به غیر از واکنش فتوتوکسیک که به آن اشاره شد، شاید شایع ترین بیماری پوستی که در اثر مواجهه با آفتاب تحریک می شود، حمله هریس سیمپلکس (تب خال) بر روی لب ها یا نزدیک لب ها باشد. لوپوس اریتماتو هم نوع صرفا جلدی و هم انواع سیستمیک با نور خورشید تشدید یا شعله ور می شود. در بعضی افراد، آفتاب به جای بهبودی باعث بدتر شدن پسوریازیس و اگزما می شود. بعضی بیماری های نادرتر که با مواجهه با آفتاب تشدید می شوند عبارت اند از: اثر یورفیریاها، بیماری داریر، وضعیت کمبود ویتامین B6 پلاگر و بیماری هایی که نقص ارثی در ترمیم آسیب DNA ناشی از UV وجود دارد مثل گزرودرماپیگمانتوزوم.

آیا پیری پوست در اثر مواجهه طولانی مدت با آفتاب ایجاد می شود؟

اگر پوست صورت و پشت دست یک فرد 60 ساله را با پوست زیر چانه همان فرد مقایسه کنید، آنچه را ما به عنوان پیری ناشی از اثر تجمعی مواجهه با آفتاب می دانیم، خواهیم دید. آسیب نور خورشید به صورت چروک، نواحی ضخیم شده زرد رنگ، کبودی پس از ضربات خفیف و لک های قهوه ای نشان داده می شود. یک چین پوستی را بلند کنید، سپس رها کنید، پوست آسیب دیده در اثر آفتاب، به علت تغییرات بافت همبند، بازگشت پذیری اندکی دارد. سطح پوست را لمس کنید، ممکن است تکه های زیر وجود داشته باشد که مطرح کننده کراتوز اکتینیک است.

عامل سن به تنهایی در تمامی پوست تغییراتی ایجاد می کند. برای مثال، درم نازک تر می شود و مقداری از حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد. با وجود این، پوستی که از UV حفاظت شود، جوان تر به نظر می رسد و جوان تر حس می شود تا پوستی که در معرض آفتاب بوده است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: