موهای سالم و پر پشت دغدغه بسیاری از افراد است چرا که مو در ظاهر افراد تاثیر بهسزایی دارد، در این مقاله به معرفی 12 راهکار برای مراقبت از مو پرداخته و نکاتی را برای جلوگیری از ریزش مو ذکر خواهیم کرد.

استفاده از نکات و راهکارهایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد به شما برای داشتن موهای سالم، پرپشت و درخشان کمک می کند.

فرقی ندارد موی ما صاف، فر، چرب یا خشک باشد ضروری است برای داشتن موهای سالم و پرپشت نکاتی را رعایت کنیم، در ادامه به معرفی نکات مهم مراقبت و نگهداری از مو می پردازیم.

 

موارد موثر در سلامتی و پر پشتی موها

موارد بسیاری از جمله ژنتیک، رژیم غذایی، آب و هوای محل زندگی تان، آلودگی هوا و... در سلامتی موها تاثیر گذارند، نوع و جنس مو نیز در سلامت آن تاثیر گذار است.

12 راهکار برای مراقبت از مو و جلوگیری از ریزش مو

استفاده از شامپوی مناسب با مو

یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشید استفاده از شامپوی مناسب با موی خودتان است، در صورتی که شامپویی که از آن استفاده می کنید مناسب موی سرتان نباشد، موهای سالمی نخواهید داشت، امروزه شامپوهای متنوعی برای موهای خشک، معمولی و چرب چرب وجود دارند.

شامپویی را که برای بافت و جنس موهای تان مناسب است را خریداری کنید.

انواع شامپوعبارت اند از شامپو نرم کننده، شامپو حجم دهنده، شامپو شفاف کننده،  شامپو موهای رنگ شده، شامپوی موهای کراتینه شده و شامپوی بدون سولفات و... که ضروری است برای انتخاب بهترین برند شامپو با آن ها آشنا باشید.

 1. شستن و شانه زدن صحیح موها

شستن صحیح موها دارای نکات قابل توجهی است که باید به آن ها توجه داشته باشید، موهای تان را بیش تر از یک بار در روز نشویید، از شامپو تنها به مقداری که موهای سرتان را بپوشاند استفاده کنید.

 توجه داشته باشید بهتر است موهای خودتان را با آب ولرم بشویید، بعد از حمام کردن از ماساژ دادن موهای خیس تان با حوله جددا خودداری کنید چرا که موهای خیس شکنندگی و آسیب پذیری بیشتری دارند، موهای خیس تان را شانه نکنید و در صورت نیاز به گره باز کنی موهای خیس تان از شامپوی دندانه درشت استفاده کنید، از شامپو برای شستن کف سرتان استفاده کنید.

 1. از نرم کننده مناسب استفاده کنید.

برای جلوگیری از وز شدن موهای سرتان پس از حمام کردن از یک نرم کننده مناسب استفاده کنید، توجه کنید که بهتر است نرم کننده ای که از آن استفاده می کنید دارای آبرسان باشد، نرم کننده را هیچ وقت به ریشه موهای نزنید و تنها برای ساقه تا نوک موها از نرم کننده استفاده کنید.

 1. از ماسک موی مناسب استفاده کنید.

در صورتی که موهای تان به دلایلی همچون استفاده از لوازم حرارتی یا رنگ شدگی آسیب های زیادی دیده است توصیه می شود از ماسک موی مناسب استفاده کنید،  ماسک مو دارای ذرات ریزی است، به همین دلیل راحت تر می تواند به ساختار مو نفوذ کرده و مواد مغذی را به پوست برساند.

 1. موهای تان را روغن های مناسب ماساژ دهید.

ماساژ موها با روغن می تواند به رشد بهتر آن ها و حالت دادن شان کمک کند، در صورتی که موهای تان خشک و یا وز است، برای نرمی و افزایش رطوبت موهای تان از روغن استفاده کنید.

استفاده از روغن برای مو کولیتیکول بیرونی را بهبود بخشیده و باعث مرطوب شدن موها می شود، ضمن این که روغن تراپی مو باعث از بیرن رفتن موخوره نیز می شود، در صورت داشتن عفونت در سر و یا شوره مو از روغن ها استفاده نکنید.

 1. موهای تان را بدون استفاده از سشوار خشک کنید.

یکی از نکات مهم مراقبتی از موها این است که موهای تان را بدون استفاده از سشوار خشک کنید، خشک کردن موها در هوای آزاد بهترین روش شناخته می شود، اگرچه ممکن است خشک شدن موها در هوای آزاد کمی زمان بر باشد اما با این کار هیچ آسیبی به موها نمی رسد.

 1. برای خشک کردن موها از سشوارهای قوی استفاده نکنید.

بسیاری از مردم تصور می کنند که اگر از سشوار پر قدرت استفاده کنند زمان کوتاه تری برای حالت گرفتن موهای شان نیاز است، مدت زمان خشک شدن و حالت گرفتن موها در هر نوع سشواری یکسان است و نباید به صورت مداوم از سشوارهای پر قدرت استفاده کنید.

 1. موهای تان را محکم نبندید.

محکم بستن موها یکی از اصلی ترین دلایل شکنندگی مو آسیب دیدن موها می شود، توجه داشته باشید که بستن محکم موها از دلایل اصلی ریزش مو نیز مطرح می شود، توصیه می شود هنگام خواب موهای تان را باز گذاشته و یا با کلاه ساتن بخوابید.

 1. موهای تان را به صورت مرتب اصلاح کنید.

از دیگر نکات مراقبتی مو که باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید این است که موهای تان را به صورت مرتب کوتاه کنید، موهای بلند تر آسیب پذیری و شکنندگی بیشتری دارند ضمن این که دچار موخوره ی بیشتری نیز می شوند.

موهای تان را در فواصل زمانی کوتاهی اصلاح کنید، هر 6 تا 8 هفته بهترین زمان برای کوتاهی موهای بلند و پر پشت و هر 8 تا 12 هفته زمان مناسب برای کوتاهی موهای کوتاه تر و کم حجم تر است.

12

 1. استفاده از سرم موی مناسب

سرم مو از دیگر محصولات مراقبتی است که استفاده از آن موجب درخشانی ابریشمی و نرم شدن موها می شود، سرم مو دارای روغن های طبیعی بوده که استفاده از آن به سلامتی موی سر کمک می کند.

 1. موهای فر را زیاد شانه نزنید.

از ان جایی که موهای فر قابلیت شکنندگی بالاتری دارند بهتر است برای حالت دادن موهای فر از انگشت تان به جای حالت دار کردن موها استفاده کنید.

 1. موهای تان را مرطوب نگه دارید.

مرطوب بودن همواره موها از آسیب های جدی در آن ها جلوگیری می کند، با استفاده از روغن های طبیعی، ماسک ها، سرم ها و کرم موهای با کیفیت می توانید همواره رطوبت موهای تان را حفظ کنید.

 1. از رنگ های ملایم برای موی تان استفاده کنید.

با افزایش سن علاوه بر سفید شدن موها، آن ها کند و ضعیف نیز می شوند، برای جلوگیری از آسیب زیاد به موی سر افراد مسن از رنگ های ملایم تر و مناسب تری استفاده کنید.

جلوگیری از ریزش مو

مواردی از جمله ژنتیک، تغذیه، تغییرات هورمونی، زایمان، شرایط جغرافیایی، بالا رفتن سن، استفاده از برخی داروها، استرس و اضطراب، استفاده از رنگ های شیمیایی، بستن موها، گرد وخاک و... از دلایل اصلی ریزش مو محسوب می شوند.

13

کمبود آهن، زینک، روی، ویتامین E، سلنیوم، ویتامین A، ویتامین C، ویتامین های خانواده B  ازمهم ترین دلایل ریزش مو شناخته می شود که ضروری است توسط پزشک بررسی شود.

روش های جلوگیری از ریزش مو

شستن موها با آب ولرم از مهم ترین و اصلی ترین مواردی است که از ریزش مو جلوگیری می کند، موهای تان را با استفاده از هوای آزاد خشک کنید و از آفتاب شدید دوری کنید، مصرف قرص زینک از دیگر روش های جلوگیری از ریزش مو محسوب می شود.

برای جلوگیری از ریزش مو مواد غذایی مغذی را در رژیم غذایی تان قرار دهید، استرس و اضطراب تان را کنترل کنید، با موهای تان با نرمی و لطافت برخورد کنید.

منبع : arayeshetop.com