در صورتی که بیماران نتوانند لیتیم را قطع کنند، درباره استفاده از اینوزیتول برای مقابله با عوارض جانبی آن، چه اطلاعاتی وجود دارد؟

بعضی مواقع لیتیم تنها داروی موثر در بیماران با اختلالات عاطفه دو قطبی است ولی اغلب این دارو باعث بدتر شدن پسوریازیس می شود. نقصان اینوزیتول که در طول درمان با لیتیم اتفاق می افتد، تا حدودی عوارض جانبی دارو را توجیه می کند. در یک کارآزمایی دو سویه کور با گروه کنترل و پلاسبو که به خوبی اجرا شده بود، نشان داده شد که استفاده از مکمل اینوزیتول در بیمارانی که تحت درمان لیتیم هستند باعث بهبود پسوریازیس می شود.

درمان با ماوراء بنفش تا چه میزان بی خطر است؟

هم UVB و هم PUVA در زمان تشعشع می توانند عوارض جانبی نامطلوبی ایجاد کنند و PUVA نیز می تواند سرطان پوست و همچنین پیری پوست در اثر نور را در طولانی مدت ایجاد کند. با وجود این، اگر به طور مناسب استفاده شود هر دو این ها، درمان های ارزشمندی هستند، به خصوص در پسوریازیس وسیع. اصلی ترین عارضه جانبی کوتاه مدت در UVB، سوختگی است که مشابه آفتاب سوختگی است. با باند باریک جدیدتر UVB، احتمال بروز این عارضه کمتر است. UVB با باند پهن بیش از 70 سال است که مورد استفاده قرار می گیرد و در اکثر مطالعات، افزایش خطر سرطان پوست دیده نشده است به استثنای پوست ناحیه تناسلی در مردان، در مواردی که دوز بالا مورد استفاده قرار گرفت است. UVB با باند باریک هنوز به مدت کافی مورد استفاده قرار نگرفته است تا بتوان عواقب طولانی مدت آن را شناخت.

PUVA، عبارت است از ترکیب پسورالن که داروی حساس کننده به نور است با UVA که طول موج بلندتری دارد و در 30 سال گذشته به کرات مورد استفاده قرار گرفته است. همانند UVB، PUVA می تواند تغییراتی مشابه با آفتاب سوختگی ایجاد کند. سایر عوارض جانبی تجربه شده در طول درمان عبارتند: از برنزه شدن، خارش و گاهی درد. در موارد استفاده خوراکی از پسوالن ممکن است تهوع ایجاد شود. امروزه PUVA به جای کاربرد مداوم، به صورت دوره ای استفاده می شود. خطرات طولانی مدت PUVA عمدتا در افرادی اتفاق می افتد که پوستشان به راحتی دچار سوختگی می شود و به آسانی برنزه نمی شود. کک و مک های تیره با شکل نامنظم و حداقل درجاتی از آنچه به آن تغییرات پیری پوست گفته می شود و پس از سال ها مواجهه با نور خورشید ایجاد می شود، در درمان های مکرر شایع است. خطر سرطان پوست، خصوصا کارسینوم سلول سنگفرشی، افزایش می یابد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: