بیت کوین چیست و آیا خرید آن سودآور است؟

امروزه بازار ارزهای دیجیتال و رمز ارزها بسیار داغ بوده و افراد زیادی برای دستیابی به سود زیاد قصد دارند تا در بازار رمز ارزها سرمایه‌گذاری کنند. یکی از این ارزهای دیجیتالی که توجهات زیادی را به خود جلب کرده است، رمز ارز بیت کوین است. بسیاری از علاقه مندانی که قصد دارند تا اطلاعات بیشتری راجع به رمز ارزها به دست آورده و وارد بازار سرمایه‌گذاری دیجیتال شوند این سوال را دارند که بیت کوین چیست و آیا خرید آن سودآور است؟ اگر شما هم یکی از افراد علاقه‌مند به آشنایی بیشتر با بیت کوین هستید، ادامه این مطلب را از دست نداده و همراه ما باشید تا شما را بیشتر با بیت کوین و میزان سود آن آشنا کنیم.

بیت کوین چیست؟

برای سرمایه‌گذاری در هر زمینه‌ای باید ابتدا با مفهوم آن آشنا باشیم؛ بنابراین اولین و مهم‌ترین سوال این است که بیت کوین چیست؟ بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان بود که توسط فردی به نام ساتوشی ناکاماتو (Satoshi Nakamato) طراحی و عرضه شد. این ارزهای دیجیتال بر پایه بلاک چین هستند و روند استخراج یا ماینینگ آن‌ها با استفاده از معادلات پیچیده و سخت ریاضی صورت می‌گیرد. سیستم نظارت روی روند استخراج بیت کوین‌ها کاملا غیر متمرکز بوده و از طریق کامپیوترهایی که در سراسر جهان مستقر شده‌اند صورت می‌گیرد.

روند استراج بیت کوین یا همان ماینینگ بیت کوین به صورتی است که با گذشت زمان این فرآیند به مراتب سخت‌تر شده و میزان استخراج آن هم پایین می‌آید. همین موضوع باعث افزایش قیمت آن در طول زمان خواهد شد. میزان دستمزد یا همان پاداش استخراج بیت کوین هر ۴ سال یک بار نصف می‌شود که به این پدیده هاوینگ می‌گویند. هاوینگ تا حدود بسیار زیادی باعث کنترل قیمت بیت کوین و حفظ ارزش آن در بازار می‌شود.

 

راه‌های کسب درآمد با بیت کوین

اکنون که با یک تعریف کلی از بیت کوین و استخراج آن آشنا شدیم، نوبت به راه‌های سرمایه‌گذاری در بیت کوین می‌رسد. راه‌های زیادی برای ورود به بازار بیت کوین و کسب درآمد با استفاده از این رمز ارز وجود دارد. در ادامه این بخش درباره برخی از این روش‌ها توضیحاتی ارائه شده است.

خرید بیت کوین

اولین و مرسوم‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارز بیت کوین، خرید این ارز دیجیتال است. هنگام خرید بیت کوین یک شبکه بلاک چین تحت عنوان کیف پول دیجیتال به شما تعلق گرفته و میزان بیت کوین‌هایی که خریداری می‌کنید در این کیف پول ذخیره می‌شود.

خرید بیت کوین از صرافی‌های آنلاین و با استفاده از ریال ممکن است؛ اما باید توجه داشته باشید که کلاهبرداری‌های زیادی هم در این زمینه صورت می‌گیرد. بنابراین توصیه می‌شود که قبل از خرید، حتما از معتبر بودن صرافی اطمینان حاصل کنید. برای خرید و فروش بیت کوین به عنوان سرمایه‌گذاری باید با الگوریتم‌های کاهش و افزایش قیمت بیت کوین به خوبی آشنا باشید تا بتوانید به سود بالایی دست پیدا کنید.

استخراج بیت کوین (ماینینگ بیت کوین)

استخراج بیت کوین و دریافت کارمزد یا پاداش، یک راه دیگر برای کسب درآمد از طریق این رمز ارز دیجیتال است. برای ماینیگ و استخراج بیت کوین، باید حتما یک دستگاه ماینر داشته باشید. در گذشته استخراج بیت کوین از طریق کامپیوترهای خانگی امکان‌پذیر بود. اما امروزه ماینینگ بیت کوین کار سخت‌تری شده است و برای این که بتوانید در بازار رقابتی موفق شوید، به ماینرهای قوی‌ نیاز خواهید داشت.

هزینه‌های مربوط به ماینینگ بیت کوین با توجه به قدرت دستگاه و روش استخراج می‌تواند متفاوت باشد. برای هزینه‌های اولیه باید قیمت خرید یا اجاره دستگاه ماینر را در نظر گرفت. قیمت و نرخ برق در محل استخراج بیت کوین هم یک نکته حائز اهمیت در میزان سود دهی است.

ترید بیت کوین

یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد و سود از طریق بیت کوین، خرید و فروش این رمز ارز با صرافی‌های دیجیتالی و کسب سود از نوسانات قیمت است. ترید بیت کوین نسبت به سایر روش‌ها به مهارت و علم بیشتری نیاز دارد. فرد باید از تمامی الگوریتم‌های افزایش و کاهش قیمت بیت کوین به خوبی مطلع باشد.

در صورتی که به صورت روزانه اخبار و نوسانات مربوط به بیت کوین پیگیری شود و درباره تمامی مسائل مربوط به معاملات رمز ارز بیت کوین اطلاعات کافی داشته باشید، این روش می‌تواند برای شما درآمد روزانه زیادی داشته باشد. اما همان طور که اشاره شد این روش نیازمند علم و وقت بسیاری است.

چگونه از بیت کوین درآمد داشته باشیم؟

اگر تجربه‌ای در سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال ندارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا در این باره به خوبی تحقیق کنید. قبل از انجام هر گونه سرمایه‌گذاری باید ابتدا با اصطلاحات مربوط به ارزهای دیجیتال مانند بلاک چین، اتریوم، ماینینگ، هاوینگ و… آشنا باشید. پس از آنکه درک درست و کاملی از نحوه عملکرد بیت کوین و چرخه بازار آن پیدا کردید و با اصطلاحات مربوط به آن آشنا شدید، نوبت به بررسی چرخه قیمت آن در گذشته می‌رسد.

آشنایی با چرخه افزایش قیمت بیت کوین یعنی باید با زمان هاوینگ و قیمت بیت کوین در بازه زمانی قبل و بعد از هاوینگ به خوبی آشنا شوید. باید بررسی کنید که چه زمانی قیمت آن افزایش پیدا کرده و چه زمانی با کاهش قیمت مواجه شده است. پس از مطالعه دقیق در این باره، باید درباره کیف پول‌های آنلاین و نحوه کار با آن‌ها اطلاع پیدا کنید. اگر می‌خواهید از طریق استخراج بیت کوین درآمد داشته باشید هم باید به طور کامل با روش‌های استخراج و انواع ماینر آشنایی داشته باشید.

کلام آخر

در یک جمع‌بندی کلی باید گفت که برای کسب سود از بازار بیت کوین، باید از تمامی نکات مربوط به آن، از اصطلاحات گرفته تا روش‌های استخراج و دستگاه‌های مورد نیاز اطلاعات داشته باشید؛ حتی پس از کسب این اطلاعات هم توصیه ما این است که سرمایه‌گذاری خود را با مبلغ کمی شروع کنید تا در صورت شکست، ضرر زیادی به شما وارد نشود. این نکته را هم در نظر داشته باشید که بیت کوین تنها رمز ارز موجود در بازار نیست. باید رمز ارزهای دیگر را هم بررسی کنید تا بهترین گزینه را برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد پیدا کنید.