مه شو : وضعیت بورس امسال چگونه است؟ وضعیت بورس در دولت رئیسی چگونه پیش خواهد رفت. درباره آخرین اخبار و وضعیت بورس عرضه جدیدی در بازار بورس وارد شده است.به مواد زیر درباره وضعیت بورس توجه کنید:

۱) دوره ثبت سفارش از ساعت ۱۰: ۵۵ لغایت ساعت ۱۲: ۵۵ می‌باشد.

۲) کلیه معامله گران برخط و غیر برخط به صورت همزمان طی دوره ثبت سفارش می‌توانند اقدام به ورود سفارش خرید نمایند.

۳) کلیه درخواست‌های خرید جهت ورود سفارش می‌بایست به قیمت ثابت باشد.

۴) قیمت ثبت سفارش معادل ۷، ۶۳۰ ریال می‌باشد.

۵) حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی تعداد ۲۰۴ سهم می‌باشد.

۶) هر خریدار صرفا سامانه معاملاتی می‌باشد.

۷) سفارش‌های ثبت شده طی دوره سفارش گیری قابل اصلاح یا حذف هستند. پس از پایان این دوره، ورود، حذف یا اصلاح سفارش مجاز نیست

سایه اقتصاد سیاسی بر وضعیت بورس

روزبه‌ شریعتی - کارشناس بازار سرمایه: درخصوص روند کنونی نرخ دلار نمی‌توان یک نتیجه‌گیری قطعی ارائه کرد، چرا‌که این ارز به‌دو مبحث بستگی دارد. نخست اینکه به‌طور واقعی ارزش برابری ریال به‌دلار و دیگری میزان عرضه دلار است که در چه محدوده‌ای قرار گرفته‌اند. اینکه سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند نقدینگی خود را از ریال به‌دلار تبدیل کنند به‌دلیل عدم‌اطمینان به‌ثبات اقتصادی و سیاسی داخلی و روند افزایش قدرت دلار است که این مهم می‌تواند با تصمیمات سیاسی چرخش پیدا کند.

به‌این معنی که تصمیمات اعم از توافقات سیاسی و در هم تنیده شدن اقتصاد کشور با بزرگ‌ترین اقتصاد‌های دنیا (نه فقط ایالات‌متحده آمریکا بلکه منظور این است که می‌توان حداقل با ۱۰۰ کشور تجارت جهانی داشت) به‌طور کلی باعث می‌شوند اقتصاد بزرگ شود. بنابراین  در چنین شرایطی ریال می‌تواند رشد اقتصادی واقعی را در کشور شکل دهد‌ و GDP اعم از بخش خدمات و در سایر بخش‌ها رشد کند، همگی در کنار هم باعث می‌شوند که به‌طور قطع سرمایه‌گذار ترجیح ندهد ریال خود را تبدیل به‌ارز خارجی کند که احتمال رشد اقتصادی آن کمتر از ریال باشد.

کد معاملاتی در بورس چیست؟ | وضعیت بورس

آسایش در پاسخ به این پرسش که، در صورتی که کد معاملاتی افراد مسدود شود، چه تبعاتی برای آن‌ها خواهد داشت؟، گفت: در صورتی که کد معاملاتی افراد مسدود شود، دیگر نمی‌توانند تا زمانی که سجامی شوند به معامله در بورس بپردازند.

کارشناس بازار سرمایه افزود: اما در صورت مسدود شدن کد معاملاتی، سود مجامع به حساب افراد واریز می‌شود، ولی براساس قانون، شرکت‌ها باید به مرور به سوی سجامی شدن گام بردارند و سود مجامع از طریق سجام به حساب سهامداران واریز شود که در این صورت، افراد از سود مجامع خود بی نصیب می‌شوند.

شامگاه سه‌شنبه بود که خبری بر درگاه‌های خبری نشست. معاون نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی در وین در بیانیه‌ای در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی با استناد به‌گزارش اخیر مدیرکل آژانس مواضع کشورش را درباره تحولات اخیر برنامه هسته‌ای ایران بیان کرده و خواستار بازگشت ایران به‌مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین و خودداری آن از توسعه بیشتر اقدامات هسته‌ای خود شد.

سهام عدالت و وضعیت بورس

او گفت: همچنین در بحث سهام عدالت نیز، اگر در ماه و سال‌های آینده سهام عدالت قابلیت فروش مستقیم داشته باشد، افرادی که کد معاملاتیشان مسدود است، نمی‌توانند اقدام به فروش سهام عدالت خود کنند.

آسایش در پاسخ به این پرسش که، چقدر زمان میبرد تا کد مسدود شده مجددا فعال گردد؟، تصریح کرد: فرایند سجامی شدن افراد خیلی زمان نمی‌برد و بعد از انجام صحیح روند ثبت نام در سامانه ۱- ۲ روز بعد پاسخ نهایی می‌آید؛ بنابراین حداکثر پس از ۲-۳  افراد مجددا می‌توانند به معاملات خود در بورس بپردازند و کد بورسیشان مجددا فعال می‌شود.

لوییس بونو معاون نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی در وین نیز گفت ما این اهداف را با حسن‌نیت دنبال می‌کنیم و به‌وضوح گفته‌ایم در صورت از سرگیری پایبندی ایران به‌تمامی تعهداتش در توافق، آماده لغو تحریم‌های ناسازگار با برجام هستیم‌ اما تمامی طرف‌ها باید واقع‌بین باشند. فرصت بازگشت با پایبندی کامل دوجانبه به‌برجام تا همیشه وجود نخواهد داشت.

وضعیت بورس در نیمه دوم سال 1400 چگونه می شود؟

مهدی ساسانی، کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به اینکه ۶ ماه از شروع سال جاری گذشته است و در این ۶ ماه ابتدایی، تغییر دولت و به تبع آن، تغییر دیدگاه را نسبت به بسیاری از موضوعات داشته‌ایم، باید با نگاهی جدید با مسائل مواجه شویم.

وی افزود: آنچه پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری درخصوص آن صحبت می‌شد، احیای برجام، رفع برخی از تحریم‌ها، تسهیل مبادی ورود ارز به کشور و کنترل نرخ ارز بود. اما با روی کار آمدن دولت جدید و گذشت حدود دو ماه از انتخاب کابینه تاکنون، اتفاق شگرفی در مباحث سیاسی و اقتصادی رخ نداده و نه تنها دلار کاهش نداشته، بلکه درمقایسه با دو یا سه ماه گذشته که در محدوده ۲۴ و ۲۵هزار تومان بود، رشد را نیز تجربه کرده است.

ساسانی تصریح کرد: در ۶ ماه دوم سال، از دو منظر می‌توان به موضوعات نگاه کرد. در ابتدا باید دید که ایران در بحث برجام و رفع تحریم‌ها می‌تواند گام‌های موثری را از سوی غرب ببیند یا تنها به وقت‌کشی سپری خواهد شد. دوم اینکه، سیاست‌های داخلی کشور برای کاهش نرخ ارز و تورم چیست.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در بحث سیاست خارجی با توجه به اینکه دور جدیدی از مذاکرات آغاز خواهد شد، چشم‌اندازی غیرشفاف وجود دارد و انتظار نمی‌رود که در کوتاه مدت، اتفاقی که منجر به ورود ارز به کشور و افت قیمت دلار شود، رخ دهد.

وی اضافه کرد: اما اگر پس از این بازه اتفاقات مثبتی در این حوزه رخ دهد، می‌توان انتظار داشت قیمت دلار کمی کاهش یابد. اما با توجه به منابع ارزی موجود در کشور برای ۶ ماه دوم سال، من انتظار دلار کمتر از ۲۴هزار تومان را ندارم. مگر اینکه اتفاق خارق‌العاده‌ای رخ دهد و در محاسبات، تغییر ایجاد کند.

ساسانی خاطرنشان کرد: نرخ بهره (نرخ بین بانکی، نرخ سود سپرده بانکی که ثابت مانده و نرخ اوراق مرابحه یا سلفی که در حال واگذاری است) در ۶ ماه ابتدایی سال، در یک محدوده مشخص و منظم حرکت کرده است. اعدادی که در حال حاضر شاهد آن هستیم، برای فروش اوراق مرابحه‌ای که دولت بخواهد بابت کسری بودجه در ۶ ماه دوم سال به فروش برساند، جذاب نیستند و احتمال داده می‌شود که دولت و تیم اقتصادی آن، رویکردهای جدیدی را برای جبران بخشی از کسری بودجه سنگین سال ۱۴۰۰، از محل فروش این اوراق اتخاذ کند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر این اتفاقات در نیمه دوم سال رخ دهد، پیامد خوبی برای بازار سرمایه نخواهد داشت. پس می‌توان انتظار داشت که در کوتاه مدت و در یک یا دو ماه آینده، شرایط برای بازار سرمایه، صعودی و خوب پیش رود. اما در ادامه با کاهش نرخ دلار، افزایش نرخ بهره و کاهش قیمت‌های جهانی سنگ‌آهن و برخی از کالاهای دیگر که تاثیر بسزایی در فروش شرکت‌های ما دارند، می‌تواند شرایط بازار سهام را به سمت اصلاح پیش ببرد که برای آن زمان، باید تدابیر بهتری اتخاذ شود تا سهامداران متضرر نشوند.

وی افزود: من، ۶ ماه آینده بازار سرمایه را به دو قسمت تقسیم می‌کنم. قسمت اول، یک موج صعودی برای بورس است که شاید بتوان به شاخص یک میلیون و ۷۰۰هزار واحد فکر کرد و نیمه دیگر، که دوران اصلاحی بازار سرمایه است و در آینده با پیامدهایی که به آنها اشاره شد، رخ خواهد داد. این نیمه می‌تواند به پایان سال جاری که دولت‌ها تلاش می‌کنند با فروش اوراق، کسری بودجه خود را جبران کنند و رخدادهای سیاسی که زمانبر خواهد بود، منتهی شود.

ساسانی تصریح کرد: برخی از نمادها هستند که وابستگی شدیدی به قیمت‌های جهانی دارند. از سوی دیگر، قیمت‌های جهانی در روزهای اخیر، افت داشته‌اند و اتفاقات آینده درخصوص این قیمت‌ها به سیاست‌های آینده چین بستگی دارد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: با وجود اینکه این صنایع در حال حاضر از منظر قیمتی افت زیادی را تجربه نکرده‌اند، اما تداوم افت قیمت‌های جهانی می‌تواند سودآوری این شرکت‌ها را با کاهش مواجه کند و در نتیجه، اصلاحی که در حال حاضر دیده نمی‌شود، در آینده در قیمت‌ها دیده خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در سمت دیگر بازار، برخی از نمادها را داریم که رشد خاصی را تجربه نکرده‌اند، اما پتانسیل‌های رشد را دارند. مانند صنایعی که هنوز بالغ نشده‌اند، طرح‌های توسعه خوبی در جریان دارند، وابستگی زیادی به قیمت‌های جهانی و دلار ندارند و می‌توانند صنایع ریالی ما محسوب شوند. فکر می‌کنم در ۶ ماه دوم سال، تک سهم‌هایی که می‌توان از این گروه‌ها انتخاب کرد، شرایط بهتری دارند. با توجه به اینکه دولت بخواهد در راستای کاهش قیمت‌ کالاها مانند میلگرد، فولاد، سیمان و... اقدام کند، باید به سمت آزادسازی دیگر کالاها مانند محصولات غذایی نیز برود و این موضوع می‌تواند در نیمه دوم سال، پتانسیل بهتری را برای این گروه‌ها فراهم کند.

ساسانی گفت: فکر می‌کنم برخی از گروه‌ها مانند مواد غذایی، زراعت، خودرویی‌ها، بانکی‌ها و...، پتانسیل رشد ۴۰ تا ۵۰درصدی را برای نیمه دوم سال دارند. در ابتدا باید دید که کدام یک از گروه‌ها مستعد رشد هستند و از درون این گروه‌ها، نمادهایی که پتانسیل بیشتری دارند را مدنظر قرار دهیم.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: