مهاجرت تحصیلی به آمریکا چه شرایطی دارد؟

تحصیل در آمریکا رویایی بزرگ است که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی دوست دارند این رویا را به واقعیت گره بزنند. آنچه که آمریکا را به مقصدی محبوب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است، این است که این کشور، زادگاه بسیاری از دانشگاه‌های برتر در جهان به حساب می‌آید. مدرک دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا از چنان اعتباری برخوردار است که فرصت‌های شغلی بسیاری برای دانشجویان ایجاد خواهد کرد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش تحصیلی آمریکا

برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا ، احتیاج است که رشته و دانشگاه مورد علاقه خود را بشناسید و از شرایط آن آگاه شوید. هر دانشگاه، ممکن است مطابق با قوانین خود، مدارک مختلفی را درخواست کند. اما در حالت کلی، برای درخواست پذیرش در دانشگاه‌ها، به یک سری از مدارک احتیاج دارید. یکی از شرایطمهاجرت تحصیلی به آمریکا ، تهیه‌ این مدارکی است که در ادامه، آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم.

پاسپورت معتبر

داشتن پاسپورت معتبر، یکی از مهم‌ترین شروط برای ادامه تحصیل در ایالات متحده آمریکاست. تمام دانشگاه‌های آمریکا از دانشجویان بین‌المللی درخواست می‌کنند که شماره گذرنامه خود را همراه با فرم درخواست ارسال کنند. بدون داشتن پاسپورت، هیچ موسسه‌ای نمی‌تواند فرم‌های ضروری مربوط به ویزای دانشجویی آمریکا را صادر کند.

مدارک تحصیلی

موسسه‌های آموزشی از شما یک یا چندین کپی تایید شده از برگه‌های نمراتتان را می‌خواهند. در صورتی که دوره لیسانس خود را تمام کرده‌اید و برای مقطع ارشد درخواست می‌دهید، باید کپی نمرات و مدرک لیسانس خود را ارائه دهید. همچنین شما باید نمرات خوبی در مقاطع تحصیلی دانشگاهی قبلی خود مانند مقطع لیسانس، دیپلم یا دبیرستان نیز داشته‌ باشید.

مهارت در زبان‌ انگلیسی

دانشگاه‌های آمریکا، انگلیسی‌زبان هستند؛ بنابراین، تسلط دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای وارد‌ شدن به خاک آمریکا، باید مهارت خود را در خواندن، نوشتن، گوش‌ دادن و صحبت‌ کردن اثبات کنید. اکثر دانشگاه‌های ایالت متحده آمریکا، قبل از پذیرش در دانشگاه، از شما نمرات آیلتس یا تافل را درخواست می‌کنند.

ارائه توصیه‌نامه (LOR)

توصیه‌نامه می‌تواند توسط اساتید شما در آخرین موسسه دانشگاهی که تحصیل‌ کرده‌اید، نوشته شود. همچنین این توصیه‌نامه می‌تواند توسط کارفرمای شما در محیط کاری که مشغول بوده‌اید نیز نوشته شود. ارائه توصیه‌نامه برای متقاضیان مدرک لیسانس هم لازم و ضروری است. اگر در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستید، توصیه‌نامه باید توسط اساتید دانشگاهی شما نوشته شود.

ارائه شرح هدف از تحصیل در آمریکا

وقتی برای کالج یا دانشگاهی در آمریکا درخواست می‌دهید، باید دلایل مهاجرت تحصیلی خود را به این کشور بیان کنید. در مقاله شرح هدف، باید اول خود را معرفی کنید و سپس دلایل خود را برای انتخاب دانشگاه هدف، به‌طور دقیق و قانع‌کننده توضیح دهید. در واقع در بیانیه هدف، هم خودتان و هم اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت خود را معرفی خواهید کرد. همچنین این بیانیه، نشان‌دهنده اشتیاق و بیانگر علت شما برای انتخاب دانشگاه مورد نظرتان است.

شرکت در آزمون ورودی

برای شرکت در برخی دوره‌های ویژه، آزمون‌های ورودی همچون GRE، GMAT، SAT و... مورد نیاز است. البته آزمونی که باید گرفته شود، به رشته و دانشگاهی که شما انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. آزمون GRE برای پذیرش عمومی گرفته می‌شود. آزمون GMAT یک آزمون تخصصی برای دانشجویان مدیریت است که می‌خواهند برای MBA درخواست دهند. آزمون SAT نیز برای نمرات کارشناسی درخواست می‌شود.

توانایی مالی

یکی از مهم‌ترین شرایط مهاجرت تحصیلی به آمریکا ، اثبات توانایی تامین مخارج مالی خود است. در صورت قبول درخواست شما توسط دانشگاه‌، یک روند نسبتا پیچیده دیگری نیز وجود دارد. شما باید به دانشگاه‌ها و مقامات صادرکننده ویزا، ثابت کنید که بودجه کافی برای ادامه‌ تحصیل در آمریکا را دارید. همچنین باید اثبات کنید که توانایی تامین سایر هزینه‌های زندگی در آمریکا، بدون هیچ کمک مالی دیگری را نیز دارید.

انواع ویزای دانشجویی آمریکا

درخواست ویزا را می‌توان یکی از مهم‌ترین شرایط مهاجرت تحصیلی به آمریکا دانست. برای اینکه بتوانید به‌راحتی برای ویزا، درخواست خود را ارائه دهید، باید از روند و انواع ویزای آمریکا اطلاعات لازم را داشته باشید. در مجموع، ویزاهای دانشجویی آمریکا شامل 3 نوع هستند که این ویزاها عبارتند از ویزای F1، ویزای J1 و ویزای M1. در ادامه، ما تفاوت‌ها و شرایط هر یک از این ویزاها را برای شما توضیح می‌دهیم.

ویزای F1 برای تحصیل در آمریکا

این ویزا به شما اجازه ادامه تحصیل در دوره‌های تمام‌وقت دانشگاهی را می‌دهد. هر مدرسه، کالج، دانشگاه، موسسات آکادمیک یا هنرستان معتبر در ایالات متحده آمریکا، باید از قبل شما را بپذیرند تا بتوانید برای ویزای F1 در آمریکا، درخواست دهید. دانشجویانی که در برنامه‌های آموزش زبان شرکت می‌کنند نیز، باید برای ویزای F1 درخواست دهند. برخی از قوانین ویزای F1 شامل موارد زیر می‌شوند:

  • شما باید در موسسه‌ها یا دانشگاه‌هایی که در بالا بیان کردیم، پذیرفته شده‌ باشید.
  • موسسه‌ای که شما را پذیرفته است، باید مورد تایید SEVP باشد.

ویزای دانشجویی J1 آمریکا

ویزای J1 ایالات متحده آمریکا، برای کسانی است که توسط سازمان، حمایت مالی یا توسط موسسات، برای برنامه تبادل دانشگاهی و فرهنگی انتخاب می‌شوند. این دانشجویان و افرادی که بخشی از یک برنامه تبادل هستند، برای ویزای J1 اقدام می‌کنند. این ویزا فقط تا زمان برنامه تبادل اعتبار دارد؛ پس از اتمام برنامه، یک فرصت کوتاه جهت آماده‌شدن برای خروج داده می‌شود. قوانین ویزای J1 نیز مشابه ویزای F1 است.

  • باید توسط سازمان یا موسسه‌ای که برای تبادل انتخاب شده‌اید، حمایت مالی شوید.

ویزای M1 برای دانشجویان در آمریکا

ویزای M1 برای دانشجویانی است که مایل به شرکت در دوره‌هایی غیر از دوره‌ها و موسسات ویزای F1 هستند. این دوره‌ها عمدتا دوره‌های حرفه‌ای و غیر آکادمیکی هستند که در موسسات ایالات متحده ارائه می‌شوند. قوانین این ویزا عبارت است از:

  • پذیرفته‌شدن توسط یک موسسه حرفه‌ای یا یک مدرسه فنی در ایالات متحده آمریکا که مجاز به پذیرش دانشجویان بین‌المللی است.
  • این ویزا دارای مهر تاریخ است. دانش‌آموزان و دانشجویان، اجازه دارند تا 30 روز پس از زمان برنامه آموزشی خود یا OPT (آموزش عملی اختیاری) در ایالات متحده آمریکا حضور داشته باشند.
  • در صورتی که دانشجویان کل مدت برنامه را طی نکنند، مهلت 30 روزه اعمال نمی‌شود.

نحوه درخواست برای ویزای آمریکا

وقتی از طرف دانشگاه یا کالج مورد نظر خود پذیرفته شدید، فرم I-20 برای شما ارسال می‌شود تا آن را تکمیل و برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. در مرحله بعد، لازم است به تکمیل فرم DS-160 برای ویزای آمریکا اقدام کنید. فرم را با دقت پر کنید و از صفحه تاییدیه، پرینت بگیرید تا آن را به همراه خود به مصاحبه ویزا ببرید. همچنین باید هزینه‌های ویزا را بپردازید و پس از بیومتریک (گرفتن عکس و گرفتن اثر انگشت)، برای قرار مصاحبه برنامه‌ریزی کنید. مصاحبه شامل سوالاتی مربوط به انتخاب کالج، رشته و دوره تحصیلی و همچنین قصد بازگشت به کشور خود است. در صورت قبولی برای مصاحبه، پاسپورت شما برای دریافت مهر ویزا گرفته می‌شود.

جمع‌بندی

برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا، شرایط زیادی وجود دارند که اگر از آن‌ها مطلع نشوید، مسیر پیش روی شما سخت خواهد شد. در این مطلب، ما تلاش کردیم شرایط مهاجرت تحصیلی به آمریکا را برای شما بیان کنیم و مسیر روشنی را از آماده ‌کردن مدارک تا درخواست برای ویزا، برای شما ترسیم کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر از روند مهاجرت به آمریکا ، به مای آرمان مراجعه کنید و با مشاوران موسسه در ارتباط باشید.