آندومتریوز یکی از انواع کیست‌های شایع در خانم‌ها است که با احساس درد و ناراحتی شدیدی همراه می‌شود. این بیماری درمان دارویی قطعی ندارد و روش‌های درمانی برای مدیریت علائم بیماری تجویز می‌شوند. مصرف داروهای گیاهی نیز می‌تواند برای کاهش علائم آندومتریوز سودمند باشد. قویترین داروی گیاهی برای درمان اندومتریوز شامل موارد مختلفی است که سیاه دانه یکی از آن‌ها خواهد بود. در ادامه بیماری آندومتریوز و درمان آن با داروهای گیاهی همچون روغن سیاه دانه معرفی شده است.

آندومتریوز چیست و چه علائمی دارد؟

پوشش لایه داخلی رحم با نام آندومتر شناخته می‌شود. این پوشش با هر بار چرخه قاعدگی حجیم و پرخون شده و در طی دوره قاعدگی ریزش کرده که خون و بافت‌ها از بدن خارج می‌شوند. در بیماری آندومتریوز این پوشش در خارج از رحم نیز به وجود آمده و رشد می‌کند که محل آن ممکن است سطح تخمدان، لوله‌های فالوپ، شکم یا روده باشد.

با تغییرات چرخه قاعدگی این لایه که در خارج رحم قرار دارد نیز پرخون شده و تغییر می‌کند، اما با توجه به اینکه مکانی برای خروج ندارد، در بدن باقی مانده و در نهایت تبدیل به کیست می‌شود. از جمله علائم آندومتریوز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درد لگن (اصلی‌ترین نشانه آندومتریوز)

  • خونریزی شدید در دوران قاعدگی و حتی خونریزی بین دو قاعدگی

  • درد هنگام رابطه جنسی

  • درد هنگام اجابت مزاج

  • ناباروری

  • کمردرد

  • مشکلات گوارشی مانند اسهال، یبوست و نفخ شکم

روش‌های درمان آندومتریوز

روش قطعی برای درمان بیماری آندومتریوز و حذف کامل بافت‌های خارج رحم با استفاده از دارو وجود ندارد و روش‌های درمانی بر کاهش علائم و درد ناشی از این بیماری تمرکز کرده‌اند. همانطور که گفتیم این بیماری با احساس درد و گرفتگی در لگن و کمر همراه است و به همین دلیل اغلب بیماران به دنبال درمان سریع آن هستند. پس از تشخیص آندومتریوز در ابتدا پزشک درمان دارویی را آغاز می‌کند. اگر علائم بیماری همچنان کاهش پیدا نکند، انجام جراحی پیشنهاد می‌شود.

  • درمان دارویی آندومتریوز: داروهای ضددرد و مسکن، هورمون درمانی، داروهای ضدبارداری هورمونی

  • جراحی کم تهاجمی: این روش معمولا زمانی استفاده می‌شود که فرد قصد بارداری دارد.

درمان آندومتریوز با داروهای گیاهی

از جمله روش‌هایی که برای درمان آندومتریوز توسط پزشکان توصیه می‌شود، اصلاح سبک زندگی و تغییر رژیم غذایی است. برخی از گیاهان دارویی مانند مصرف روغن سیاه دانه برای درمان آندومتریوز موثر هستند و به کاهش علائم ناشی از بیماری کمک می‌کنند.

طرفداران مصرف داروهایی گیاهی بر این باور هستند که برخی گیاهان شبیه یک مکمل عمل کرده و با تنظیم سطح هورمون استروژن، رشد ضایعات آندومتریوز را کاهش می‌دهند. البته تاکنون مطالعات علمی تاثیر استفاده از گیاهان دارویی را اثبات نکرده‌اند اما تجارب عملی استفاده از این گیاهان، کاهش علائم را نشان می‌دهد.

سیاه دانه

سیاه دانه طبع گرمی داشته و حاوی آنتی اکسیدان‌های مختلف است. از سیاه دانه می‌توان برای کاهش علائم آندومتریوز استفاده کرد. این گیاه از رشد سلول‌ها در محل ضایعه‌های آندومتریوز جلوگیری کرده و مانع از افزایش آن‌ها می‌شود. همچنین ترکیبات سیاه دانه به از بین بردن آندومتریوز نیز کمک می‌کند.

برای استفاده از این گیاه دارویی، مقداری سیاه دانه را با یک سیر آسیاب کنید تا یکدست شوند. دو برابر مقدار سیر و سیاه دانه آسیب شده، عسل اضافه کرده و مواد را به خوبی مخلوط کنید. این ترکیب را داخل یک ظرف ریخته و روزی یک قاشق غذاخوری از آن را میل کنید. برخی افراد نیز از روغن سیاه دانه برای کاهش علائم آندومتریوز استفاده کرده و به تاثیر آن معتقد هستند.

گیاه پنج انگشت

گیاه پنج انگشت که با نام ویتکس شناخته می‌شود، در طب سنتی به عنوان یک داروی گیاهی برای درمان آندومتریوز معرفی شده است. همچنین از این گیاه برای کاهش دردهای قاعدگی و تنظیم قاعدگی‌های نامنظم نیز استفاده می‌شود.

برای مصرف گیاه پنج انگشت، به اندازه یک مشت از این گیاه را با ۳ لیوان آب جوش داخل قوری ریخته و مانند چای دم کنید. اجازه دهید این ترکیب با مدت ۲۰ دقیقه دم بکشد، سپس این دمنوش را صاف کرده و میل کنید.

بابونه

علاوه بر روغن سیاه دانه، گیاهان دارویی دیگری همچون بابونه نیز برای کمک به درمان آندومتریوز موثر هستند. بابونه یک گیاه آرامش بخش است که توانایی از بین بردن سلول‌های آندومتریوز را دارد. از سوی دیگر ترکیبات موجود در این گیاه از رشد سلولی ضایعه‌های آندومتریوز نیز پیشگیری می‌کند. خواص این گیاه برای درمان آندومتریوز به علت وجود ماده‌ای به نام کریسین است و آن را به صورت دمنوش مصرف می‌کنند. همچنین مصرف دمنوش بابونه در کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی نیز تاثیرگذار است.

مصرف هویج و تخم هویج

هویج یکی از سبزیجات مفید برای بدن است که حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌ها است. برای بهره‌مندی از خواص هویج برای درمان آندومتریوز، می‌توانید ترکیب آب هویج و آب کرفس را میل کنید.

همچنین تخم هویج یکی از گیاهان موثر برای کاهش علائم آندومتریوز محسوب می‌شود که می‌توان مورد استفاده قرار داد. برای مصرف تخم هویج، یک قاشق غذاخوری از آن را به همراه دو فنجان آب جوش مخلوط کنید. این دمنوش را به مدت ۱۵ دقیقه روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید تا خواص تخم هویج آزاد شود. سپس دمنوش را از صافی عبور داده و میل کنید.

دریافت مشاوره از پزشک زنان برای درمان آندومتریوز

هر روش درمانی، شامل داروهای شیمیایی یا گیاهی که برای درمان آندومتریوز مصرف می‌کنید، باید زیرنظر پزشک باشد. پزشک متناسب با شرایط بیماری شما بهترین درمان را تجویز می‌کند. برای دریافت مشاوره پزشک لازم نیست در نوبت طولانی مطب‌های پزشک زنان بمانید. دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی در سایت تلفن خونه را می‌توان آسان‌ترین روش برای ارتباط با پزشک متخصص یا عمومی دانست.

در این روش پس از مراجعه به سایت تلفن خونه و انتخاب پزشک متخصص موردنظر، زمان مشاوره شما با پزشک مشخص شده و می‌توانید برای درمان آندومتریوز و دیگر بیماری‌ها از راهنمایی‌های پزشک بهره‌مند شوید. سایت تلفن خونه امکان دسترسی به بهترین پزشکان متخصص را از نقاط مختلف ایران فراهم کرده است.