قطع شدن صدای تلویزیون، مشکلی آزاردهنده و دل خراش است، که می تواند لذت تماشای تلویزیون را کاهش دهد. این مشکل نه تنها برای تلویزیون ‌های سامسونگ بلکه برای برند های مختلف رخ می ‌دهد. اما خوشبختانه، معمولاً رفع این مشکل نیز امکان ‌پذیر است و کار آنچنان سختی نیست.

در ادامه این مطلب، به بررسی علت‌ های قطع شدن صدای تلویزیون سامسونگ می ‌پردازیم و نشان می ‌دهیم که چگونه می ‌توانید از وقوع این مشکل پیشگیری کنید. پس تا آخر همراه ما باشید.

چرا تلویزیون سامسونگ بی صدا است؟

مشکلات صدا در تلویزیون ‌های سامسونگ ممکن است به عوامل مختلفی ربط داشته باشد و دلیل آن همیشه یکسان نیست. این مشکل می‌ تواند به صورت ناگهانی اتفاق بیافتد یا به تدریج بروز کند، و ممکن است باعث کاهش کیفیت صدا شود تا جایی که دیگر به صورت واضح صدای تلویزیون را نشنوید. این مسئله به علت خرابی یکی از قطعات مرتبط با صدا یا تنظیمات تلویزیون می‌تواند رخ دهد.

خرابی صدا می ‌تواند در اسپیکر (بلندگو) تلویزیون، برد های الکترونیکی داخلی، یا تنظیمات خود تلویزیون رخ دهد. برای رفع این مشکل، شما می‌ توانید ابتدا تنظیمات صدا را بررسی کنید و مطمئن شوید عدم پخش صدا به خاطر تنظیمات تلویزیون نباشد. اگر مشکل از قطعات داخلی تلویزیون باشد، ممکن است نیاز به یک متخصص داشته باشید.

در مواردی که مشکل در قطعات داخلی تلویزیون باشد، معمولاً بهترین راهکار این است که به مراکز تعمیرات معتبر مراجعه کنید تا مشکل به درستی تشخیص داده شود و تعمیرات لازم انجام شود تا از خرابی کامل تلویزیون جلوگیری شود.

images_1699268725_6548c875d17c9.jpg

عدم پخش صدای تلویزیون چه دلایلی می تواند داشته باشد؟

در اینجا، به بررسی دلایل مهمی که باعث قطع شدن صدای تلویزیون سامسونگ می ‌شوند می ‌پردازیم و راهکار های رفع همه آنها را شرح می‌ دهیم.

ابتدا از دلایل ساده و مشکلات پیش پا افتاده شروع می ‌کنیم و سپس به تدریج به مشکلات جدی ‌تر می ‌پردازیم. اگر دلیل قطع شدن صدای تلویزیون سامسونگ خود را نمی ‌دانید، توصیه می‌ می کنیم ابتدا راهکارهای ساده ‌ای که در ادامه ذکر می ‌شوند را امتحان کنید و اگر هیچکدام نتوانستند مشکل شما را حل کنند، به سراغ راهکار های پیچیده ‌تر بروید و از یک تعمیرکار متخصص کمک بخواهید.

مشکل اول: تلویزیون بی صدا شدن تلویزیون

ممکن است باورش برای شما سخت باشد، اما در بسیاری از موارد، علت قطع شدن صدای تلویزیون سامسونگ این است که کسی سهواً دکمه بی صدا کردن (MUTE) کنترل را فشار داده است.

وقتی که دکمه MUTE را فشار می ‌دهید، برای مدت کوتاهی علامت MUTE روی صفحه تلویزیون سامسونگ نمایان می ‌شود و سپس ناپدید می ‌شود.

بنابراین، ممکن است شما ناخودآگاه تلویزیون خود را بی صدا کرده باشید و این موضوع را تشخیص ندهید. وقتی که این دکمه را فشار می ‌دهید، تلویزیون کاملاً بی صدا می ‌شود و تا زمانی که دوباره آن دکمه را فشار ندهید، صدایی از تلویزیون شنیده نخواهد شد.

رفع مشکل بی صدا شدن تلویزیون

راه تعمیر این مشکل بسیار ساده و آسان است. تنها کافی است تلویزیون را روشن کنید و روی یک برنامه که مطمئنید صدا دارد، بگذارید. سپس کنترل را گرفته و دکمه MUTE را فشار دهید. در کنترل ‌های سامسونگ معمولاً این دکمه در وسط قرار دارد و تصویر یک بلندگو که روی آن خط کشیده شده نماد آن است. با یکبار فشردن دکمه MUTE، تلویزیون از حالت بی صدا خارج شده و همه چیز به حالت عادی بر می‌ گردد.

مشکل دوم: قرار داشتن صدا روی صفر

دیگر علت قطع شدن صدای تلویزیون سامسونگ ممکن است این باشد که بلندی صدای تلویزیون روی صفر قرار داده شده است. بله، این یک مشکل بسیار پیش پا افتاده است، اما با این حال، افراد ممکن است وقتی تلویزیون آن‌ ها صدایی ندارد، فکر کنند که دچار مشکلات فنی جدی شده است و از مشکلات ساده و بدیهی غافل شوند.

وقتی که شدت صدای تلویزیون روی صفر یا مقادیر بسیار کم قرار داشته باشد، صدایی از آن شنیده نمی ‌شود یا صدای خفیف و نا واضحی به گوش می ‌رسد.

رفع مشکل صدای صفر تلویزیون

باز هم مانند مورد اول، تنها با استفاده از کنترل تلویزیون سامسونگ خود می ‌توانید این مشکل را حل کنید. کافی است کنترل را برداشته و صدای تلویزیون را زیاد کنید.

اگر با انجام این کار باز هم صدای تلویزیون بلند نشد، چک کنید و ببینید که آیا تلویزیون برای پخش صدا به سیستم صوتی خارجی وصل است یا نه. به عنوان مثال اگر از ساندبار استفاده می ‌کنید، برای بلند کردن صدای تلویزیون باید از کنترل ساندبار خود کمک بگیرید و درجه صدا را افزایش دهید. اگر این کار هم جواب نداد، به سراغ مورد بعدی در لیست دلایل خرابی صدا در تلویزیون سامسونگ بروید.

images_1699268733_6548c87de2975.jpg

مشکل سوم: متصل بودن تلویزیون به اسپیکر خارجی

آیا تلویزیون خود را به سیستم‌ های صوتی خارجی مثل ساندبار یا سینمای خانگی وصل می ‌کنید؟ آیا اخیراً از هدفون برای گوش دادن به صدای تلویزیون استفاده کرده ‌اید؟ اگر بله پس این احتمال وجود دارد دلیل این که هم اکنون از تلویزیون خود صدایی نمی ‌شنوید، استفاده از همین تجهیزات باشد.

وقتی که برای پخش صدای تلویزیون آن را به اسپیکرهای خارجی وصل می‌ کنید، خروجی صدا از تلویزیون به این دستگاه ‌ها منتقل می ‌شود و در نتیجه، هیچ صدایی از بلندگوهای تلویزیون به گوش نمی ‌رسد. پس وقتی که هیچ صدایی از تلویزیون خود نمی‌ شنوید، این احتمال وجود دارد که صدای آن در حال پخش از یک دستگاه خارجی مثل هدفون باشد. در نتیجه، در این شرایط تلویزیون شما کاملاً سالم است و دچار هیچ خرابی یا مشکلی نشده است.

رفع مشکل اتصال تلویزیون به اسپیکر خارجی

قبل از هر چیز، یک فایل صوتی یا ویدیو از تلویزیون پخش کنید و صدای آن را زیاد کنید. حالا برای قطع اتصال تلویزیون از دستگاه‌ های صوتی خارجی، این مراحل را دنبال کنید:

 1. با کنترل، وارد تنظیمات تلویزیون سامسونگ خود شوید.
 2. گزینه Sound را انتخاب کنید.
 3. گزینه Sound Output را انتخاب کنید.
 4. گزینه Bluetooth Speaker List را انتخاب کنید.
 5. دستگاهی که می ‌خواهید قطع کنید را انتخاب کنید.
 6. حالا گزینه Disconnect را انتخاب کنید.

به این راحتی اتصال تلویزیون از دستگاه‌ های صوتی خارجی قطع می ‌شود و می ‌توانید صدای تلویزیون را بشنوید.

مشکل چهارم: غیر فعال بودن اسپیکر داخلی تلویزیون

این وضعیت نیز به موقعیت قبلی شباهت زیادی دارد. به عنوان مثال، ممکن است شما در حال تماشای تلویزیون باشید و تصویر تلویزیون بدون مشکلی پخش شود، اما هیچ صدایی از تلویزیون به گوش شما نرسد. یکی از دلایل متداول بروز این مشکل، غیرفعال بودن اسپیکر درونی تلویزیون است.

این مشکل معمولاً زمانی پیش می‌ آید که از دستگاه ‌های جانبی خارجی مانند ساندبار، سینمای خانگی یا هدفون برای پخش صدا استفاده می ‌کنید. بعد از جدا کردن این دستگاه‌ ها و بازگشت به حالت پیش فرض، احتمال دارد که تلویزیون، خروجی صدای خود را به حالت عادی بازنگرداند و اسپیکر اصلی تلویزیون فعال نشود. به این ترتیب، اسپیکر اصلی تلویزیون همچنان غیرفعال باقی می ‌ماند و هیچ صدایی از آن شنیده نمی شود.

رفع مشکل فعال نبودن بلندگو اصلی تلویزیون

برای رفع این مشکل، شما باید تنظیمات خروجی صدا در تلویزیون سامسونگ خود را تغییر دهید و اطمینان حاصل کنید که اسپیکر درونی تلویزیون فعال باشد. برای فعال کردن اسپیکر درونی، این مراحل را دنبال کنید:

 1. با استفاده از کنترل، وارد تنظیمات تلویزیون شوید.
 2. گزینه Sound (صدا) را انتخاب کنید.
 3. گزینه TV Speaker (اسپیکر تلویزیون) را بزنید.
 4. سپس از بین گزینه‌ها، TV Speaker (اسپیکر تلویزیون) را انتخاب کنید.

با انجام این مراحل، اسپیکر درونی تلویزیون به حالت فعال تغییر خواهد کرد و شما می‌ توانید دوباره صدای تلویزیون را بشنوید.

مشکل پنجم: خراب بودن کابل HDMI

تقریباً همه ما از کابل‌ های HDMI برای اتصال وسایل جانبی مانند گیرنده دیجیتال، کنسول بازی یا لپتاپ به تلویزیون استفاده می‌کنیم. جالب است بدانید که یکی از دلایل احتمالی مشکل در پخش صدا در تلویزیون سامسونگ، خرابی کابل HDMI باشد. مشکلاتی که می ‌تواند ناشی از خرابی کابل HDMI باشد، معمولاً باعث اختلال در پخش صدا می ‌شود. اگر با این مشکل روبه ‌رو شده‌ اید، ممکن است  علت از خرابی کابل HDMI یا خرابی پورت (ورودی) HDMI تلویزیون باشد.

رفع مشکل خراب بودن کابل hdmi  تلویزیون سامسونگ

برای بررسی مشکلات مرتبط با کابل HDMI، ابتدا باید کابل را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ آسیب یا صدمه‌ ای روی آن وجود ندارد.

اگر کابل به نظر سالم می ‌آید، می ‌توانید از تست HDMI که در برخی از مدل‌ های تلویزیون سامسونگ وجود دارد، برای بررسی کارکرد کابل استفاده کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که این تست فقط در بعضی از مدل ‌های سامسونگ ممکن است و تنها برای دستگاه ‌هایی که سیگنال ویدئویی دارند و همچنین کابل ‌هایی که کمتر از دو متر هستند موثر است.

برای انجام این تست، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دستگاه خارجی را به تلویزیون وصل نگه دارید.
 2. وارد تنظیمات تلویزیون شوید.
 3. به بخش Support بروید.
 4. گزینه Self Diagnosis را انتخاب کنید.
 5. گزینه Signal Information را بزنید.
 6. سپس گزینه Start Test را انتخاب کنید.

تست به شما خواهد گفت که آیا کابل HDMI شما سالم است یا خیر.

مشکل ششم: به روز نبودن نرم افزار

اگر کابل ‌ها، اتصالات و دستگاه‌ های جانبی را چک کردید و هنوز نتوانستید علت قطع شدن صدای تلویزیون سامسونگ را کشف کنید، مورد بعدی که باید آن را چک کنید مربوط به تاریخ به روز رسانی نرم ‌افزار تلویزیون هوشمند شما است.

برای دستگاه ‌های هوشمند مثل تلویزیون ‌های سامسونگ، هر چند ماه یکبار یک نسخه تکامل‌ یافته از نرم افزاری که تلویزیون را هدایت می‌کند، ارائه می‌ شود.

به روز رسانی نرم افزار تلویزیون به آخرین نسخه موجود، باعث می ‌شود تا دستگاه شما مقاومت بیشتری در برابر مشکلات نرم افزاری داشته باشد و عملکرد خود را در بهترین سطح ممکن حفظ کند.

از طرف دیگر، استفاده از نسخه‌ های تاریخ گذشته نرم افزار ممکن است باعث شود تا مشکلات زیادی با تلویزیون خود پیدا کنید که یکی از آن‌ ها قطعی صدا است.

رفع مشکل بروز نبودن نرم افزار

برای حل این مشکل، کافی است نرم افزار تلویزیون خود را به آخرین نسخه موجود به روز رسانی کنید. نحوه به روز رسانی به این شکل است:

- وارد تنظیمات شوید

- گزینه Support را بزنید

- گزینه Software Update را بزنید

اگر گزینه آخر قابل انتخاب نیست، این یعنی آپدیت جدیدی در دسترس قرار نگرفته است و تلویزیون شما کاملاً به روز است. همچنین لازم به ذکر است که شما می‌ توانید کار به روز رسانی را از طریق USB انجام دهید. توصیه می ‌شود برای این کار از افراد متخصص کمک بگیرید.

نکته مهم: گاهی نیز ممکن است آپدیت نبود دستگاه‌ های جانبی که به تلویزیون وصل هستند، باعث بروز مشکلاتی مثل نبود صدا شوند؛ بنابراین سعی کنید تا جای ممکن دستگاه ‌های جانبی خود را نیز به روز نگه دارید.

images_1699268742_6548c886b81b3.jpg

مشکل هفتم: بروز آسیب های سخت افزاری

اگر همه مراحل پیشین را امتحان کردید و مشکل صدای تلویزیون سامسونگ شما هنوز حل نشد، احتمال وجود خرابی در سخت ‌افزار داخلی تلویزیون وجود دارد.

تلویزیون ‌ها به عنوان دستگاه ‌های پیچیده الکترونیکی شامل تعداد زیادی قطعه و لوازم الکترونیکی می ‌شوند. آسیب دیدن هر کدام از این قطعات ممکن است تأثیراتی را بر روی عملکرد تلویزیون داشته باشد، چه به صورت جزئی و چه به صورت کلی.

برای مثال، علاوه بر اسپیکر ها که صدا را پخش می‌ کنند، قطعات مانند برد مدار و مادر برد ممکن است مشکلات صدا را ایجاد کنند.

عوامل مختلفی وجود دارند که ممکن است به خرابی در سخت‌افزار تلویزیون شما منجر شوند. از جمله این عوامل می ‌توان به گرما بیش از حد، اتصال کوتاه، نوسانات برق، آب‌خوردگی و ضربات فیزیکی اشاره کرد.

رفع مشکل آسیب های سخت افزاری

بدیهی است که به علت پیچیدگی و حساسیت بالای اجزای داخلی یک تلویزیون، تعمیر صدای تلویزیون سامسونگ هنگامی که مشکل از سخت‌ افزار داخلی آن باشد، فقط و فقط باید توسط تعمیرکاران متخصص و حرفه‌ ای انجام گیرد.

این تعمیرکاران باید دارای آموزش‌ های کافی و دانش لازم برای تعمیر اجزای مختلف تلویزیون باشند و از ابزارها و تجهیزات مناسب برای این کار بهره ببرند.

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات ارائه شده در بالا در مورد قطعی صدای تلویزیون، میتوان به این پی برد که همواره برای وقوع مشکلات در تلویزیون، علل مختلفی وجود دارد.

این مشکلات می ‌توانند از عوامل مختلفی ناشی شوند و شناسایی دقیق علت مشکل نیازمند تجربه و تخصص در زمینه تعمیر تلویزیون است.