تعریف پروپوزال بهبود بیت کوین (BIP)

بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال منبع باز و غیرمتمرکز فاقد مرجع مرکزی برای تصمیم گیری در مورد تغییرات و روند حرکتی و آینده خود است. بنابراین، توسعه آن متکی به تصمیمات جامعه از طریق پروپوزال های بهبود که با نام پروپوزال بهبود بیت کوین (BIPs) شناخته می شوند، است.

پروپوزال بهبود بیت کوین (BIP) پروپوزالی است که توسط شخصی برای بهبود سیستم عمومی بیت کوین ارائه می شود. این طرح می تواند جنبه های مختلف بیت کوین را شامل شود که در ادامه این جنبه ها را با هم بررسی می کنیم. به طور کلی، BIP ها توسط افرادی ساخته می شوند که مهارت و دانش پیشرفته محاسباتی دارند، چرا که این طراحی و ساخت بسیار فنی است و افراد عادی که دانش تخصصی در این زمینه ندارند نمی توانند درک درستی از طراحی آن داشته باشند.

BIP ها زمانی ساخته می شوند که یک فرد این توانایی را در خود ببیند که ایده ای جدید به منظور تاثیر بیشتر بیت کوین شناسایی کرده و آن را طراحی کند. اولین BIP توسط شخصی به نام امیر تاکی ارائه شد. این BIP با برچسب BIP 0001 و در 19 آگوست 2011 منتشر شد و تنها توضیحی در مورد نحوه عملکرد فرآیند BIP و استانداردهای آن بود.

پروپوزال بهبود بیت کوین چگونه اجرا می شود؟

ساختار بیت کوین از نرم افزار، سخت افزار و منابع انرژی تشکیل شده و مدیریت تمام و کمال آن از طریق کد انجام می شود.  BIP ها با پیش بینی ارتقاهای پروتکل قابل توجه یا اصلاحات در مقیاس بزرگ در سیستم، مانند انواع تراکنش های جدید مانند SegWit یا ویژگی های تراکنشی مانند جایگزینی با کارمزد (RBF) اجرا خواهند شد.

پیش از آن که یک ایده به عنوان پروپوزال BIP رسمی شناخته شود باید از طریق ایمیل یا سایر کانال های ارتباطی مانند Slack مورد بررسی قرار گیرد. این کانال ها نشان دهنده بازخورد اولیه توسط جامعه هستند. در نتیجه هنگامی که پروپوزال به خوبی مورد حمایت قرار گیرد، نویسنده می تواند آن را به مرحله بعدی برساند و آن را به یک BIP تبدیل کند.

پروپوزال های بهبود بیت کوین (BIP) چگونه شکل می گیرند؟

BIP ها از پیشنهاد ها و ایده های غیررسمی ناشی می شوند که معمولاً در جلسات، گفتگوهای انجمن یا تعامل با رسانه های اجتماعی، به ویژه در CryptoTwitter شکل گرفته اند.

این امر بیان ایده های مختلف در انجمن ها و جلسات و یا چت ها، سبب صرفه جویی در زمان هم برای ایده پرداز و هم برای دیگر افراد می شود. چرا که اگر ایده ای پیش تر بیان شده باشد یا ایده مطابق با استانداردهای توسعه عمومی نباشد، مشخص شده و دیگر ایده پرداز بر روی آن زمان نمی گذارد.

هدف از طراحی و انتشار هر BIP پذیرفته شدن توسط دیگر افراد است، به دلیل آن که پروسه طراحی و پیاده سازی این ایده ها و پروپوزال ها طولانی و زمان بر است، نویسندگان BIP باید هنگام ارائه یک پروپوزال بسیار محتاط باشند. چرا که عدم احتیاط یا کم و کاستی ممکن است رد شدن ایده از همان ابتدا را به همراه بیاورد. توجه داشته باشید که ایده ای مورد قبول قرار می گیرد که تغییر قابل توجهی در بیت کوین ایجاد کند و ایده های کوچک جزو BIP محسوب نمی شوند.

 

چه افرادی می توانند پروپوزال بهبود بیت کوین ارائه دهد؟

بیت کوین به عنوان یک شبکه باز و غیرمتمرکز مانند اینترنت یا سایر فناوری ها، متعلق به کسی نیست به همین منظور هر نوع قشر در صورتی که توانایی کافی داشته باشند می توانند پروپوزال بهبود آن را پیشنهاد دهند.

در واقع جامعه بیت کوین از تمامی حامیان این فناوری بدون توجه به آن که چه پیشینه ای دارند و در چه جغرافیایی زندگی می کنند تشکیل شده است. بیت کوین تحت کنترل یک مرجع مرکزی و خاص نیست و توسعه دهندگان، ماینرها و حتی کاربران عادی آن را کنترل می کنند

با توجه به این اوصاف هر کسی تا زمانی که مهارت و دانش لازم برای پروپوزال و موارد مرتبط برای افزودن به پروتکل بیت کوین را داشته باشد، می تواند تغییری در آن ارائه دهد.

سوالات متداول

  1. پروپوزال بهبود بیت کوین چیست؟

بیت کوین به عنوان یک بلاک چین، نیاز دارد که به طور منظم و پیوسته دستخوش تغییر شود. این تغییر و ارتقا شامل رفع اشکالات پیشین و ایجاد تغییرات در الگوریتم ها یا ساده سازی کد ها است که در نهایت به کارایی بیشتر آن منجر می شود.

  1. استاندارد BIP چیست؟

BIP روش استانداردی است که برای ترویج ایده ها، تغییرات و پیشرفت ها در پروتکل بیت کوین تعیین شده و به عنوان یک سند رسمی برای معرفی ویژگی ها یا فرآیندهای جدید مورد استفاده قرار می گیرد.

  1. آیا استفاده از BIPS ها الزامی است؟

خیر الزامی نیست چرا که در نهایت خود افراد تصمیم می‌گیرند چه کدی را پیاده‌سازی و کدام نرم‌افزار را روی رایانه‌اش اجرا کند . اگر دوست داشتید بدانید که سرمایه گذاری در بیت کوین چگونه است حتما مقاله فوق را مطالعه کنید.

جمع بندی

در این محتوا به بررسی آن که پروپوزال بهبود بیت کوین (BIP) چیست اطلاعاتی در اختیا رشما قرار دادیم. این پروپوزال ها به منظور بهبود عملکرد در بیت کوین ارایه می شوند و هر فردی که دانشی در این زمینه دارد می تواند با ارائه طرح خود و در نهایت آزمایش، به مرحله اجرا برساند.

مزیت بیت کوین در آن است که تحت کنترل هیچ ارگان و مجموعه ای نبوده و تمامی افراد از سراسر کره زمین حق برابر برای ارائه پروپوزال بهبود آن را دارند.

منبع : https://hoseinifinance.com/blog/digital-currency-training/bitcoin-training