مواد شیشه را کی اختراع کرد؟

 

شیشه در سال ۱۸۹۳ در ژاپن ساخته شد. در جنگ جهانی دوم برای برطرف کردن خستگی و افزایش انرژی توسط سربازان ژاپنی، آمریکایی و آلمانی استفاده می‌شد. بعد از جنگ داروی باقی‌مانده، وارد بازار ژاپن شد و یک همه گیری از مصرف مت آمفتامین رخ داد که باعث شد مصرف آن ممنوع شود.

روزی که شیشه از آسیای جنوب شرقی وارد کشور شد، نامش شابو بود. شابو از طریق جوانان ایرانی که در آن کشورها کار می‌کردند، وارد شد. در ابتدا مصرف‌ کنندگان گمان می‌کردند که مصرف شابو اعتیادآور نیست، افراد را لاغر می‌کند و توانشان را بالا می‌برد. در ایران قبل از سال ۱۳۸۶ مصرف شیشه بسیار محدود بود و در بررسی سریع وضعیت سوء مصرف مواد در ایران که در سال ۱۳۸۳ انجام شد، هیچ موردی از مصرف پیدا نشد. البته می‌توان حدس زد که تعداد محدودی مصرف‌ کننده وجود داشته ‌است.

شیشه چیست؟ آمفتامین و متامفتامین چیست؟

نام اصلی شیشه کریستال دی مت آمفتامین هیدروکلراید است، که یک ماده به شدت اعتیادآور و محرک که در روزهای اول مصرف انرژی زیادی به مصرف کننده می دهد. آن طور که کارشناسان در این زمینه می گویند، اولین ماده محرکی که از آمفتامین (آمفتامین یک داروی محرک اعصاب است) به دست آمده است، همان قرص اکس یا اکستازی بوده. بعد از این قرص، شیشه مخرب ترین دست آوردی بود که آمفتامین برای مصرف کنندگانش داشت. مت‌ آمفتامین با تأثیر مستقیم بر مکانیسم‌های مغز شادی و هیجان در فرد ایجاد می‌کند.

شیشه ای که در بازار قاچاق مواد مخدر ایران وجود دارد، بیشتر به صورت کریستال های ریز که مثل شکر است،البته این ماده به شکل های دیگری از جمله بلور های شفاف عرضه می شود.

قاچاقچیان با این شعار مصرف آنرا تبلیغ می کنند: شیشه مورفین ندارد پس اعتیادآور نیست؛ که بسیاری از افرادی که آگاهی کافی ندارند با این تبلیغ خواسته یا ناخواسته در دام این ماده مخدر می افتند.

در این مورد باید گفت در بسیاری از مقالات پزشکی قدرت اعتیاد زایی آنرا بیشتر از مواد مخدری مثل کوکائین می شناسند.

روش های مصرف شیشه یا کریستال

این ماده به چهار صورت کشیدنی، استنشاق از راه بینی، خوردنی یا تزریق ممکن است مورد سوء مصرف قرار گیرد. برای کشیدن آن از پایپی شیشه ای که مخصوص اینکار است، لامپ، چراغ خودرو و .... استفاده می کنند.

اثرات شیشه

سوء مصرف شیشه ترشح دوپامین، سروتونین و نور اپی نفرین را در سیناپسهای عصبی در مغز به شدت افزاش می دهد و منجر به تحریک سلولهای مغز می شود. شخصی که به سوء مصرف شیشه روی می آورد در ابتدا علایم بسیار خوبی را تجربه می کند.

  • بسیار مهربان و صمیمی می شوند.

  • خلاقیتشان بیشتر می شود! شخصی که تا دیروز نمی توانست یک خط شعر حفظ کند شاعر می شود و شعر می گوید!

  • بسیار دست و دلباز می شوند بطوریکه براحتی می توان از آنها پول یا چک گرفت! پس احتمال سوء استفاده مالی از این افراد وجود دارد!

  • قدرت تمرکز و اعتماد به نفس در چنین فردی به شدت بالا می رود، خطر را از خود دور می داند. حال تصور کنید چنین فردی در حال رانندگی چه وضعیتی خواهد داشت! بخاطر جرات زیاد فاصله ایمن را در نظر نمی گیرد. با سرعت زیاد از یک وجب جا سبقت گرفته، جاده را محیط خطرناکی برای خود و دیگران می کند! اگر هم تصادف کنند تصادف های مرگباری خواهند داشت.

  • سوء مصرف شیشه باعث می شود که تجربه های لذت بخش با شدت بیشتری احساس شوند. فرضا اگر شما از شنیدن یک موسیقی لذت می برید و محو آن می شوید شخصی که ماده محرک استفاده کرده است بر روی نت های آن موسیقی پا می گذارد و همراه با آن به پرواز در می آید!

  • مصرف حتی مقدار کم شیشه منجر به بی خوابی می شود: شب تا صبح نمی خوابد دایم در حال عوض کردن کانال تلویزیونیا گوش کردن موسیقی است!

  • بی قرار می شود و یک جا دوام نمی آورد.

  • اشتها به شدت کاهش پیدا می کند! یکی از مواردی که اطرافیان به شخص مشکوک می شوند کاهش وزن شدید و کم خوابی است!

آمفتامین و متامفتامین چیست؟

اثرات استفاده زیاد شیشه

با مصرف زیاد شیشه تنفس و ضربان قلب افزایش یافته،طپش قلب پیدا می کنند. فشار خونو دمای بدنشان بالا می رود ، ضربان قلب نامنظم می شود، احساس گرما می کنند و زیاد آب مینوشند. بشدت تحریک پذیر و پرخاشگرمی شوند و ممکن است دست به هر خشونتی بزنند. اضطراب، لرزش اندامها، تشنج، گیجی و در نهایت ایست قلبی و مرگ هم از دیگر عوارض استفاده زیاد شیشه است.

اثرات استفاده طولانی مدت شیشه

سوء مصرف طولانی مدت شیشه منجر به بدبینی شدید، توهم های شنوایی و بینایی، کاهش شدید حافظه، خشونت، جنون آنی (سایکوز) و اختلالات عصبی دیگر و در نهایت مرگ می شود.

توهم های به خصوصی به سراغشان می آید، ممکن است رنگ ها را بشنوند و صداها را ببینند.

درمان و ترک شیشه

متاسفانه شیشه شخص را در وضعیتی قرار می دهد که تمایل به درمان ندارد و شاید این عذاب آورترین تاثیر شیشه بر مغز باشد که درمان و پیگیری این افراد را مشکل میکند. که در این باره گفته شد در حال حاضر درمان مواد محرک از جمله شیشه از مشکل ترین درمان های سوء مصرف مواد است که توسط یک تیم مجرب صورت می گیرد.

به علت ترشح زیاد نوروترنسمیترها، بعداز اندک زمانی انتهای اعصاب مغز تحلیل رفته و مغز نمی تواند روند طبیعی خود را داشته باشد و بیمارنه اینکه علایم خوبی تجربه نمی کند بلکه فقط بخاطر ترس از عوارض ترک شیشه که مربوط به کارکرد ضعیف مغز است اقدام به سوء مصرف آن میکند.

برای ترک اعتیاد به شیشه باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

از درمان خود سرانه ترک شیشه جدا خودداری نمایید چرا که ممکن است فرد را با پیامد ها و عوارض جبران ناپذیری روبرو نماید.

حتما برای درمان و ترک شیشه از یک فرد متخصص و درمانگر مشورت بگیرید. پس باید برای ترک اعتیاد به این ماده مخدر به کمپ های ترک اعتیاد مراجعه نمایید.

قبل از اینکه ادامه این مطلب و ترک اعتیاد شیشه را بخوانید، به جهت دیدن مراکز و کمپهای ترک اعتیاد دولتی در تهران، به صفحه کمپ ترک اعتیاد تهران مراجعه نمایید.

بعد از اتمام دوره درمانی حتما به یک پزشک برای مطمئن شدن از خارج شدن سموم از بدن فرد معتاد مراجعه کنید.

برای درمان،بر اساس مدت، نوع ، مقدار و روش مصرف ممکن است فرد نیاز به درمان دارویی یا بصورت بستری و یا بصورت سرپایی داشته باشد. که باید برای تشخیص نوع ترک اعتیاد به کمپ های ترک اعتیاد مراجعه کرده و بعد از آن اختلالات روانپزشکی بیمار باید توسط روانپزشک آشنا به درمان سوء مصرف مواد مورد بررسی و درمان قرار گیرد و در پی آن آموزش خانواده، آموزش مهارت های بهبودی اولیه و پیشگیری از بازگشت و رفتار درمانی انجام گیرد.

کمپ های ترک اعتیاد زیادی در این زمینه وجود دارد ولی به دلیل حساسیت و دقت در ترک اعتیاد به شیشه باید توجه ویژه ای در انتخاب کمپ های ترک اعتیاد شود که شرایط برای فرد معتاد و بیمار سخت تر نشود.

پس برای ترک این ماده مخدر باید به بهترین کمپ های ترک اعتیاد مراجعه شود که با تحقیق در این زمینه میشود کمپ های ترک اعتیاد مناسبی کرد.

اگر از جمله افرادی هستید که تمکین مالی دارید و میتوانید هزینه مناسبی برای کمپ ترک اعتیاد در تهران کنید، پیشنهاد ما قطعا کمپ ترک اعتیاد خصوصی یا لاکچری است.

مراکز ترک اعتیاد خصوصی تهران، گزینه مناسبی برای افرادی است که مشکی بابت هزینه ندارند. این کمپ ها با تجهیزات و امکانات بالایی که دارند میتوانند رفاه فرد بیمار را تا حد بسیار بالایی برآورده کنند تا خیال خانواده بیمار از این جهت راحت باشد.

معمولا بستگان و خانواده فرد معتاد، به جهت ترک اعتیاد بیمار، اقدام به ترک اجباری اعتیاد با استفاده از مراکز ترک اعتیاد اجباری میکنند. در مطلب " آیا کمپ اجباری راهکار مناسبی برای ترک اعتیاد است؟" کاملا موارد مرتبط به این موضوع که آیا انتخاب روش ترک اجباری اعتیاد میتواند راهکار مفیدی برای ترک اعتیاد بیمارانی که قصد ندارند اعتیاد را ترک کنند میتواند مفید باشد یا خیر.

به یاد داشته باشید که اعتیاد به مواد مخدر در هر نوع آن که باشد در ابتدا با تجربه های بسیار لذت بخشی همراه است بصورتی که شخص اعتقاد پیدامی کندکه می تواند بصورت کنترل شده مواد را مورد سوء مصرف قرار داده و از تجربه های لذت بخش آن برخوردار شود! غافل از اینکه ثابت شده است که مصرف حتی مقدار کم مواد مخدر یا محرک ساختمان مغز و کارکرد آنرا بطور هم زمان تغییر می دهد.