آیا اشکال نادر دیگری هم وجود دارد؟

بله، دو مورد تظاهرات نادرتر هم وجود دارد که می تواند اورژانس پزشکی باشد.

پسوریازیس اریترودرمیک: اریترودرما به معنای پوست قرمز است و برای توصیف وضعیتی به کار می رود که تمام پوست قرمز می شود و درجاتی از پوسته ریزی نیز وجود دارد. تنظیم دمای طبیعی از بین می رود و احساس داغ شدن وجود دارد و حتی دمای مرکزی بدن می تواند به صورت غیر طبیعی کاهش یابد. این شکل غیر شایع می تواند علل زیادی داشته باشد. برای مثال درمان محرک، قطع درمان استروئیدی یا یک دارو که پسوریازیس را تشدید می کند، مثل کلروکین ضدمالاریا. این حالت به علت احتمال نارسایی قلبی با برون ده بالا، می تواند یک اورژانس پزشکی باشد.

پسوریازیس پوسچولر: بعضی مواقع پسوریازیس پوسچولر در کف دست ها و پاها بدون وجود هیچ نوع پسوریازیس دیگری، اتفاق می افتد. در زمینه یک پوست سالم، پوسچول ها سبز یا زرد هستند، وقتی به سمت سطح می آیند، قهوه ای می شوند و به صورت پوسته، می ریزند. با وجود اینکه حاوی چرک هستند ولی استریل می باشند زیرا صرفا به علت تجمع پلی مورف ها ایجاد شده اند. این نوع از پسوریازیس معمولا ناراحت کننده یا دردناک است و بعضی از متخصصین پوست، آن را به صورتی جدا از پسوریازیس و به عنوان پوسچولمزیس پالموپلانتار می نامند.

پسوریازیس پوسچولر ژنرالیزه، بسیار کمتر شایع است. این نوع ممکن است مانند پسوریازیس اریترودرمیک، عامل محرکی داشته باشد (مانند قطع درمان استروئیدی). نواحی وسیعی از پوست قرمز و دردناک، به وسیله پوسچول های متعدد پوشیده می شود. معمولا تب و ناخوشی وجود دارد. پسوریازیس پوسچولر ژنرالیزه، وضعیتی جدی است که بیمار برای درمان باید در بیمارستان بستری شود.

آیا پسوریازیس، ناخن را هم تحت تاثیر قرار می دهد؟

با وجودی که تغییرات ناخن شایع است، همواره مورد توجه قرار نمی گیرد؛ در بعضی از بیماران ممکن است تنها تظاهرات پسوریازیس باشد. منقوط شدن (فرورفتگی های متعدد و کوچک در سطح ناخن از ویژگی های پسوریازیس است. جدا شدن ناخن از بسترش نیز شایع است) به عنوان انیکولیز شناخته می شود؛ ممکن است با تغییر رنگ قهوه ای مایل به قرمز در بستر ناخن، مجاور منطقه ای که ناخن جدا شده است، همراه باشد (علامت قطره روغن). همچنین ناخن ها می تواند ضخیم و تکه تکه شود و بافت مرده در زیر آن تجمع یابد ولی این تغییرات در سایر بیماری ها (مانند عفونت قارچی) نیز دیده می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: