سرشتی (مربوط به ژنتیک یا عواملی که از کنترل مستقیم شما خارج اند)

پیشینه آکنه شدید در خانواده

افزایش آندروژن های در گردش با جریان خون

بیش - واکنشی فولیکول ها به آندروژن ها

ناهنجاری های موضعی واحد مو - چربی

غیر سرشتی (مربوط به عواملی که دست کم تا حدی بر آن ها کنترل دارید)

درونی

داروها

تنش

ضدبارداری خوراکی

سایر درمان های هورمونی

آرایشی

آلودگی

محصولات مسدود کننده

تحریک کننده ها

بعضی نواحی نیز باید درمان پیشگیرنده شوند تا اصلا آکنه در آن رخ ندهد.

تغییرات هورمونی مربوط به بارداری یا شروع یا پایان قرص های ضدبارداری در بعضی زنان آکنه را بهبود می دهد ، اما در افراد مستعد به آکنه ، برحسب نوع ضدبارداری خوراکی که مصرف می کنند ، سبب آکنه می شود یا آن را تشدید می کند. بدن های ما پیوسته خود را از درون و بیرون به دقت تنظیم می کنند تا با تغییر درون بدن و تغییر جهان پیرامون مان تطبیق یابند. در بدن همیشه اتفاق هایی در جریان است.

تغییرات چرخه خواب ، امتحان ها ، غذاها ، روابط و تجربه ها - چه خوب چه بد - همه در سطوح مختلف بر بدن های ما تاثیر می گذارند. یعنی در سطح درونی ، تغییرات دائمی کوچک اما مهمی در هورمون های گوناگون رخ می دهد تا با این تغییرات دست و پنجه نرم کنند ؛ این تغییرات هورمون ها بر خلق و روحیه ، سوخت و ساز و پوست ما اثر می گذارند.

از بیرون ، وضیعت های که سبب ایجاد آکنه می شود یا آن را تشدید می کند می تواند ناشی از بعضی محصولاتی که به پوستمان می زنیم ؛ وررفتن به پوست با انگشت ها ؛ اثرهای آلودگی ، باد ، خورشید و عوامل دیگری باشد که سرانجام به شکل آکنه یا تحریک پوستی شبیه آکنه درمی آید.

ترکیب رویدادهای درونی و بیرونی است که پوست ما را از تعادل خارج و آکنه را وخیم می کند. برای مثال ، بعضی محصولاتی که به پوست مالیده می شوند در اطراف منفذ های پوست جمع می شوند ، یعنی غلظت آن محصول در آن ناحیه بیشتر می شود. این وضعیت اغلب فرایندی را در پوست آغاز می کند که گاهی کاملا شبیه انواع التهابی آکنه است ، ما در واقع فقط یک واکنش تحریک کننده پوست است.

اینجاست که در پیش گرفتن درمانی که برای آکنه انجام می شود فقط ناراحتی پوست را تشدید می کند. درسی که می گیریم این است که اگر درمانی که انجام می دهید در زمانی منطقی که به نظر من 2 تا 4 هفته است موثر نبود ، باید به متخصص پوست مراجعه کنید و راهنمایی شوید. این نکته نیز مهم است که پیش از مراجعه به پزشک تمام پرسش هایتان را بنویسید و فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید یا در گذشته استفاده کرده اید همراه داشته باشید و با پزشک خود آن را مرور کنید تا بفهمید کدام برایتان مناسب است و کدام را نباید مصرف کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: