اندام‌های تنفسی
 8. بیماری‌های قلبی و عروقی
 9. بیماری‌های دستگاه گوارش
 10. بیماری کلیوی
 11. بیماری‌های دستگاه ادراری و اندام تناسلی و سایر بیماری‌ها.
 12. ورم پا
 13. خار پاشنه پا
 14. درد کمر
 15. درد گردن
 16. گزگز دست و پا
 17. آرتروز زانو

چرا باید به فیزیوتراپی مراجعه شود؟

 هدف کلی این است که قدرت و تحرک خود را بهبود ببخشید و راه حلی برای هر مشکلی پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر زمین خورده اید ، پزشک ممکن است تجهیزاتی را برای کمک به شما در راه رفتن و یک برنامه ورزشی برای بهبود تعادل و قدرت توصیه کند. جلسات فیزیوتراپی معمولاً ۱/۲ ساعت است. بیشتر ورزش های که توسط فیزیوتراپ پیشنهاد میشود، به تسکین درد سریعتر کمک می کند. بعد از فیزیوتراپی باید به طور مستقل در خانه تمرین کنید. این باعث تسریع روند بهبودی می‌شود.

برای تسریع بهبودی باید هر چه زودتر بازتوانی شروع شود. برنامه هایی که بسیاری از اجزای مختلف را با هم ترکیب می کنند احتمالاً مؤثرترین هستند. به فیزیوتراپی به عنوان بخشی از توانبخشی خود نیاز دارید، شما و فیزیوتراپیتان با هم کار خواهید کرد تا:

 1. ماهیت و میزان مشکلات خود را ارزیابی کنید
 2. بر اساس آنچه برای شما مهم است، با خود اهداف تعیین کنید
 3. ارائه درمان، حمایت و مشاوره
 4. به طور منظم نحوه پیشرفت خود را ارزیابی کنید

توانبخشی در چه مواردی کار ساز است؟

توانبخشی همچنین می تواند به شما در مدیریت استقامت در مورد آسم، سندرم خستگی مزمن یا پس از جراحی بزرگ کمک کند. تیم توانبخشی در مورد آنچه واقعاً برای شما مهم است با شما کار خواهد کرد، بنابراین آنها را در جریان احساسات  و مشکلات خود قرار دهید.

 دستگاه های مورد استفاده در کلینیک فیزیوتراپی

استفاده از بهترین دستگاه ها و تجهیزات در کلینیک های فیزیوتراپی کاملاً ضروری است. متخصص فیزیوتراپی با توجه به شرایط بیمار و نوع مشکل او از وسایل خاصی استفاده خواهد کرد. سیستم های با کیفیت معمولاً گران قیمت هستند و متخصص فیزیوتراپی باید وسایل مورد نیاز برای کمک به بیماران خود را تهیه کند.  تهیه کردن وسایل فیزیوتراپی مناسبی که ماندگاری بیشتر و کاربردهای متعددی دارند حیاتی است.

وسایل مختلف برای  استفاده از فیزیوتراپی عبارتند از:

 1. درمان با محرک‌های مکانیکی (ماساژ)
 2. درمان با محرک‌های حرارتی (گرما و سرما)
 3. درمان با آب (آب درمانی)
 4. درمان با برق (الکتروتراپی)

آیا بعد از انجام فیزیوتراپی درد خواهیم داشت؟

با وجود این که فیزیوتراپی برای بهبودی برای بیمارن انجام می‌گیرد، می تواند باعث تحریک عصب های مجاور عضله آسیب دیده شود. این حالت معمولا با قرارگرفتن بدن در وضعیت استراحت، مانند خوابیدن بر روی کمر تا زمانی که درد فروکش کند، تسکین می یابد. دلیل درد پس از فیزیوتراپی این است که عضله بیش از حدکار کرده و یا کشیده شده است.  و همچنین درد یا سختی پس از جلسه فیزیوتراپی ممکن است به دلیل التهاب موضعی باشد. در طول فرایند درمانی، شما باید آن دسته از اعضای بدن را که برای مدتی تحت کشش قرار نداده اید را تحت حرکات کششی قرار داده یا عضلاتی را که برای مدت طولانی از آنها استفاده نکرده اید، فعال کنید یا بدن خود را به سوی انجام فرایندهای جدید هدایت کنید. این کارها باعث می شود ما روش معمول انجام کارهای خود را تغییر دهیم. بنابراین ممکن ایت احساس درد در نواحی که فیزیوتراپی انجام شده داشته باشید اگر درد شدیدتر از حد انتظار است، فیزیوتراپیست را مطلع کنید. تجربه درد کم پس از درمان می تواند طبیعی باشد. اما معمولاً بعد از ۲۴-۴۸ ساعت تسکین میابد.

خدماتی که در این مرکز فیزیوتراپی ارائه میشود؟

مرکز فیزیوتراپی دینا در شرق تهران بهترین خدمات به روز و با کیفیتی را با استفاده از تجهیزات، به همراه تیم پزشک حاذق و با تجربه ای که دارد به مراجعه کنندگان ارائه خواهد داد. برخی از خدمات فیزیوتراپی که در کلینیک دینا انجام میشود، باتوجه به مشکلات جسمی و حرکتی بیماران به شرح زیر می باشد:

 1. فیزیوتراپی رباط صلیبی
 2. فیزیوتراپی زانو
 3. فیزیوتراپی پیچ خوردگی مچ پا
 4. فیزیوتراپی کمر درد
 5. لیزر پرتوان
 6. شاک ویو
 7. نوار عصب و عضله
 8. اوزون درمانی و اوزون تراپی
 9. درمان ورم پا
 10. درمان خار پاشنه پا
 11. پی آر پی زانو
 12. درمان گزگز دست و پا

کلینیک فیزیوتراپی دینا

استاندارد های تیم فیزیوتراپی کلینیک دینا

مرکز فیزیوتراپی کلینیک دینا با استفاده از استانداردهای روز دنیا و پیشرفت هوش مصنوعی در زمینه ی دستگاه های مورد استفاده برای فیزیوتراپی مجهز به دستگاههای اروپایی و امریکایی مطابق با نیاز افراد با توجه با آناتومی بدن افراد برای فیزیوتراپی است و همچنین تیم فیزیوتراپی کلینیک دینا با افتخار اعلام خواهیم کرد که در این مرکز بعنوان پیشرفته ترین مرکز فیزیوتراپی شرق تهران شناخته شده و فعالیت میکند.