جزء UV نور خورشید معمولا باعث بهبودی پسوریازیس، بعضی مواقع اگزما و تعداد اندکی از سایر بیماری های نادر پوستی می شود برای مثال، پیتریازیس لیکونوئید، پاراپسوریازیس و خارش ناشی از بعضی اختلالات داخلی مانند بیماری کبدی مزمن و نارسایی کلیه، توصیه به بیماران برای استفاده از نور خورشید یا تخت های خورشیدی برای درمان پوستشان عمل صحیحی نیست زیرا مواجهه با UV کنترل و پایش نشده خواهد بود، لذا بیماران در معرض افزایش خطر سرطان پوست قرار می گیرند. افرادی که اظهار رضایتمندی می کنند را می توان برای UV درمان به متخصص ارجاع داد.

آیا بثورات نوری چند شکلی همان اکتینیک پروریگو است؟

خیر، اکتینیک پروریگو شیوع کمتری دارد و عمدتا در کودکی شروع می شود. ارتباط واضح کمتری با نور خورشید دارد؛ البته در تابستان و در پوستی که در معرض نور بوده، شدیدتر است ولی می تواند در زمستان هم ادامه یابد و در نواحی از پوست که محفوظ از نور است نیز ایجاد شود. همانند PLE، اکتینیک پروریگو خارش دار است و ظاهر آن به شکل نقاط و ناهمواری های خراشیده شده است. اکثر بیماران یک هاپلوتیپ نادر HLA-DR دارند که بیانگر وجود یک پایه ژنتیکی است.

سرطان پوست چگونه است؟

شایع ترین سرطان های پوست کارسینوم سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم بدخیم است. اکثر این ها به علت مواجهه قبلی با آفتاب است. بعضی مواقع این امر واضح است چون سرطان در نواحی که بیشترین مواجهه با آفتاب را دارد ایجاد می شود. دوره های سوختگی حداقل به همان میزان مواجهه مکرر، اهمیت دارد. افرادی که به وسیله پوست طبیعی تیره حفاظت می شوند کمترین احتمال ابتلا به سرطان های پوست را دارند.

عرق سوز چیست؟

اسم علمی تر آن میلیاریا روبرا است و با حرارت ارتباط دارد نه با تشعشع UV. غدد عرق مسدود می شوند، لذا عرق در پوست جمع می شود و برآمدگی های خارش دار و گاهی اوقات تاول های کوچک ایجاد می کند. نشانگر عدم تطابق با آب و هوای گرم است، از این رو وقتی شما به حرارت عادت کنید، می تواند بهبود یابد. درمان، خارج شدن از گرما، ترجیحا رفتن به اتاق خنک با تهویه مناسب است. استروئیدهای خفیف مثل هیدروکورتیزون برای تسکین نشانه ها می تواند کمک کننده باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: