مشکلات مرتبط با تحرک به‌ویژه برای افراد مسن و افراد دارای محدودیت‌های حرکتی، همیشه وجود داشته است و این مسئله در جوامع مدرن رو به افزایش است. اما خوشبختانه امروزه با وجود وسیله‌ای به نام پله پیما، بالاخص دستگاه‌های پله پیما آلفاتک، جابه‌جایی این افراد در بین طبقات ساختمان به‌راحتی و سهولت امکان‌پذیر شده‌است. برندهای متنوعی در بازار وجود دارد که همگی ادعای تولید و عرضهٔ بهترین دستگاه پله پیما را دارند. در این مقاله ویژگی‌های بهترین صندلی پله پیما را بیان می‌کنیم. با مقایسهٔ این ویژگی‌ها با محصولات شرکت Alphatak، متوجه می‌شوید که چرا این شرکت می‌تواند یکی از بهترین برندهای پله پیما در ایران باشد.

 

بهترین برند پله پیما در ایران

بالابر پله یا پله پیما وسیله‌‌ای بسیار کاربردی است که در سال‌های اخیر برای سهولت عبور و مرور افراد در بین طبقات ساختمان‌های دوبلکس و ساختمان‌های قدیمی فاقد آسانسور طراحی و تولید شده‌است. این وسیله در آغاز در کشورهای خارجی تولید شد. تقاضا برای پله پیما در شهرهای مختلف ایران به‌ویژه پله پیما در تهران، شیراز و اصفهان باعث شد که پله پیماهای خارجی از کشورهای انگلیس و ... وارد ایران شود. اما افزایش قیمت مدل‌های خارجی، منجر به کاهش تقاضا و حتی قطع شدن واردات پله پیما در ایران شد. خوشبختانه شرکت‌‌های ایرانی وارد عمل شده و به تولید نمونه‌های داخلی بسیار باکیفیت پرداختند.

چندین برند تولیدکنندهٔ صندلی پله پیما در ایران وجود دارد که مدل‌های مختلف این وسیله را تولید و به بازار عرضه می‌کنند. در این میان برند آلفاتک با تولید بهترین دستگاه پله پیما در ایران محبوبیت زیادی کسب کرده‌است. این شرکت یکی از پیشروان صنعت پله‌پیما در ایران است و با طراحی، تولید و نصب پله‌پیما، به‌طور گسترده‌ در بازار ایران شناخته می‌شود. تلاش این شرکت عرضه دستگاه‌هایی با کیفیت بالا، ایمن و قابل اعتماد است.

انواع مد‌ل‌های بالابر پله آلفاتک شامل صندلی بالابر پله (پله پیما)، بالابر پله ایستاده در مدل‌های پیچشی و مستقیم و بالابر پله ویلچربر است. دستگاه‌های بالابر پله یا همان پله پیما آلفاتک و برند آکورن انگلستان (Acorn stairlift)، از لحاظ ساختار فنی تشابه زیادی با هم دارند. از چمله ی این موارد می توان به سیستم حرکتی دستگاه، سامانه های تشخیص مانع خودکار و ساختار صندلی را نام برد. اگر پارامترهایی از قبیل تطابق با استانداردهای روز دنیا، میزان رضایت‌مندی مشتریان، خدمات پشتیبانی، دسترس سریع و سابقه‌ی شرکت را موردتوجه قرار دهیم، می‌توانیم Alphatak را به‌عنوان بهترین برند پله پیما در ایران معرفی کنیم.

بهترین دستگاه پله پیما در ایران

دستگاه‌های پله پیما و بالابر پله آلفاتک بهترین دستگاه‌های ساخته شده در ایران هستند که به‌دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد، از سایر نمونه‌های موجود متمایز می‌شوند. این شرکت به‌عنوان یکی از بهترین شرکت‌های تولیدکنندهٔ پله پیما در ایران، کیفیت و ایمنی بیشتری را در محصولات ایجاد می‌کند. محصولات آلفاتک ازلحاظ طراحی نیز بسیار منحصر‌به‌فرد هستند. به این شکل که در هر محیطی به‌راحتی ترکیب می‌شود و به زیبایی فضای داخلی ساختمان لطمه نمی‌زنند. این شرکت با استفاده از تکنولوژی‌های نوین و با بهره‌گیری از قطعات باکیفیت بالا، محصولاتی باکیفیت و ایمن تولید می‌کند و نیاز کاربران را پاسخ می‌دهد.

بهترین صندلی پله پیما چه ویژگی‌ای باید داشته باشد؟

بهترین صندلی پله پیما باید دارای ویژگی‌هایی باشد که به کاربر احساس راحتی و امنیت بیشتری را در طول صعود و نزول پله‌ها بدهد. ویژگی‌هایی که باید در یک صندلی پله پیما وجود داشته باشد را در زیر بیان کرده‌ایم:

 • طراحی براساس اصول ارگونومی بدن: صندلی پله پیما باید براساس اصول ارگونومی بدن طراحی شده باشد. برای مثال، زاویه‌ٔ شیب و پشتی صندلی، ارتفاع صندلی و فضای کافی برای قرارگیری پاها باید با توجه به اصول ارگونومی بدن طراحی شده باشد.

 • احساس راحتی سرنشین: صندلی پله پیما باید به‌گونه‌ای طراحی شده باشد که سرنشین احساس راحتی داشته باشد. برای مثال، داشتن پشتی مناسب، فضای کافی برای قرارگیری پاها و اندازه‌ی مناسب صندلی به احساس راحتی کاربرد کمک خواهد کرد.

 • جادار بودن: صندلی پله پیما باید جادار و طوری طراحی شده باشد که سرنشین بتواند به‌راحتی در طول صعود و نزول پله‌ها از آن استفاده کند.

 • چرخش 90 درجه در پاگرد بالا برای حفظ تعادل سرنشین: این ویژگی‌ برای پیاده شدن آسان در پاگردها است و موجب می شود تعادل سرنشین را در پاگردهای بالایی حفظ کند.

 • کمربند ایمنی داشته باشد: صندلی پله پیما باید دارای کمربند ایمنی باشد که در صورت بروز حادثه، از کاربر در برابر صدمات وارد محافظت کند.

به‌طور خلاصه، بهترین صندلی پله پیما باید براساس اصول ارگونومی بدن طراحی شده باشد، احساس راحتی سرنشین را بهبود بخشد، جادار بوده و قابلیت چرخش 90 درجه را داشته باشد. همچنین داشتن کمربند ایمنی نیز به افزایش ایمنی کاربر در طول استفاده از دستگاه کمک می‌کند.

ویژگی بهترین موتور پله پیما

موتور پله پیما ماند قلب آن است. کیفیت موتور در کیفیت عملکرد دستگاه و کاربری بهتر آن نقش به‌سزایی دارد. استفاده از موتور باکیفیت، ایمنی دستگاه و به‌تبع اعتماد به آن را افزایش می‌دهد. در همین راستا یک موتور پله پیمای باکیفیت، دارای ویژگی‌های زیر است:

 • صدای موتور پله پیما باید کم باشد و به کاربران اجازه دهد تا در آرامش از پله‌ها عبور کنند.

 • موتور پله پیما باید به‌گونه‌ای طراحی شده باشد که سریعاً خنک شود. در غیر این صورت، بر اثر استفادهٔ مکرر، موتور خراب شده و به تعویض نیاز خواهد داشت که هزینهٔ تعویض موتور پله پیما را به هزینه‌های شما اضافه خواهد کرد.

 • موتور پله پیما باید پاسخگوی ترافیک کاری بالا باشد.

 • برخورداری از آی‌پی (IP) محافظتی مناسب به‌منظور عملکرد صحیح در صورت هرگونه نقص فنی.

 • موتور بهترین دستگاه پله پیما دارای کمترین مقدار مصرف انرژی هستند و هزینه‌های برق زیادی را بر دوش استفاده‌کننده نمی‌گذارند.

 • درنهایت این‌که موتور پله پیما باید از دوام و طول عمر طولانی برخوردار باشد و کاربر را متحمل هزینه‌های تعویض مداوم موتور نکند.

کلام پایانی

با توجه به ویژگی‌های بهترین پله پیما می‌توان نتیجه گرفت برندی که بتواند این ویژگی‌ها را در محصولات خود داشته باشد، به‌عنوان بهترین برند تولیدکنندهٔ پله پیما شناخته می‌شود. با توجه به کیفیت محصولات آلفاتک، برابری آن‌ها با نمونه‌های خارجی و برخورداری از ویژگی‌های پله‌ پیماهای استاندارد، می‌توان آن را به‌عنوان یکی از بهترین برندهای تولیدکنندهٔ پله پیما معرفی کرد. این شرکت با تمرکز بر روی اصول ارگونومیک، طراحی محصولات با کیفیت بالا و امکانات ایمنی مناسب، توانسته است در صنعت پله پیما به جایگاه برتری دست یابد.