آیا جراحی بینی استخوانی دردناک است؟

آیا جراحی بینی استخوانی دردناک است؟ این سوالی است که علاقه مندان به جراحی بینی که از نقایص بینی استخوانی خود رنج می برند، همواره در ذهن دارند و از پزشک متخصص مورد نظر خود می پرسند. پاسخ به این سوال آسان نیست، چرا که نحوه عمل بینی و نتایج حاصل شده از آن در هر فرد متفاوت است. علاوه بر این آستانه تحمل درد افراد نیز با هم فرق دارند. همچنین درد پس از جراحی بینی استخوانی، به نوع عمل، حجم تغییرات انجام شده، واکنش بدن به عمل و برخی شرایط فردی بستگی دارد. ممکن است برخی از افراد درد بسیار کمی داشته باشند و یا اصلا دردی نداشته باشند، در حالی که بعضی دیگر، درد شدیدی را تجربه می کنند. در هر صورت این درد در روزهای اول پس از جراحی به تدریج کمتر می ‌شود و به مرور زمان بهبود می‌ یابد. ولی نکته مهم این است که با رعایت توصیه ‌های پزشک متخصص و استفاده از داروهای تسکین ‌دهنده درد، می‌ توان این درد را به میزان زیادی کاهش داد.

 

s1

آیا جراحی بینی استخوانی دردناک است؟ این درد به چه عواملی بستگی دارد؟

عمل بینی استخوانی تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی انجام می شود و شخص در حین جراحی متوجه دردی نمی شود. بیشتر افراد پس از عمل بینی استخوانی، تجربه درد کم و گاهی متوسطی را خواهند داشت که این درد با مصرف داروهای مسکن، بسیار کاهش خواهد یافت. البته میزان این درد به برخی فاکتورهای خاصی نیز بستگی دارد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم:

 • در تکنیک های جراحی نوین به علت ایجاد برش های کوچک و استفاده از ابزاری مخصوص در انجام جراحی بینی استخوانی، میزان درد تا حدود زیادی کاهش می یابد.
 • انتخاب یک پزشک با تجربه و به روز در کوتاه شدن زمان بهبودی پس از عمل، اثر زیادی دارد. مهارت پزشک موجب طی شدن آسان تر و درد کمتر افراد در دوران نقاهت خواهد شد. 
 • میزان تغییرات ایجاد شده بر روی بینی و پیچیدگی این عمل، نیز در میزان درد پس از آن موثر خواهد بود.
 • آستانه درد افراد با هم متفاوت است، برخی از افراد درد بیشتری را در مقایسه با دیگران احساس می کنند.
 • سن افراد نیز از جمله این معیارها است، هر اندازه سن افراد بالاتر باشد، میزان درد بیشتری را احساس می کنند. 
 • هر اندازه میزان نواقص و ایرادات بینی استخوانی بیشتر باشد، درد حاصل شده پس از جراحی افزایش می یابد. بهترین جراح بینی استخوانی

 

جراحی بینی استخوانی به چه میزان در درد ریکاوری بیمار اثر دارد؟

علاوه بر شرایط و وضعیت فردی هر بیمار که نقش بسیار مهمی در میزان درد بعد از جراحی بینی استخوانی دارد، نوع جراحی و تغییرات ایجاد شده نیز در این درد موثر خواهد بود و ممکن است که این امر برای هر شخص متفاوت باشد. به صورت کلی، درد حاصل از عمل بینی استخوانی در مقایسه با بینی گوشتی معمولا بیشتر است. زیرا در عمل استخوانی بینی، استخوان ‌ها برش خورده و دوباره شکل دهی می شوند و در محل دقیق و درست خود بازگردانده خواهند شد. به طور معمول این فرآیند باعث درد و تحریک بینی می شود. اما در عمل بینی گوشتی، برش بر روی بافت ‌های نرم بینی، بوده و درد کمتری احساس می ‌شود. علاوه بر این اگر جراحی رینوپلاستی به روش باز صورت گیرد، در مقایسه با روش بسته، به علت ایجاد برش های عمیق تر و بزرگتر، دوران نقاهت طولانی تر داشته و درد حاصل از جراحی بینی استخوانی در آن بیشتر خواهد بود. مراقبت های بعد از جراحی بینی

