مه شو : سهمیه بنزین مهرماه چه روزی واریز می شود؟ فاطمه کاهی ، با بیان اینکه این ماه نیز همچون ماه های گذشته ۶۰ لیتر سهمیه بنزین به کارت هوشمند سوخت خودروهای شخصی و ۲۵ لیتر بنزین به کارت سوخت موتورسیکلت‌ها با قیمت ۱۵۰۰ تومان واریز می‌شود،  اظهار کرد: سهمیه بنزین خودروهای عمومی و خدماتی نیز مطابق جدول سهمیه بنزین طرح مدیریت مصرف سوخت واریز خواهد شد.

وی افزود: با توجه به مدت ۹ ماهه تعیین‌شده برای ذخیره‌سازی سهمیه سوخت خودروها، سهمیه واریزی سوخت خودروهای شخصی که سقف ۹ ماهه آنها تکمیل شده باشد و به سقف ۵۴۰ لیتر ذخیره رسیده باشد، اضافه نخواهد شد، بنابراین مالک هر خودرو تنها می‌تواند سهمیه ۹ ماه گذشته را (۵۴۰ لیتر برای خودروهای سواری و ۲۲۵ لیتر برای موتورسیکلت‌ها) در کارت سوخت شخصی خود ذخیره کند.

سخنگوی شرکت پخش فراورده های نفتی با تاکید بر اینکه این مدت ۹ ماه کاهش نیافته است گفت: هموطنان همچنان می‌توانند تا سقف ۹ ماه سهمیه واریزی خود را در کارت سوختشان ذخیره و مصرف کنند.

سهمیه‌بندی بنزین از ساعت صفر روز جمعه، ۲۴ آبان‌ماه سال ۱۳۹۸ براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، برای همه وسایل نقلیه بنزین‌۱۵۰۰ تومان و هر لیتر بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان و بنزین سوپر نیز ۳۵۰۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

چرا سهمیه بنزین دیر واریز می شود؟

سهمیه بنزین

درحالی که سهمیه بنزین رانندگان، اول هر ماه واریز می‌شود اما سهمیه بنزین رانندگان تاکسی‌های اینترنتی همیشه با تاخیر یک الی دو ماهه رو به رو است.

سهمیه‌بندی و دو نرخی شدن بنزین تبعات زیاد و سنگینی برای اکثریت اقشار جامعه داشته است، یکی از این گروه‌ها، رانندگان فعال در تاکسی‌های اینترنتی از جمله اسنپ و تپسی هستند.

سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی فقط به رانندگان واجد شرایط تعلق می‌گیرد، شرکت‌های تاکسی اینترنتی هر ماه فهرست کاربران راننده‌ فعال خود را در اختیار وزارت کشور قرار می‌دهند.

این وزارت‌خانه مجموع پیمایش رانندگان در همه شرکت‌های تاکسی اینترنتی را محاسبه و مشخصات ثبتی آن‌ها را با بانک اطلاعاتی ثبت احوال مطابقت می‌دهند. در نهایت نیز فهرست کاربران واجد شرایط برای اختصاص سهمیه آن ماه در اختیار وزارت نفت قرار می‌گیرد.

مقصر تاخیر واریز سهمیه بنزین کیست؟

سهمیه بنزینراننده‌های فعال تاکسی‌های اینترنتی اعتبار سهمیه سوخت دریافت می‌کنند. این اعتبار سهمیه باید هر ماه از سوی نهادهای دولتی واریز شود، اما در این میان، برخی رانندگان نیز تاکید می‌کنند که مشمول دریافت این سهمیه هستند اما حسابشان با تاخیر دو یا سه ماهه شارژ می‌شود.

یکی از رانندگان که در شرکت اسنپ کار میکند، می‌گوید: « از ۴ بعد از ظهر تا ۱۰ شب صد تومن کار کردم که بیش از پنجاه هزار تومن بنزین سوزوندم و سی هزار تومن هم برای منفی بودن حساب اسنپ و ده تومنی که نگه میداره رفت. با بیست تومن باید برم خونه. سهمیه بنزین درست حسابی هم بهمون نمیدن. خرج استهلاک ماشین که جای خودش رو داره، حداقل برای دلخوشیمون سهمیه بنزین رو سر وقت واریز کنن.»

روابط عمومی تپسی در این باره به تجارت‌نیوز گفت: نزدیک به دو سال از زمان سهمیه‌بندی سوخت می‌گذرد، در طول این مدت در موارد متعددی واریز اعتبار بنزین، برای رانندگان تپسی و سایر تاکسی‌های اینترنتی، از سوی نهاد‌های تصمیم‌گیر با تاخیر روبه رو شده است.

روابط عمومی تپسی ادامه داد: در حال حاضر میزان پیمایش سفیران در تپسی بیستم هر ماه محاسبه و برای وزارت کشور ارسال می‌شود. متاسفانه علی رغم تمام پیگیر‌هایی که ما انجام داده‌ایم، واریز سهمیه بنزین در حال حاضر با دو دوره تاخیر مواجه است. اعتبار سهمیه سوخت تاثیر مستقیم بر روی درآمد رانندگان تاکسی‌های اینترنتی دارد و عدم واریز آن منجر به ایجاد چالش و نارضایتی بین این قشر پر تلاش می‌شود.

ظاهرا  شرکت‌های تاکسی‌های اینترنتی دخالتی در واریز شدن سهمیه بنزین رانندگان ندارند و تنها مشخصات رانندگان و میزان مسافت طی شده هر یک را به نهادهای مسئول اطلاع‌رسانی می‌کنند.

اختصاص سهمیه بنزین به همه شهروندان به کجا رسید؟

طرح وان، یکی از آن طرح‌هاست که مدت زیادی در مجلس خاک می‌خورد و هر از چند گاهی یکی از نمایندگان مجلس صحبت جدیدی راجع به آن می‌کند. بر اساس طرح وان، سهمیه‌ای مساوی از یارانه سوخت به همه افراد اختصاص داده می‌شود و بر خلاف سهمیه‌بندی فعلی، این گونه نیست که یارانه سوخت تنها متعلق به رانندگان باشد؛ در آخر هم اگر چیزی از سهمیه‌ فردی باقی ماند، می‌تواند آن را از طریق بورس کالا بفروشند.

با این حال ماجرای طرح وان بسیار به درازا کشیده شده است؛ انگار هر بار یکی از نمایندگان صحبت جدیدی از این طرح می‌کند و دوباره پرونده‌اش تا سال بعد بایگانی می‎‌شود اما حالا از قبل انتخابات ۱۴۰۰ کاندیداها وعده‌هایی شبیه به طرح وان ارایه می‌دادند و پس از آن هم رییس کمیسیون مجلس صحبت‌های جدیدی درباره این طرح کرد. همین مسایل باعث شد زمزمه‌های واقعی شدن قیمت بنزین و تغییر سهمیه آن رنگ و بوی جدی به خود بگیرد.

 حالا برخی از نظرات مخاطبان را می‌خوانیم.

«اگر بنزین گران شود کل کمپانی خودرو ور شکسته می شوند. البته بهتر چون قیمت خودرو پایین می اید.پراید ۱۱۰تومانی میشود ۱۰ تومان دیگر کسی خودرو خریداری نمی کند .خواهش با تدبیر تصمیم بگیر.»

«سهمیه ۲۰ تومنی رو میندازن رو زبون ها بعد میان بنزین رومیکنن ۱۸ تومن و بعد میگن نذاشتیم قیمت بشه ۲۰ تومن.»

«اقلاً به ما رانندگان اسنپ که واسه یک درآمد بخور و نمیر کار میکنیم یکم سهمیه اختصاص بدین. اسنپ که فقط حرفش رو میزنه سهمیه میده.. اصلاً سهمیه ای نمیده.»

«خواهشا دست به هیچی نزنید هیچ طرحی هم ندید فقط میوه شیرینی تونو بخورید و بفرمایید»

«لطفا شما به هیچ کاری دست نزنید. به هر چیزی که ورود کنید انرا خراب کرده و اگر کتار باشیدو نظاره گر همه چیز به خودی خود وبدون شما بهتر درست میشود وکارها بهتر انجام میشود»

«خجالت اوره کسی که ماشین نداره چه من معتقدم باز میخوان مثل آبان ماه بنزین رو نرم نرمک گران و سهمیه بندی کنند»

«ین سهمیه بنزین هم کلا مال شما یارانه هم مال خودتون دیگه دست بردارید وضعیت مردم رو بدتر از این که هست نکنید»

«بنزین بهانه‌ای شده برای افزایش قیمت‌ها اجناس. خوب بلدید از کجا شروع کنید»

«فقط میدونم هیچ مسئولی به فکر مردم بدبخت ایران نیس من به عنوان یک کارگر ایرانی خودم و زن و بچه ام داریم زجر میکشیم و ب بدبختی زندگی رو می گذرونیم»

«بجای اینکه سهمیه بندی کنید برید اختلاسهای خودتونو سهمیه بندی کنید»

«ازجون این ملت چی میخواهید اصلا در خصوص عوارض جانبی طرح بررسی کردید میخواهید دوزار با ملو بامنت بدید و از اون طرف ۴۰۰برابرشو از جیب این ملت ستمدیده بکشید»

«این حرف ها نیست باید بنزین ارزان شود قیمتی که بدون علت بالا رفته آن هم منبعش از داخل کشور است.»

«باز شروع نکنید صبح بلند بشید ببینید گران شده ما را به خیر تو امید نیست شر مرسان .به مشکلات فامیلای نزدیک برسید»

«منتظر بنزین بیست هزار تومانی باشید»

«دست به بنزین نزنید مجددا منجر به گرانی سایر اجناس میشود»

«ماهانه هر ایرانی باید ۱۰۰لیتر سهمیه بنزین و۱۰۰لیتر نفت و۱۰۰لیتر گازوییل دریافت کند یعنی میتواند معادل پولشو بگیره»

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: