mahsho el

مه شو: آیا می توان التهاب پوستی تماسی را درمان کرد؟ بله. در ادامه مطلب به توضیح درمان این بیماری پوستی خواهیم پرداخت:

اجتناب از موادی که بدان حساس هستید، مسلماً معقول ترین شیوه برای جلوگیری از موارد تازه التهاب پوستی تماسی است، ولی برای درمان بثورات موجود، پزشک ممکن است از بعضی از کرم های موضعی حاوی استروئید و یا آنتی هیستامین ها که برای درمان آلرژی خانواده به کار می رود استفاده کند. اگر کارتان ایجاب می کند که با مواد آلرژی زا باشید، سعی کنید از دستکش های نخی (پنبه ای) استفاده کنید. اگر دستکش های پلاستیکی حساسیت زا باشند، این نوع دستکش ها می توانند جایگزین آنها شوند. سایر درمان های پیشگیرانه برای کمک به شما جهت اجتناب از التهاب پوستی تماسی عبارتند از:

خواندن برچسبهای محصولات آرایشی است و نیز اجتناب از مواد آرایشی آلرژی زاست (مانند عطرها و مواد خطرناک حفظ کننده ها) شستن چندین بار پارچه های نو و ملافه و روبالشی ها قبل از استفاده از آنها، کمک بزرگی برای رهایی از گاز فرمالدئید می باشد و نیز پوشیدن لباسهای پنبه ای، کتان و ابریشم طبیعی و اجتناب از لباس های اتو شده دائمی و نرم کننده های پارچه و در این امر مهم می توانند مؤثر باشند.

از دیگر درمان های پیشگیرانه، نرم و مرطوب کردن پوست به وسیله کرم های نرم کننده و مرطوب کننده است. پوست خشک نسبت به مواد محرک آلرژی زا از پوست معمولی بسیار حساس تر می باشد.

التهاب سبوره ای پوست (التهاب همراه با پوسته های چرب)

التهاب سبوره ای پوست حالت وخیم بیماری های شایع پوست سر می باشد که به شوره و سبوره معروف است. این بیماری لکه های قرمز و متورم در پوست به وجود می آورد که به رنگ زرد بوده و با فلس هایی همراه است.

این بیماری در قسمت هایی از بدن مثل پوست سر، گوشها، صورت و سینه و گاهی سایر نواحی تا شده پوست دیده می شود (نواحی ذکر شده، مناطقی از بدن هستند که تعداد زیاد سبوره، چرب، غدد خوشه در آن محل ها هستند). در بچه ها، این بیماری به «کلاه گهواره ای» معروف است، ولی این بیماری در هر سنی انسان را مبتلا می سازد.

بیماری های سیستم عصبی از قبیل بیماری «پارکینسون» با التهاب سبوره ای پوست در ارتباط می باشند و کسانی که از بیماری فشارآور مثل حمله قلبی بهبود یافته اند بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. این مورد پزشکان را متقاعد کرده است که استرس ناشی از هیجان در این بیماری می تواند دخیل باشد.

شناخت التهاب سبوره ای پوست

پزشک لکه های پوست را امتحان خواهد کرد تا مطمئن شود «پسوریاز» یا «عفونت قارچی» نگرفته باشید. هر کدام از بیماری های ذکر شده شبیه التهاب سبوره ای پوست می باشند. پزشک به محل و نوع این فلس ها نگاه خواهد کرد. اگر اصلاً مطمئن نشود، آن گاه تکه ای از فلس (پوست پوست شدن پوست) را زیر میکروسکوپ امتحان می کند و یا آن را کشت می دهد. معمولاً فلس های التهاب سبوره ای قرمزتر و بزرگتر و چربتر از فلس های معمولی در بیماری ذکر شده (یعنی پسوریاز یا عفونت قارچی) است. گاهی این بیماری پوسته پوسته ای با پوست خشک به ویژه هنگامی که به غیر از پوست سر همه جا را فرا می گیرد، اشتباه می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: