تاکی فیلاکسی چیست؟

پدیده ای است که در آن استفاده مداوم از دارو (در اینجا استروئید موضعی) باعث از بین رفتن اثر دارو می شودو این دلیلی است تا قدرت خاصی از دارو بیش از زمان مطلقی که نیاز است، استفاده نشود. برای بعضی از بیماران که به استفاده از استروئیدهای موضعی به مدت طولانی نیاز دارند، می توان احتمال تاکی فیلاکسی را با مصرف نرم کننده در یک یا دو روز از هفته کاهش داد.

آیا درمان های خاصی برای بعضی از انواع مختلف اگزما وجود دارد؟

در صورتی که علت خاصی وجود داشته باشد - مانند مواجهه با ماده محرک یا آلرژن - اجتناب از آن جزء اصلی درمان است. همچنین در صورتی که اگزمای قسمت تحتانی ساق پا به علت افزایش فشار در وریدهای ساق باشد، استفاده از جوراب واریس یا جراحی ( درصورتی که امکان پذیر باشد) می تواند اگزما را درمان کند. در انواع سبورئیک اگزما، در صورتی که ترکیبات کاهنده یا حذف کننده مخمر های محیطی دخیل، به درمان افزوده شود، درمان موثرتر خواهد بود. در موارد تشدید اگزما با عفونت باکتریال ، افزودن یک آنتی بیوتیک مناسب نه تنها باعث از بین رفتن عفونت می شود، بلکه به فروکش کردن اگزما نیز کمک می کند. آنتی بیوتیک های سیستمیک ممکن است از آنتی بیوتیک های موضعی که حساسیت زایی آن ها ممکن است مشکل ایجاد کند، بهتر باشند. زمانی که عفونت از بین رفت، آنتی بیوتیک نیز باید قطع شود. بعضی ترکیبات موضعی وجود دارد که حاوی آنتی بیوتیک و استروئید است ولی برای جلوگیری از اضافه شدن مشکل مقاومت به آن، باید فقط برای مدت کوتاه استفاده شوند.

داروهای تعدیل کننده ایمنی جدیدتر چگونه هستند؟

در طول سال اخیر، موثرترین درمان موضعی که برای اگزما وجود داشت، استروئیدهای موضعی بود که با اثر بر سیستم ایمنی پوست عمل می کرد. اخیرا دو محصول جدید در دسترس قرار گرفته اند که در درمان اگزما موثر هستند و با مهار سیستم ایمنی پوست اثر می کنند، ولی کورتیکواستروئید نیستند و به آن ها مهارکننده های کلسینورین گفته می شود. این ها پمادهای پروتوپیک 0/1 و 0 / 03% و حاوی کرم تاکرولیموس و الیدل هستند و ماده موثر آن ها پیمکرولیموس است؛ این محصولات با روش مشابه یکدیگر عمل می کنند و شبیه استروئیدهای موضعی نیستند و پوست را نازک نمی کنند. این داروها در شرایطی مفیدند که استروئیدهای موضعی مشکل زا باشد. برای مثال در زمانی که ضعیف ترین استروئیدها موثر نیستند و یا استروئیدهای موضعی قوی به علت تاکی فیلاکسی اثری ندارند، بر روی پوست صورت و چین های بدن، استفاده می شوند. در آینده، این محصولات ممکن است همراه با استروئیدها استفاده شوند تا برنامه درمانی خاصی برای بیماران خاص به وجود بیاید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: