در اکثر بیماران می توان پسوریازیس را به طور موفقیت آمیزی درمان کرد، ولی باید تاکید کرد که هر آنچه مورد استفاده قرار بگیرد، درمان آن مرحله از بیماری است و درمان قطعی برای تمام بیماری نیست.

قبل از آغاز جزئیات درمان، ضروری است که نگرانی های بیمار در مورد بیماری را بررسی کنیم. ممکن است منشا ترس بیمار، پسوریازیس در اقوام یا دوستان و نگرانی از تبدیل شدن یا هر گونه ارتباط پسوریازیس با سرطان باشد.

چگونگی اثر پسوریازیس بر کار بیمار، فعالیت های تفریحی (بسیاری از مبتلایان به پسوریازیس، شنا کردن را کنار می گذارند و غیره) و روابط باید به دست آید. درمان واحدی وجود ندارد که برای همه افراد بهترین باشد و معمولا درمان های مختلف برای رسیدن به بهترین نتیجه با یکدیگر ترکیب می شوند. انتخاب دارو، به نوع پسوریازیس (پلاک، گوتیت، پوسچولر، اریترودرمیک)، محل آن در بدن، میزان وسعت آن و میزان مشکلی که ایجاد کرده است بستگی دارد. بعضی مواقع، انتخاب به علت ملاحظات پزشک محدود می شود.

درمان های موضعی

می تواند در خانه برای نواحی محدود مبتلا به پسوریازیس استفاده شود و در مراکز درماتولوژی درمان هایی که برای استفاده در منزل غیر عملی است، به وسیله پرستاران انجام می شود. یک نرم کننده، به خصوص پارافین نرم سفید، می تواند پسوریازیس خفیف را بهبود بخشد و پوسته ریزی و بعضی علائم دیگر را کاهش دهد. شاید این تنها نوع درمان در پسوریازیس باشد که بسیار مورد استفاده است. این درمان می تواند راحتی بیمار را بسیار افزایش دهد و خارش و پوسته ریزی را کم کند. درمان های فعال برای پسوریازیس عبارتند از: استروئید های موضعی، آنالوگ های ویتامین D (کلسی پوتریول، تاکلسیتول و کلسی تریول)، تازاروتن (مشتق ویتامین A)، ترکیبات کول تار و دیترانل. تمام این درمان ها می توانند موثر باشند که در بهترین حالت باعث پاکسازی پسوریازیس می شود و گاهی اوقات بهبودی طولانی مدت قبل از عود پدید می آید. تمامی این ها به غیر از استروئید موضعی می توانند تحریک کننده باشند. بهتر است استروئیدها در هر زمان، برای مدت کوتاهی استفاده شوند زیرا عوارض جانبی مانند نازک شدن پوست و نیاز به ترکیبات بسیار قوی تری برای دستیابی به همان مزایا به وجود می آید.

تشعشعات ماوراء بنفش - درمان با نور

گاهی درمان پسوریازیس وسیع با کرم ها و غیره دشوار و وقت گیر است. تشعشعات ماوراء بنفش درمانی، در پسوریازیس گوتیت و در بسیاری از افراد که به پلاک وسیع پسوریازیسی مبتلا هستند، می توانند موثر باشد. اکثر دپارتمان های درماتولوژی در بیمارستان ها، UVB با باند باریک ارائه می دهند. ترکیب UVA با موج بلند و مشتق گیاهی پسورالن نیز می تواند مفید باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: