پیش از پاسخ به این سوال، بهتر است بعضی از اثرات نامطلوب استروئیدهای موضعی را به صورت خلاصه بیان کنیم. آثار استروئیدهای موضعی روی پوست: نازک شدن، کبود شدن سریع، شکنندگی پوست، خطوط کشش، عروق خونی متسع قابل مشاهده و پنهان کردن عفونت. استفاده از استروئید در سطح وسیعی از بدن، به اندازه ای که برای مهار تولید کورتیزول در بدن، جذب شود، می تواند در کودکان باعث عقب افتادگی رشد شود.

عوامل متعددی احتمال بروز عوارض جانبی را تعیین می کند:

قدرت استروئید: تفاوت زیادی بین اثر و عوارض جانبی ضعیف ترین و قوی ترین استروئید ها وجود دارد ( شاید تا 20 برابر تفاوت). ضعیف ترین ها در صورتی که به درستی استفاده شوند، معمولا عوارض جانبی ایجاد نمی کنند. محل استفاده در بدن: استروئیدها در بعضی از قسمت های بدن به راحتی نفوذ می کنند و به احتیاط بیشتری نیاز دارد. نواحی آسیب پذیر عبارتند از: صورت، گردن، چین های اصلی پوستی (زیر بغل و کشاله ران) و نواحی تناسلی.

پوشش مسدود کننده: در صورتی که یک پوشش غیر قابل نفوذ (مانند پوشک هایی که لایه پلاستیکی دارند) بر روی پوست آغشته به استروئید وجود داشته باشد، نفوذ استروئید بسیار بیشتر خواهد بود.

دفعات استفاده: هرچه دفعات استفاده در روز بیشتر باشد، احتمال عوارض جانبی نیز بیشتر است. در حقیقیت اکثر بیماری های پوستی که با استروئید درمان می شوند، به طور مناسبی به یک نوبت استفاده در روز پاسخ می دهند.

مدت درمان: ایجاد تمام عوارض جانبی استروئیدها، به زمان نیاز دارد که این زمان معمولا از زمانی که برای ثمربخشی دارو لازم است، طولانی تر خواهد بود. عوارض جانبی زمانی اتفاق می افتد که استروئید برای مدت بسیار طولانی با دفعات ثابت و بدون کاهش مقدار پس از بهبود اگزما مصرف شوند. به طور کلی بهتر است از استروئیدها به طور منظم و در کوتاه ترین زمان ممکن مصرف شوند و سپس تا مدتی که امکان دارد از آن ها استفاده نشود و به جای آن بیشتر از نرم کننده ها (پمادها یا کرم های چرب ملایم) استفاده شود.

لذا پاسخ به سوال مطرح شده به این بستگی دارد که چه قسمتی از پوست تحت درمان است، چه استروئیدی استفاده می شود و آیا وضعیت موجود نیازمند درمان طولانی مدت است یا خیر. در کل بهتر است استروئیدی که استفاده می شود به اندازه کافی قوی باشد تا اثر کند ولی برای مدت زمان طولانی مصرف نشود تا عوارض مضر ایجاد نکند. به علت اینکه این عوارض در صورت، سریع اتفاق می افتد، نباید برای این ناحیه بیش از یک استروئید با قدرت متوسط تجویز شود. قانون مشابه در مورد نواحی که پوست پوشیده است نیز صدق می کند (مانند نواحی پوشک). یک استروئید قوی در صورتی که آنقدر طولانی مصرف نشود که عوارض ایجاد کند (شاید 2-3 هفته)، می تواند بی خطر باشد.

برای حفظ بهبودی می توان از یک استروئید ضعیف تر (یا در صورت امکان یک نرم کننده) استفاده کرد.

قدرت استروئید های موضعی بسیار متفاوت است، شاید در حدود 20 برابر اختلاف بین ضعیف ترین و قوی ترین آن ها. تمام استروئیدهای موجود را می توان در یکی از چهار گروه طبقه بندی کرد. عوارض جانبی پوستی معمولا با مصرف استروئیدهای قوی و خیلی قوی ایجاد می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: