هر خودرویی برای حرکت به یک عامل مولد انرژی و یک عامل انتقال دهنده انرژی نیاز دارد. مجموعه ژنراتور موتور یا درایو است. فرستنده سیستمی است که از قسمت های مختلف تشکیل شده است که انتقال نیرو را با هم و پیوسته انجام می دهد. در واقع، نیروی تولید شده توسط موتور باید توسط یک سیستم انتقال به چرخ ها منتقل شود. سه قسمت اصلی این سیستم انتقال قدرت شامل کلاچ، گیربکس و دیفرانسیل است که در این میان گیربکس از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به گیربکس گیربکس نیز می گویند.

 

اهمیت این قسمت از خودرو را می توان برابر با موتور یا ژنراتور دانست. تعمیرات آن نیاز به تخصص بالایی دارد و توجه به حفظ سلامت آن نیز جزو اولویت های نگهداری اولیه خودرو است. می خواهیم این قسمت پیچیده و مهم را به تفصیل بررسی کنیم و روش کار و انواع آن را ذکر کنیم. در چمد سال گذشته قطعات یدکی خودرو های چینی به راحتی قابل سفارش در تهران نبود اما این روز ها تمامی قطعات به راحتی در بازار تهران قابل سفارش می باشد مخصوصا لوازم یدکی جک در فروشگاه دیجی کار شاپ فقط با یک تلفن قابل سفارش می باشد.

گشتاور تولید شده توسط موتور باید با توجه به نیاز خودرو به چرخ ها منتقل شود. وظیفه کنترل و تنظیم این قدرت بر عهده گیربکس یا گیربکس خودرو است. در واقع گیربکس این امکان را به راننده می دهد که در شرایط مختلف با سرعت های مختلف خودرو را کنترل کند. اهمیت این بخش در این است که هر موتور قادر به تولید مقدار مشخصی قدرت و گشتاور است. اما به لطف گیربکس می توانید بدون افزایش دور موتور و گشتاور به سرعت دلخواه برسید. در کنار این وظیفه مهم، گیربکس وظایف دیگری را نیز با درجات مختلف اهمیت انجام می دهد. به عنوان:

جلوگیری از سرعت های ناخواسته: با استفاده از گیربکس می توان خودرو را در شیب ها و شرایط جاده ای که ممکن است سرعت از کنترل خارج شود به طور کامل توسط راننده کنترل کرد.

تنظیم جهت خودرو: با استفاده از گیربکس می توانید جهت حرکت خودرو به جلو و عقب را کنترل کنید و به خودرو قدرت دنده عقب بدهید.

کارکردن موتور بدون حرکت دادن ماشین: گاهی موتور ماشین باید فعال باشد اما حرکتی وجود ندارد. به کمک گیربکس می توان انتقال نیرو از موتور به چرخ ها را متوقف کرد و این امکان را فراهم کرد.

دنده ها مهم ترین و اصلی ترین قطعات گیربکس خودرو هستند و بدون آن ها گیربکس مفهوم و کاربردی خود را از دست می دهد. دنده ها که ابتدایی ترین قسمت های مکانیکی پوسته گیربکس هستند، هر کدام نشان دهنده یکی از چرخ دنده های خودرو هستند. فروشگاه دیجی کار شاپ وارد کننده لوازم یدکی جک در بازار تهران می باشد.

در واقع اگر خودرو به گیربکس 6 سرعته مجهز باشد، 6 جفت دنده مربوط به این سرعت ها در جعبه دنده نصب می شود. چرخ دنده ها تاج های فلزی با دیواره های خارجی دندانه دار و با قطرهای مختلف هستند که بر روی محورهای خود نصب می شوند. ارتباط بین محورها با درگیر شدن دندانه های این چرخ دنده ها برقرار می شود.

علاوه بر این، چرخ دنده ها با حرکت در جهت مخالف، انتقال گشتاور را کنترل می کنند. همراه با اختلاف قطر چرخ دنده ها و ایجاد اختلاف در سرعت حرکت آنها در محور، تغییر در گشتاور انتقالی از موتور به چرخ ها ایجاد می شود. به این ترتیب دنده ضخیم تر به دلیل وزنش سرعت کمتری دارد و بالعکس. این دنده ها وجه تمایز دنده های سنگین و سبک هستند. به این ترتیب نحوه چرخش و انتقال گشتاور باعث سرعت و قدرت بیشتر در دنده های سنگین (دنده های ضخیم تر) و سرعت بیشتر و قدرت کمتر در دنده های سبک (دنده های نازک تر) می شود. بنابراین دنده های ضخیم تر مربوط به دنده های اولیه و برای شروع حرکت است و دنده های باریک تر مربوط به دنده های بالایی است که در سرعت های بالاتر استفاده می شود.

اما برای اینکه چرخ دنده ها با هم درگیر شوند، اندازه چرخ دنده های آنها باید دو برابر باشد. البته قطر این چرخ دنده ها نباید یکسان باشد. چرخ دنده ها دو نوع شکل دندانه ساده و مارپیچی دارند. همچنین این قطعات مهم بسته به جهت انتقال نیرو به سه دسته محور عمودی، محور موازی و محور افقی تقسیم می شوند.

گیربکس های دستی نیاز به درگیر شدن کلاچ با موتور دارند که با فشردن پدال توسط راننده انجام می شود. علاوه بر این، تعویض دنده توسط راننده با استفاده از دسته دنده انجام می شود. شاید استفاده مداوم از شیفتر خسته کننده باشد، یا فشار دادن و رها کردن کلاچ برای ساعت ها رانندگی گاهی باعث خستگی شدید راننده می شود، اما هنوز هم بسیاری گیربکس های دستی را به گیربکس های اتوماتیک ترجیح می دهند. زیرا کنترل خودرو کاملا در دست راننده است و می تواند به دلخواه سرعت خودرو را کم یا زیاد کند.

گیربکس های دستی به 2 دسته تقسیم می شوند که رده قدیمی اکنون فقط در موتورسیکلت ها استفاده می شود و استفاده از آنها در انواع خودروها منسوخ شده است. گیربکس های دستی معمولا با 4 یا 5 سرعت طراحی می شوند اما نمونه های 6 سرعته به ندرت تولید می شوند. برای سفارش لوازم یدکی جک در بازار چراغ برق تهران با شماره ذیل در ارتباط باشید.

09128389667

02136058442