s2

درد جراحی بینی استخوانی تا کی طول میکشد؟

زمان کاهش و تسکین درد پس از عمل بینی استخوانی، نیز به نوع جراحی و حجم کاری انجام شده روی بینی و واکنش بدن بیمار به جراحی بستگی داشته و در افراد مختلف، متفاوت است. به صورت کلی معمولا درد بعد از جراحی بینی، بین 36 تا 72 ساعت ادامه خواهد داشت. البته در روز اول بعد از عمل، ممکن است فرد، درد شدیدتری را احساس کند که با گذر زمان به تدریج کاهش خواهد یافت. بیمار باید به توصیه ‌های پزشک دقت کرده و در صورت مواجه شدن با هر نوع مشکلی، به او اطلاع دهد. البته توصیه می شود چنانچه این درد، به شدت افزایش یافته و خونریزی شدید در بینی رخ دهد و یا بیمار با علائمی مانند تب بالا، سردرد، سرگیجه و سایر علائم عفونت بینی رو به رو شود، حتما به پزشک خود مراجعه کند‌.

 

راهکارهای کاهش درد جراحی بینی استخوانی

در این بخش، برخی از راهکارهایی که می توان به وسیله آن ها درد حاصل از جراحی بینی استخوانی را کاهش داد، بررسی می کنیم:

 1. اولین راه استفاده از مسکن های ساده مانند ایبوپروفن، استامینوفن و ...‌ است که کمک بسیاری به کاهش درد و التهاب می کند. 
 2. موضوع جدی پس از عمل بینی استخوانی، انسداد بینی است. پیشنهاد می ‌شود در چند روز اول پس از عمل، در زمان خوابیدن، سر در موقعیتی بالاتر از بدن قرار گیرد تا روند طبیعی تنفس سریع تر باز گردد.
 3. استراحت مناسب و خواب کافی در واقع مهم ترین نکته پس از انجام رینوپلاستی است. این مسئله که در روزهای ابتدایی بعد از عمل بینی استخوانی، مقداری درد و ناراحتی وجود داشته باشد، طبیعی است. توصیه می شود در این دوران تا حد ممکن به خود راحت گرفته و بدانید که زود می گذرد.
 4. نکته مهم دیگر بعد از جراحی بینی استخوانی آن است که از وارد شدن ضربه به بینی و فین کردن آن جلوگیری کنید. زیرا احتمالا خونریزی زیادی را به دنبال خواهد داشت و با این کار، دوباره شاهد تورم و درد بینی خواهید بود.
 5. از عوامل موثر دیگر در کاهش درد بینی که موجب می شود درد سریع تر از انتظار شما از بین رود، تغذیه شما است. لازم است پس از عمل، از غذا های کاملا نرم استفاده کنید. این روش تغذیه به خصوص در هفته اول باید کاملا رعایت شود تا درد سریع تر از بین برود.
 6. در ماه های اولیه بعد از عمل بینی استخوانی، باید از قرار گرفتن در معرض آفتاب سوختگی و نور مستقیم خورشید اجتناب کنید، چرا که آفتاب بیشتر از حد، می تواند سبب ایجاد تیرگی زخم، تورم و به دنبال آن افزایش درد شود.
 7. استفاده از کمپرس یخ و قرار دادن آن بر روی بینی در روزهای اولیه پس از جراحی، به علت کاهش التهاب حاصل شده، می تواند تاثیر زیادی بر روی کاهش درد شما داشته باشد.

s3

نتیجه گیری

 درباره این سوال که آیا جراحی بینی استخوانی دردناک است؟ باید گفت که عمل بینی استخوانی، از جراحی های نوع تهاجمی است. در این فرآیند، تغییرات گسترده ای بر روی قسمت های مختلف بینی انجام می گردد. بنابراین، عوارضی نظیر درد، تورم و کبودی پس از این جراحی، بسیار طبیعی خواهد بود. میزان درد پس از عمل در افراد مختلف، متغیر است، ولی بیشتر بیماران، درد خفیف و کمی را تجربه می کنند. درد پس از این جراحی، با رعایت برخی نکات و مصرف داروهای مسکن، پس از مدت زمان حداکثری ۷۲ ساعت، رفع می گردد. در غیر این صورت لازم است که فرد به پزشک خود مراجعه نماید.