برای اینکه بتوانید مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی خود را تقویت کنید؛ باید از راه‌کارهای مختلف و کاربردی که برای این موضوع وجود دارد؛ آگاه شوید. اما چه روش‌هایی در این مسیر به ما کمک می‌کنند؟

یادگیری زبان شامل 4 مهارت اصلی خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن است. برای تسلط روی هر کدام از این مباحث، باید از روش‌های مختلفی استفاده کرد. همچنین ضعف در هر مهارت می‌تواند روی ایجاد ارتباط درست با افراد انگلیسی‌زبان یا کسب نمره قابل قبول در آزمون‌های بین‌المللی اختلال ایجاد کند.

برای اینکه در مسیر یادگیری مهارت‌های زبان موفق شوید؛ چندین راه‌کار وجود دارد که در ادامه به‌بررسی آنها می‌پردازیم. لازم به ذکر است تنها با استفاده مستمر از این راه‌کارها می‌توانید در این مسیر به موفقیت برسید.  

تقویت شنیداری در مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی

شنیدن (listening) درست مانند درواز‌ه‌ای برای ورود به دنیای زبان است. اگر نتوانید متوجه صحبت‌های فرد مقابل شوید؛ قطعا توان پاسخ‌گویی به وی را نیز نخواهید داشت. پس به تقویت این مهارت توجه ویژه‌ای نشان دهید.

تقویت مهارت شنیداری به شما در اسپیکینگ نیز کمک می‌کند. تنها باید به لحن و لهجه گوینده بیشتر از معنی کلمات و جمله‌ها دقت کنید. در ادامه با راه‌کارهای مرتبط برای تقویت این مهارت آشنا می‌شویم

تماشای فیلم و سریال زبان اصلی

در تقویت مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی به‌خصوص مهارت شنیدن، تماشای فیلم و سریال‌های زبان اصلی می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. فیلم‌های کلاسیک که لحن و لهجه واضح‌تری دارند؛ برای این موضوع مناسب‌ترند.

همچنین برای جلوگیری از خستگی می‌توانید فیلم‌هایی در ژانر مورد علاقه خود انتخاب کنید. برای اینکه متوجه معنی دیالوگ‌های فیلم شوید؛ در ابتدا آنها را با زیرنویس ببینید و سپس آنها را بدون هیچ‌گونه زیرنویس تماشا کنید.

استفاده از منابع آموزشی

هر مهارت در زبان انگلیسی منبع‌های مختلفی برای آموزش دارد. شناسایی این منابع و استفاده درست از آنها به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر مهارت مورد نظر خود را یاد بگیرید و آن را تقویت کنید.

اگر به‌دنبال منبعی کاملا معتبر هستید که تاکنون مورد استفاده زبان‌آموزهای بسیار زیادی قرار گرفته و موفق عمل کرده باشد؛ می‌توانید از کتاب Tune In 1 استفاده کنید. البته این مجموعه سطح‌های بالاتری نیز دارد.

در این کتاب پس از گوش دادن به تمرین‌های مختلف باید به سوالات آن پاسخ دهید. به همین دلیل می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. با دانلود کتاب Tune In 1 از زبان امید فایل صوتی مرتبط با آن نیز در اختیار شما قرار می‌گیرد.

گوش دادن به پادکست

برای یادگیری زبان انگلیسی و تقویت مهارت لیسنینگ لازم است در برنامه روزانه خود گوش دادن به پادکست را نیز قرار دهید. شاید در ابتدا متوجه کلمات مورد استفاده در این فایل‌های صوتی نشوید؛ اما با تکرار مرتب و مستمر برای شما قابل فهم خواهند شد.

گوش دادن به موسیقی

موسیقی در هر زبانی که باشد می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب آموزشی به‌شمار بیاید. اگر سبک خاصی از ترانه‌های انگلیسی زبان را دوست دارید؛ حتما روزانه چند بار به آنها گوش دهید تا به‌تدریج توانایی هم‌خوانی با آهنگ را نیز به‌دست بیاورید. این موضوع به افزایش اعتمادبه‌نفس شما نیز کمک خواهد کرد.

تقویت اسپیکینگ در مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی

وقتی توانستید کمی مهارت لیسنینگ خود را تقویت کنید؛ زمان توجه به اسپیکینگ است. مهارت صحبت کردن در کنار تلاش و استفاده از راه‌کارهای مختلف، نیاز به اعتمادبه‌نفس بالا و نترسیدن از اشتباه دارد.

برای برخی افراد حتی صحبت‌ کردن به زبان مادری نیز می‌تواند مشکل باشد. حال فکر کنید قرار است در جمع، با یک زبان جدید حرف بزنید. پس لازم است برای کسب مهارت در این زمینه تلاش بسیاری داشته باشید. در ادامه چند راه‌کار مهم برای تقویت اسپیکینگ به شما آموزش می‌دهیم.

هر روز به انگلیسی صحبت کنید

تقویت هر مهارتی نیاز به تلاش مستمر دارد. اگر می‌خواهید مهارت اسپیکینگ خود را تقویت کنید؛ لازم است صحبت کردن به این زبان را در برنامه روزانه قرار دهید. برای این کار می‌توانید از موبایل خود کمک بگیرید.

اگر در اطرافیان شما شخصی مسلط به زبان انگلیسی وجود ندارد؛ می‌توانید در اپلیکیشن‌های مختلف به‌دنبال پارتنر باشید. سپس با استفاده از چت صوتی علاوه‌بر تقویت لیسنینگ به افزایش دایره واژگان نیز کمک کنید.

به‌طور کلی باید هر فرصت و شرایطی را به حرف زدن اختصاص دهید. این موضوع برای زبان‌آموزانی که در کلاس شرکت می‌کنند معمولا راحت‌تر است. چراکه می‌توانند علاوه‌بر زمان کلاس، در ساعت‌های دیگر نیز با دوستان خود اوقاتی را صرف حرف زدن به انگلیسی کنند.

تقویت اسپیکینگ با ضبط صدا

در اوایل یادگیری زبان، قطعا حین صحبت کردن با مشکلات مختلفی روبه‌رو می‌شوید. چگونگی بیان کلمات، لهجه و حتی توجه به گرامر و دستور زبان ازجمله مواردی هستند که هر زبان‌آموز برای حرفه‌ای شدن در آنها نیاز به صبر و تلاش دارد.

یکی از راه‌های ساده اما مهم برای یافتن ایرادها، ضبط صدا است. شما باید جملات مختلف را بازگو کنید و در این حین نیز به ضبط آنها بپردازید. سپس با گوش دادن به صدای خود، متوجه ایرادها شوید.

با تکرار چندباره این تمرین خیلی زود ایرادها را تشخیص خواهید داد؛ پس رفع آنها نیز راحت‌تر می‌شود. همچنین پس از گذشت چند ماه می‌توانید صداهای اولیه خود را با مهارتی که به‌تازگی در اسپیکینگ کسب‌ کرده‌اید مقایسه کنید. این کار خود می‌تواند زمینه‌ساز افزایش اعتماد‌به‌نفس و انگیزه باشد. 

تشکیل گروه‌های دوستانه برای یادگیری زبان

برای تقویت مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی همواره به یک دوست و پارتنر خوب نیاز دارید. همچنین می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی مختلف با افرادی که اهدافشان با شما مشترک است آشنا شوید و گروه تشکیل دهید.

سعی کنید در گروه خود افرادی که سطح خیلی بالایی دارند را عضو نکنید. این افراد معمولا واژگان کامل و لهجه مناسبی دارند. پس ممکن است باعث ناامیدی شما در اول مسیر شوند. کمک گرفتن از افرادی که در سطح شما فعالیت دارند؛ گزینه مناسب‌تری است.

در این گروه‌ها می‌توانید از فعالیت‌های روزمره خود صحبت کنید. با این کار اعتمادبه‌نفس شما برای صحبت‌کردن به زبان انگلیسی در محیط‌های دیگر نیز افزایش می‌یابد. به‌تدریج شاهد تقویت اسپیکینگ خود و دوستانتان خواهید بود.

2 - Copy

استفاده از منبع معتبر

مجموعه‌ کتاب‌های Speak out بیشترین تمرکز خود را روی آموزش موضوعات و مسائلی معطوف کرده که به‌صورت واقعی و روزمره با آنها مواجه می‌شویم. به همین دلیل نیز یکی از بهترین گزینه‌ها برای تقویت اسپیکینگ به‌حساب می‌آیند.

تقویت اسپیکینگ با فکر کردن به انگلیسی

یکی از چالش‌هایی که افراد حین صحبت به انگلیسی با آن مواجه هستند؛ ترجمه جمله‌ شنیده‌شده و سپس ساخت جواب مناسب در ذهن است. این فرآیند قطعا زمان زیادی را از افراد می‌گیرد و برای داشتن یک مکالمه روان شما را با مشکل مواجه خواهد کرد.

اگر بتوانید با کمک راه‌کارهای مهم، فکر کردن به انگلیسی را یاد بگیرید؛ دیگر لازم نیست پس از شنیدن هر جمله آن را ترجمه کرده و سپس پاسخ آن را بسازید. بلکه ذهن به‌صورت ناخودآگاه تمامی این فرآیند را سریعا پردازش می‌کند.

تقویت خواندن در مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی در مهارت خواندن (Reading) می‌تواند کمی چالش‌برانگیز و مشکل باشد. چراکه مغز باید در کنار معنی‌دادن به کلمات، اصطلاحات و جملات، توانایی درک ساختار و گرامر را نیز پیدا کند. به همین دلیل برای تقویت ریدینگ باید تلاش زیادی داشته باشید. از راه‌های پیشرفت در خواندن مطالب انگلیسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

3

استفاده از منابع معتبر

مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی همگی دارای منابعی معتبری برای آموزش هستند تا زبان‌آموز در کنار استفاده از راه‌کارها، با کمک منبع بتواند مهارت مورد نظر را در کوتاه‌ترین زمان تقویت کند.

مجموعه کتاب های ACTIVE Skills for Reading ازجمله منابعی هستند که سطوح مختلف زبان را در بر می‌گیرند و زبان‌آموز با مطالعه آنها می‌تواند با جمله‌ها و اصطلاحتی که در مقاله‌های علمی و موضوعات واقعی به‌کار برده‌ می‌شوند؛ آشنایی لازم را پیدا کند. دانلود کتاب ACTIVE Skills for Reading برای تقویت ریدینگ بسیار کاربردی است.

استفاده از کتاب و مقالات انگلیسی

برای استفاده از کتاب‌ها و مقالات انگلیسی ابتدا باید به سطح خود توجه کنید. اگر به‌تازگی برای یادگیری زبان اقدام کرده‌اید؛ بهتر است کتاب‌ داستان کودکان و به‌طور کلی کتاب‌های کوتاه را بخوانید.

به‌تدریج و با درک مطالب بیشتر می‌توانید سراغ مقالاتی که در رابطه با موضوعات مورد علاقه شما نگارش شده‌اند یا کتاب‌های جذاب بروید. استمرار در خواندن به شما به درک بهتر زبان و تقویت مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی کمک می‌کند.

زبان گوشی خود را تغییر دهید

یکی از راه‌کارهای ساده اما کاربردی برای تقویت مهارت خواندن، تغییر زبان گوشی یا سیستم کامپیوتری است. این موضوع به‌مرور می‌تواند علاوه‌بر افزایش دایره واژگان شما، به توانایی بیشتر در خواندن نیز کمک کند.

تقویت نوشتن در مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی

مهارت مهم دیگری که یادگیری آن برای بسیاری از زبان‌آموزان کمی خسته‌کننده است نوشتن (Writing) نام دارد. تقویت این مهارت نیز برای افرادی که می‌خواهند در زبان انگلیسی تسلط داشته باشند یا نمره مناسبی در آزمون‌های بین‌المللی کسب کنند؛ بسیار حائز اهمیت است. در ادامه با روش‌هایی که به تقویت رایتینگ کمک می‌کنند آشنا می‌شویم.

تقویت رایتینگ با نوشتن لغات

سعی کنید پس از یادگیری یک لغت جدید، آن را به‌همراه مثال و معنی در دفتر خود یادداشت کنید. با این کار واژه به‌خوبی در ذهن شما ثبت می‌شود و ضمن افزایش دایره واژگان، به فهم راحت‌تر جمله‌ها نیز کمک می‌کند.

با کاربردهای لغات جدیدی که یادداشت کرده‌اید آشنا شوید و در خاطره‌نویسی یا صحبت‌کردن به انگلیسی از آنها استفاده کنید تا به‌خوبی در ذهن شما ثبت شوند و با مشاهده آن در جمله‌ها سریع‌تر به مفهوم آن پی ببرید.

یادداشت کردن نظرات به انگلیسی

امروزه در شبکه‌های اجتماعی مختلف صفحه‌های بسیار زیادی وجود دارد که افراد مایل‌اند نظر خود را زیر پست آنها درج کنند. برای این کار می‌توانید صفحات انگلیسی را دنبال کنید تا راحت‌تر کامنت انگلیسی بگذارید.

دنبال کردن وبلاگ‌هایی انگلیسی و ثبت کامنت به این زبان نیز می‌تواند شروع یک مکالمه جذاب با افراد انگلیسی‌زبان باشد. وقتی مجبور به پاسخ دادن شوید، به‌تدریج نوشتن نیز برای شما راحت‌تر می‌شود.

خاطرات روزانه خود را بنویسد

از راه‌های تقویت مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی به‌خصوص ریدینگ، می‌توان به نوشتن خاطرات روزانه اشاره کرد. این کار شما را به فکر کردن وادار می‌کند. سعی کنید افکار خود را نیز به انگلیسی دنبال کنید.

درصورتی‌که لغت مورد نیاز در دایره واژگان شما نبود؛ باید از طریق دیکشنری‌های مختلف آن را پیدا کنید. در نتیجه واژگان بیشتری را یاد می‌گیرید. پس از نوشتن خاطرات روزانه غافل نشوید.

استفاده از منابع منتشرشده برای رایتینگ

معمولا افرادی که قصد شرکت در آزمون آیلتس یا تافل دارند، باید وقت بیشتری روی تقویت مهارت‌های خود بگذارند. در این مسیر استفاده از منابع مختلف می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. برخی از کتاب‌های مهم در زمینه تقویت رایتینگ عبارت‌اند از:

  • GET ready for IELTS Writing
  • Collins writing for IELTS
  • IELTS advantage writing book
  • best practice book for IELTS writing

متن‌های مختلف را به انگلیسی ترجمه کنید

از دیگر راه‌کارهای مهم برای تقویت مهارت نوشتن می‌توان به ترجمه متن‌های دیگر اشاره کرد. شما می‌توانید یک پاراگراف یا یک صفحه از کتاب مورد علاقه خود را به انگلیسی ترجمه کنید. برای اطمینان از میزان درستی ترجمه، بهتر است نسخه اصلی کتاب را چک کنید.

جمع‌بندی

چگونه می‌توان مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی را تقویت کرد؟ با توجه به اینکه هر مهارت ویژگی‌های خاصی دارد برای تقویت آن نیز باید راه‌کارهای مختلفی را مورد استفاده قرار داد. همچنین منابع متنوعی وجود دارد که در این مسیر کمک‌کننده هستند.

گوش دادن به موسیقی، پادکست و تماشای فیلم زبان اصلی به تقویت لیسنینگ، تشکیل گروه و چت صوتی برای افزایش مهارت اسپیکینگ، خواندن کتاب و مقالات باعث تقویت ریدینگ و نوشتن خاطرات روزانه به تقویت مهارت رایتینگ کمک می‌کنند.