این پرسش را می توان به چند صورت برداشت کرد. در مفهوم پیشگیری اولیه، موضوع این است که آیا می توان کاری انجام داد تا از وقوع اگزما در فردی که پیش بینی می شود به آن مبتلا شود، پیشگیری کرد؟ این پرسش در رابطه با خانواده های آتوپیک مطرح شده است. بعضی از مداخلاتی که تاکنون مورد سنج قرار گرفته عبارت است از: اجتناب مادران باردار از مواد غذایی خاص در بارداری، نقش شیر مادر، اجتناب کودک از بعضی مواد غذایی خاص، تمهیداتی جهت کاهش مواجهه با میت گرد و غبار خانه و اجتناب از مواجهه با حیوانات خانگی. به علت این که انجام چنین مطالعاتی دشوار است و کسانی که در این مطالعات شرکت می کنند باید برای تشخیص اینکه از اگزما واقعا جلوگیری شده یا صفا به تاخیر افتاده، مدت طولانی تحت بررسی قرار بگیرند.

نتایج این مطالعات قطعی نیست. تاکنون، شواهد خوبی در این زمینه که اصلاح رژیم غذایی مادر باردار می تواند باعث پیشگیری از اگزما شود به دست نیامده است. با وجود اینکه شیر مادر به دلایل متعددی مفید است ولی از اگزما جلوگیری نمی کند. برای مادرانی که برای شیردهی انگیزه زیادی دارند، ممکن است اجتناب از شیر، محصولات لبنی، تخم مرغ، ماهی، بادام زمینی و سویا بعد ها باعث کاهش شدت اگزما در کودک شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مجموعه ای از تمهیدات شامل اجتناب از شیر و جایگزین کردن آن با شیر خشک هیدرولیز شده و برنامه کاهش مایت گرد و غبار خانه در طول اولین سال های زندگی، می تواند احتمال اگزما را کاهش دهد.

مشکلات بالقوه اصلاح رژیم غذایی عبارت است از نیاز به نظارت از سوی متخصص رژیم غذایی و طخم بد شیرخشک هیدرولیز شده جایگزین. به نظر می رسد در چنین شرایطی بهتر است از محصولات سویا یا شیر سایر پستانداران (مانند بز یا گوسفند) استفاده شود. برای افراد آتوپیک تمهیدات پیشگیرانه دیگری نیز وجود دارد که کمک کننده است.

در صورتی که خانواده حیوان خانگی مودار ندارد، معقول است چنین حیوانی را به منزل نیاورد و از مواد بالقوه محرک مانند شامپوی حمام و از تماس پشن با پوست اجتناب کند. بعضی گزارش های جدید نشان میدهد که استفاده نوزادان در خطر ابتلا، از پروبیوتیک ها - باکتری های بی ضرر مانند لاکتوباسیل - می تواند احتمال ایجاد اگزما را کاهش دهد. ممکن است استفاده از این مواد، در مراحل آخر بارداری مادران باردار و در طول شیردهی مفید باشد. برای توصیه عمومی این امر به مطالعات بیشتر و نظارت طولانی تر نیاز است ولی شاید توصیه آن به والدین آینده نگری که سابقه خانوادگی قوی از اگزمای آتوپیک دارند، مفید باشد.

اجتناب از محرک های خاص شناخته شده در فرد مبتلا به اگزما می تواند باعث پیشگیری از عود یا تشدید بیماری شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: