فاسئیت نکروزان یکی از بیماری های گروه عفونت های زیرجلدی است که در آن نکروز ایجاد می شود، سمیت شدید و مرگ و میر قابل توجهی دارد. فاسئیت نکروزان معمولا در اثر استرپتوکوک گروه A اتفاق می افتد، البته سایر ارگانیسم ها هم می توانند دخیل باشند. تظاهر اولیه همانند سلولیت است، با یک تورم گرم، قرمز و دردناک. درد، بسیار شدید و غیر قابل قیاس با تظاهر اولیه است. سپس تاول های بزرگ و نکروز اتفاق می افتد. آنتی بیوتیک به تنهایی نمی تواند این روند را کنترل کند و تمام بافت نکروز شده باید با جراحی برداشته شود. بستری اورژانس برای اجتناب از خطر مرگ و از دست دادن بافت زیاد ضروری است.

سندرم فلسی شدن پوست چیست؟

سندرم استافیلوکوکی فلسی شدن پوست به علت آثار سم موجود در خون است. معمولا تنها تجمع کوچکی از عفونت است (مانند گل مژه)، به طور معمول، بیمار خردسالی است که دچار تب، تحریک پذیری، قرمزی و دردناکی را رو به گسترش پوست می شود و پس از مدت کوتاهی تاول های سطحی ظاهر خواهند شد. می تواند فقدان نواحی وسیعی از لایه خارجی اپیدرم وجود داشته باشد. بیماری دردناک است و نیاز به بستری در بیمارستان وجود دارد. سندرم استافیلوکوکی فلسی شدن پوست، در بیماران مسن تر به ندرت اتفاق می افتد ولی معمولا یک عامل مستعد کننده مانند نارسایی کلیه یا ضعف ایمنی وجود دارد.

آیا نکرولیز اپیدرمی توکسیک همان سندرم فلسی شدن پوست است؟

خیر. چون تمام ضخامت اپیدرم از دست می رود نه فقط لایه شاخی و سطوح مخاطی نیز درگیر می شود و عمق بافت از دست رفته نیز در نکرولیز اپیدرمی توکسیک بیشتر است. معمولا یک واکنش دارویی است لذا ارتباطی با عفونت ندارد. بستری اورژانس برای پیشگیری از عفونت تهدید کننده حیات و جایگزین کردن مایعات از دست رفته و الکترولیت ها همانند سوختگی وسیع، ضروری است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: