مه شو : علت قطعی واتساپ و اینستاگرام و فیسبوک چه بود؟ علت قطعی واتساپ و اینستاگرام دیروز فاش شد. علت قطعی واتساپ و اینستاگرام هنوز به طور کامل مشخص نشده است. زاکربرگ به خاطر اختلال در شبکه فیسبوک از کاربران عذرخواهی کرد. گفته می شود علت قطعی واتساپ و فیسبوک و اینستاگرام به دلیل هک این شبکه ها توسط نوجوان 13 ساله بوده است.

پس از حدود ۶ ساعت از آغاز قطعی جهانی این دو اپلیکشین دیروز ، رسانه‌های تکنولوژی گزارش می‌کنند که اینستاگرام، واتس‌اپ و فیسبوک در حال برگشتن به حالت عادی هستند. بسیاری از کاربران ایرانی هم می‌گویند اینستاگرام و واتس‌اپ در دسترس قرار گرفته‌اند. این نکته را در نظر داشته باشید که احتمالا ساعت‌ها طول می‌کشد تا مشکل DNS فیسبوک به شکل کامل حل شود و سرویس‌ها به شکل طبیعی در دسترس قرار گیرند.

هک فیسبوک توسط نوجوان 13 ساله

هنوز به طور دقیق مشخص نیست که چه مشکلی باعث شد تا این سه شبکه‌ی اجتماعی محبوب بیش از ۶ ساعت از دسترس خارج شوند اما در حال حاضر هر سه شبکه‌ی اجتماعی به وضعیت عادی بازگشته است.خبری در فضای مجازی در حال پخش شدن است که نوجوانی ۱۳ ساله توانسته سایتهای فیسبوک رو هک کنه که ما نه می‌توانیم آن تایید و یا رد کنیم

علت قطعی اینستاگرام چه بود؟

نیوزویک نوشت، کاربرانی که از اینستاگرام و واتس‌اپ استفاده می‌کنند گزارش کرده‌اند که سرویس‌های فیس‌بوک در حال بازیایی است، اما این کار با کمی کندی برای تمامی کاربران در حال انجام است. قطعی گسترده فیس‌بوک، اینستاگرام، واتس‌اپ و فیس‌بوک مسنجر، به‌طور کلی در آمار آمده و نشان می‌دهد ۱۰.۶ میلیون گزارش قطعی از سراسر جهان منتشر شده، بیشترین گزارش از آمریکا با ۱.۷ میلیون و سپس آلمان با ۱.۳ میلیون گزارش بوده است.

عذرخواهی شرکت فیسبوک از کاربرانش

این شرکت ضمن عذرخواهی از کاربران اعلام کرد: تیم‌های مهندسی ما متوجه شده‌اند که تغییر تنظیمات در روترهای اصلی که ترافیک شبکه را بین مراکز داده ما هماهنگ می‌کنند، باعث ایجاد مشکلاتی در این ارتباط شده است.

ضرر ۷ میلیارد دلاری مارک زاکربرگ در پی قطعی فیسبوک

همچنین برخی گزارش‌ها حاکی از ضرر ۷ میلیارد دلاری مارک زاکربرگ رییس فیسبوک و فروش داده‌های یک و نیم میلیارد کاربر فیسبوک در اینترنت است

در حالی که در ساعات گذشته، سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های زیرمجموعه شرکت فیس‌بوک با قطعی و اختلال گسترده مواجه بودند، در عین حال متیو پرینس، مدیر کلاودفلر اعلام کرد: مشکل BGP‌های فیس‌بوک در حال حل شدن است و سرویس‌ها در حال بازگشت هستند.

ماجرای هک فیسبوک چیست؟

در ساعاتی که فیس‌بوک با یکی از بزرگ‌ترین اختلالات خود مواجه بود، اخباری مبنی‌بر احتمال هک این شبکه مطرح شد و برخی هم علت این قطعی را مشکلات تکنیکی مطرح کردند. این در حالی است که کارشناسان، تنظیم پروتکل دروازه‌ای مرزی (BGP) را دلیل این اختلال دانسته‌ عنوان کردند که سندی برای ادعای حمله هکرها وجود ندارد.

قطعی واتساپ و اینستاگرام

آخرین اخبار حاکی است که واتس‌اپ هم در کل دنیا به مرور در حال بازگشت به شرایط عادی است و گزارش‌هایی از اتصال مجدد این شبکه دریافت می‌شود.

رسانه‌های بیشتری تا اینجا گزارش داده‌اند که کارمندان فیسبوک به دلیل وجود اختلال‌های فنی در این شرکت، واقعا پشت درهای بسته مانده‌اند! عده‌ای از این کارمندان به سایت «ورج» گفته‌اند که فیسبوک سرویس ایمیل «Outlook» را برای ارتباط کاری در اختیار آن‌ها گذاشته است!

ارزش سهام فیسبوک در بازار بورس حدود ۵ درصد، بیش از ۱۶ میلیارد دلار ریزش داشت. ‌همین اتفاق باعث شد تا ثروت شخصی مارک زاکربرگ موسس فیسبوک نیز حدود ۷ میلیارد دلار کاهش پیدا کند. به دلیل همین کاهش او پشت سر بیل گیتس در لیست ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفت.

اگر محاسبات سرویس نت‌بلاکس⁩ درست باشد، این قطعی که حدود ۶ ساعت طول کشید ضربه‌ای حدود ۹۶۰ میلیون دلاری به اقتصاد جهانی وارد کرده است.

قطعی و اختلال جهانی واتساپ ، فیسبوک و اینستاگرام

فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ در بیانیه‌های جداگانه‌ای عصر دوشنبه اعلام کردند خدمات این رسانه‌های اجتماعی با اختلال جهانی و سراسری مواجه شده است.

فیسبوک هنوز توضیح مشخصی درباره دلیل این اختلالات اعلام نکرده است. با وجود این، کارشناسان مسائل امنیت سایبری خطای DNS (سیستم نام دامنه) را یکی از دلایل احتمالی بروز مشکل می‌دانند.

«سیستم نام دامنه» (DNS) اسامی وب‌سایت‌ها را به آدرس‌های آی.پی قابل خواندن توسط رایانه‌ها تبدیل می‌کند و به همین جهت به آن «دفترچه تلفن اینترنت» گفته می‌شود.

با وجود این، برخی از کارشناسان می‌گویند مشکل احتمالاً وسیع‌تر از اختلال DNS فیسبوک است زیرا اینستاگرام که متعلق به فیسبوک است نیز از کار افتاده اما سرویس‌های DNS آن که توسط آمازون میزبانی می‌شود با مشکلی مواجه نیستند.

وبگاه سی‌ان‌ان نوشته این واقعیت که شرکتی با وسعت فیسبوک بیش از سه ساعت است که از دسترس خارج شد به معنای آن است که ممکن است مشکل به زودی حل نشود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۷ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: