با توجه به اینکه جراحی بینی تبدیل به یکی از رایج ترین عمل های زیبایی در کشورمان شده، بسیار مهم است که نکاتی را برای به دست آوردن بهترین نتیجه بعد از عمل بدانید؛ مثلا اینکه انجام عمل زیبایی در بارداری به هیچ وجه توصیه نمیشود. تهران لب، بهترین آزمایشگاه تهران برای انجام انواع آزمایشات قبل از عمل زیبایی و جراحی بینی و همچنین آزمایش غربالگری بارداری، تست HPV می باشد؛ و در این مقاله تخصصی از مه شو به مهم ترین این تست ها میپردازیم و اهمیت آزمایش اچ پی وی قبل از عمل بینی را بررسی میکنیم.

اغلب اوقات، زیبایی اصلی ترین دلیل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی است، اما گاها ممکن است این عمل به دلایلی مانند اختلالات تنفسی نیز انجام شود که در این صورت انجام آن به یک ضرورت تبدیل خواهد شد و حتی در دوران بارداری نیز انجام میشود.

به این ترتیب بسیار مهم است که آزمایشات قبل از جراحی بینی را توسط یک آزمایشگاه مطرح و پزشکان مطمئن انجام دهید. هدف این آزمایش ها بررسی وضعیت روحی و جسمی فرد مانند بارداری، سلامت عمومی بدن، عدم ابتلا به عفونت های مختلف یا بیماری های خاص، بررسی مشکلات تنفسی و... هستند که در ادامه آنها را بررسی میکنیم.

آزمایشات لازم قبل از عمل زیبایی و جراحی بینی

چرا قبل از جراحی بینی باید به آزمایشگاه برویم؟

اطلاع وضعیت سلامت عمومی بدن و همچنین بررسی احتمال وجود بیماری یا عفونت در بدن فرد یکی از مهم ترین قدم های انجام عمل است. قطعا داشتن ظاهری زیباتر مسئله بسیار مهمی در افزایش اعتماد به نفس افراد است و میتواند تاثیرات مثبتی در زندگی فردی و اجتماعی او بگذارد.

اما در صورتیکه انجام این عمل به معنی به خطر افتادن جان او باشد، پزشکان وظیفه دارند از انجام این عمل خودداری کنند و یا درصورتی که انجام آن به دلیل اختلالات تنفسی ضروری باشد، فرد را از خطرات احتمالی برای زن و یا جنین احتمالی آگاه کنند.

آزمایش خون قبل از جراحی بینی و همچنین عکس برداری از بینی دو مورد از رایج ترین تست هایی هستند که برای همه انجام می شوند، اما فقط همین ها نیست و تست های دیگری هم به منظور اطمینان کافی از سلامت و آمادگی فرد برای جراحی انجام میشوند.

در ادامه این آزمایشات را بررسی میکنیم.

1.      معاینات فیزیکی و بالینی

در اولین مرحله، پزشک مدنظر شما یک بررسی کلی از صورت انجام می دهد و وضعیت استخوان صورت و بینی را بررسی میکند. در این مرحله ممکن است پزشکان با استفاده از چراغ قوه داخل بینی را نیز معاینه کنند تا وضعیت استخوان، غضروف، پوست، غدد چربی، انحراف بینی و سوراخ های بینی را نیز بررسی نمایند.

این بررسی ها به پزشک کمک می کند تا نوع عمل بینی، روش جراحی، نوع گوشتی یا استخوانی بودن بینی و تناسب آن را مشخص کنند.

2.    آزمایشات خون

این تست را معمولا در آزمایشگاه انجام میدهند، اما شما میتوانید با استفاده از خدمات تهران لب، آن را در منزل یا محل کارتان در هر ساعتی که مدنظرتان است انجام دهید.

آزمایش خون قبل از جراحی بینی که فاکتورهای مختلف خون را بررسی میکند، از رایج ترین تست هایی است که قبل از اکثر جراحی های تهاجمی از جمله جراحی های زیبایی و درمانی بینی انجام می شود . در این آزمایش معمولا فشار خون به همراه فاکتورهایی مثل تعداد پلاکت ها، هورمون ها، سطح الکترولیت خون و... نیز بررسی می شوند.

انجام این تست ضروری است چرا که وضعیت غیرطبیعی هرکدام از این فاکتورها میتواند مشکلات جدی در فرایند عمل جراحی به همراه داشته باشد؛ و یا عوارض جبران ناپذیری در بعد از جراحی به وجود بیاورد.

برای مثال درصورت داشتن فشار خون بالا، به هیچ وجه نباید از داروهای بیهوشی استفاده کرد، پس با استفاده دارو میبایست فشار خون را کنترل نمود.

·       تست شمارش سلول های خونی (CBC)

از مهم ترین تست های قبل از جراحی زیبایی، آزمایش CBC یا شمارش تست سلول های خونی است. این تست کاربردهای بسیار زیادی دارد و اطلاعات دقیقی از وضعیت خون ارائه میکند، به همین دلیل یکی از تست های مهم آزمایش غربالگری بارداری هم به حساب می آید.

این تست علاوه بر بررسی گروه خونی، به فاکتورهای مهمی از جمله موارد زیر می پردازد:

 • گلبول های قرمز
 • گلبول های سفید
 • پلاکت های خون

سطح گلبول های قرمز و سفید می تواند به تشخیص کم خونی، عفونت ها و دیگر اختلالات خونی کمک کند. همچنین تعیین سطح هماتوکریت از این جهت اهمیت دارد که اکسیژن رسانی خون را مستقیما مورد بررسی قرار میدهد.

·       آزمایش قند خون

در این آزمایش، پزشک آزمایشگاه سطح گلوکز خون را بررسی می کند که یکی از فاکتورهای مهم برای چکاپ قبل از جراحی بینی به حساب می آید چرا که سطح بالای آن به معنای ابتلای فرد به دیابت است.

درصورت عدم اطلاع از وضعیت دیابت خود می بایست این آزمایش را حتما انجام دهید، چرا که افراد مبتلا به دیابت نمی توانند جراحی بینی را انجام دهند. این مسئله خصوصا در کسانی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند جدی تر است، چرا که بیهوشی طولانی مدت می تواند برای این افراد بسیار خطرناک باشد و خطر افت قند و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد.

3.   سی تی اسکن

از دیگر آزمایشات قبل از جراحی بینی می توان به سی تی اسکن اشاره کرد که نوعی عکس برداری است و با استفاده از اشعه ایکس از داخلی بینی، سینوس ها و گاها ریه ها عکس برداری می کند. انجام این تست برای کسانی که دارای مشکلات تنفسی مانند اسم یا مشکلات ریوی هستند بسیار ضروری است تا هم بررسی قبل از جراحی انجام شود و هم راه های درمان بیماری را شروع کنند.

تست سی تی اسکن برای کسانی که مشکلات ظاهری بینی دارند ضروری است تا بررسی استخوان های بینی انجام شود. همچنین مشکلاتی مثل پولیپ یا گرفتگی بینی مشکلاتی هستند که نباید نادیده گرفته شوند و در صورت وجود، حتما باید درخواست سی تی اسکن داده شود.

4.    آزمایش ادرار

آزمایش ادرار یک روش ساده و مفید است که به پزشک نشان می ‌دهد آیا شما دارای هرگونه عفونت یا بیماری در دستگاه ادراری یا کلیوی هستید یا خیر. این آزمایش با گرفتن نمونه ادرار شما و بررسی رنگ، بو، وجود خون، پروتئین، باکتری و سایر عوامل در آن انجام می ‌شود.

درصورت وجود هرگونه بیماری یا عفونت کلیوی، باید آنها را تشخیص داده و برای درمانشان اقدام کرد. چرا که این عفونت ها ممکن است باعث التهاب، خونریزی، تب و عوارض دیگر در جراحی شود. همچنین آزمایش ادرار می ‌تواند نشان دهد که آیا شما دچار دیابت، فشار خون بالا، نقص ایمنی و سایر بیماری‌ های مزمن هستید یا خیر.

برای رزرو آزمایش شمارش کامل سلولهای خون (CBC)، آزمایش قند خون و آزمایش ادرار و... می توانید با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و 88709970-021 برای دیگر استان‌ها تماس بگیرید یا از طریق لینک زیر اقدام به رزرو نمایید.

https://tehranlab.com/

عمل زیبایی و جراحی بینی در دوران بارداری

نکته مهمی که باید بدانید این است که آزمایش بارداری نیز یکی از تست های مهم خصوصا برای خانم های باردار است، چرا که نه تنها انجام عمل جراحی بینی، بلکه انجام هرگونه جراحی و عملی که با بیهوشی همراه باشد، برای سلامت مادر و جنین خطرناک است.

از طرفی، بارداری یک دوره بسیار حساس و مهم در زندگی بانوان است که نیاز به مراقبت های اساسی دارد و نباید هیچ خطری سلامت مادران و جنین آنها را تهدید کند.

از جمله خطراتی که عوارض عمل بینی در بارداری ممکن است به همراه داشته باشد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش خطر عفونت، خونریزی، التهاب و عوارض دیگر در مادر
 • اختلال در رشد و تغذیه جنین
 • تأثیر منفی بی‌ هوشی بر روی سیستم عصبی و تنفسی جنین
 • افزایش خطر سقط جنین یا زایمان زودرس
 • تغییر شکل بینی به دلیل تغییرات هورمونی و ورم در بارداری

- جراحی زیبایی بینی ضروری در بارداری

همانطور که اشاره کردیم، گاهی اوقات جراحی بینی نه به منظور اصلاح ظاهر بینی، بلکه به منظور رفع مشکلات تنفسی یا ترمیم صدمات ناشی از تصادفات انجام می‌ شود. این نوع جراحی ممکن است برای بعضی از زنان باردار ضروری باشد، خصوصا اگر مشکلات تنفسی شدید و مزمن داشته باشند که روی کیفیت زندگی و سلامت جنین تأثیر منفی بگذارد.

البته، این جراحی فقط با تائید پزشک و در موارد خاص و ضروری انجام می ‌شود. همچنین ممکن است پزشکان برای اطمینان بیشتر، نتایج آزمایش غربالگری زنان را درخواست کنند.

- آزمایش غربالگری قبل از جراحی و بینی

آزمایش غربالگری اول تا سوم، سه آزمایش ضروری برای بررسی سلامت مادران و همچنین جنین هستند که معمولا شامل سونوگرافی و آزمایش خون است. انجام این آزمایشات در بارداری بسیار ضروری است چرا که به تشخیص بسیاری از بیماری های مضمن از جمله انواع سندروم ها و مشکلات ژنتیکی کمک میکند.

·       آزمایش غربالگری اول

این آزمایش در هفته ‌های ۱۱ تا 13 بارداری انجام می شود و شامل گرفتن نمونه خون و سونوگرافی است. این آزمایش به شناسایی خطر سقط جنین، اختلالات کروموزومی مانند سندروم داون و عوارض قلبی جنین کمک می ‌کند.

·       آزمایش غربالگری دوم

این آزمایش در هفته ‌های ۱۵ تا ۲۰ بارداری انجام می ‌شود و شامل گرفتن نمونه خون است. در این تست، چهار هورمون بدن بررسی میشوند شامل  AFP, hCG, uE3, Inhibin A به همین دلیل به آن آزمایش غربالگری چهارگانه هم گفته می شود. انجام این تست به شناسایی اختلالات کروموزومی و نورولوژیک جنین کمک می‌ کند.

·       آزمایش غربالگری سوم

 این آزمایش از هفته 28 تا زمان بارداری انجام می‌ شود و شامل گرفتن نمونه خون است. این آزمایش سطح قند خون، هپاتیت B، HIV و سیفلیس را بررسی می ‌کند و همچنین به شناسایی خطر دیابت بارداری، عفونت ‌های منتقل شده از راه خون و عوارض ناشی از آنها نیز کمک خواهد کرد.

تست HPV قبل از جراحی بینی

تست HPV قبل از جراحی بینی

یکی از تست هایی که گاها ممکن است پزشکان برای جراحی بینی درخواست کنند، آزمایش اچ پی وی زنان است. ممکن است بپرسید تست اچ پی وی چه ارتباطی با جراحی بینی دارد؟

اچ پی وی یا همان ویروس پاپیلومای انسانی یک ویروس رایج است که می ‌تواند از طریق تماس جنسی منتقل شود. این ویروس ممکن است باعث بروز زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد و سرطان دهان و گلو شود.

همچنین گاهی اوقات، زگیل تناسلی ممکن است در داخل و خارج بینی نیز رشد کند. این زگیل ‌ها دارای شکل گرد و برآمده و دارای التهاب روی پوست هستند و اغلب اوقات هم رنگ پوست می باشند. وجود این زگیل ها در بینی ممکن است باعث انسداد بینی، خونریزی، درد، خارش و عفونت شود.

به همین دلیل پزشکان در صورت مشکوک شدن به زگیل های تناسلی در ناحیه بینی، تست HPV زنان را تجویز می کنند.

- مشکلات زگیل تناسلی زنان برای جراحی بینی

با توجه به اینکه هدف جراحی بینی تغییر ظاهر و شکل بینی است، وجود زگیل تناسلی میتواند مشکلاتی هم در حین جراحی و هم بعد از آن به وجود بیاورد. از جمله دلایل اهمیت آزمایش hpv زنان قبل از جراحی بینی این است:

 • زگیل تناسلی در بینی میتواند شانس عفونت و خون ریزی در حین جراحی را افزایش دهد.
 • باعث اختلال در روند درمان و دوران نقاهت جراحی شوند.
 • باعث بدفرمی در بافت بینی شوند.
 • و در نهایت بعد از عمل جراحی مجددا روی پوست تشکیل شوند و ظاهر بینی را تحت تاثیر قرار دهند.

تهران لب، بهترین آزمایشگاه برای تست های قبل از عمل زیبایی و جراحی بینی

جراحی بینی شاید جنبه زیبایی داشته باشد، اما تغییرات مستقیمی در بافت صورت و بینی به وجود می آورد و علاوه بر آن، به صورت غیرمستقیم در سایر قسمت های بدن تاثیر می گذارد. علاوه بر آن، در خصوص جراحی بینی در بارداری باید گفت که تاثیرات داروی بیهوشی تا 12 ساعت در بدن و شیر مادران وجود خواهد داشت.

برای رزرو آزمایش آزمایش غربالگری و تست HPV می توانید با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و 88709970-021 برای دیگر استان‌ها تماس بگیرید.

انجام آزمایشات قبل از جراحی بینی در بهترین آزمایشگاه تهران به شما کمک میکند تا بهترین نتایج را درباره وضعیت عمومی بدن و آمادگی قبل از جراحی به دست بیاورید. در این مقاله به اهمیت تست HPV، آزمایش غربالگری و سایر تست های مهم قبل از جراحی زیبایی پرداختیم تا به شما عزیزان در به دست آوردن بهترین نتایج بعد از عمل کمک کنیم. 

تهران لب، بهترین آزمایشگاه برای تست های قبل از عمل زیبایی و جراحی بینی