تفاوت تظاهرات پسوریازیس از فردی تا فرد دیگر، در نواحی مختلف بدن و در یک فرد در طول زمان گیج کننده است. تظاهرات اصلی به شرح زیر است:

پسوریازیس پلاکی

در این نوع شایع، ضایعات کاملا شکل یافته، به صورت قرمز، برجسته، با حدود کاملا مشخص از پوست سالم اطراف و با پوسته های سفید در سطح آن، دیده می شود. خارش ممکن است وجود داشته باشد. پلاک ها عموما بر روی یا نزدیک آرنج ها، زانوها و قسمت تحتانی پشت ایجاد می شوند. در پوست سر، که محل شایعی است، وجود مو معمولا باعث ایجاد پوسته قابل توجه می شود که می تواند باعث شود پسوریازیس به صورت برجسته احساس شود. خاراندن سطحی باعث می شود که مقدار پوسته های قابل مشاهده افزایش یابد.

پسوریازیس سطوح فلکسور

در چین های بدن مانند زیر بغل، کشاله ران، ناحیه تناسلی و نزدیک مقعد، پسوریازیس بیشتر به صورت قرمز و براق دیده می شود و بدون پوسته ریزی است. این به علت انسدادی است که مانع خشک شدن می شود. ممکن است شقاق نیز ایجاد شود.

پسوریازیس قطره ای

گوتیت، واژه لاتین به معنای قطره باران، نوعی پسوریازیس است که شروع ناگهانی، ضایعات متعدد کوچک، قرمز رنگ و همراه با پوسته ریزی دارد و توزیع آن معمولا منتشر است. پسوریازیس گوتیت معمولا در بچه ها و نوجوانان اتفاق می افتد که در اکثر موارد قبل از آن گلو درد یا التهاب لوزه استرپتوکوکی وجود داشته است. این مشکل بیمار می تواند در طول چند هفته یا ماه به طور خود به خودی بهبود یابد.

کف دست و پاها

پسوریازیسی که به این سطوح محدود شده باشد، معمولا لایه خارجی بسیار ضخیمی دارد، ممکن است کمتر قرمز باشد و نمای برجسته آن ترک خوردن است. تشخیص آن بدون وجود پسوریازیس در سایر نواحی بدن می تواند بسیار دشوار باشد، زیرا لبه های آن حدود مشخصی ندارند.

پوست سر

این منطقه به وفور درگیر می شود و مثل سایر نواحی پوست، با نواحی پوسته ریزی دار در زمینه ای از پوست طبیعی، مشخص می شود. پوسته می تواند تا حد برجسته بودن، زیاد باشد به طوری که در لمس واضح است. پسوریازیس در محدوده پوست سر شایع است و از دست دادن موی سر به ندرت دیده می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: