اولین قدم، ثابت کردن این امر است که یک زخم وریدی بدون آسیب قابل توجه شریانی وجود دارد. جریان شریانی به وسیله سونوگرافی داپلر ارزیابی شود؛ در صورتی که نقص وجود دارد، برای اظهار نظر به جراح عروق ارجاع شود و در صورتی که طبیعی است، بانداژ فشاری، تک لایه یا چند لایه، با استفاده از باند مناسب انجام شود تا سطح زخم مرطوب باقی بماند. هر بازدید باید شامل سنجش روند پیشرفت ترمیم با استفاده از ترسیم حدود زخم بر روی کاغذ شفاف باشد تا آن را با هفته قبل مقایسه کرد. هر زمان که پانسمان تعویض می شود، باید محل را دقیق معاینه کرد تا هر عفونت قابل توجهی (مثل سلولیت) تشخیص داده و درمان شود. پاسخ آلرژیک به پانسمان یا کرم باید بررسی و با کمترین استفاده از مواد شیمیایی از آن جلوگیری شود (برای نمونه ضد عفونی کننده ها که ممکن است حساس کننده یا محرک باشند).

چگونه برای انتخاب انواع مختلف پانسمان تصمیم می گیرید؟

انواع مختلف و زیادی پانسمان وجود دارد و پزشکان محلی ممکن است بر اساس بخشنامه تصمیم گیری کنند تا کمکی باشد برای درخواست کالا، استانداردسازی درمان و کنترل بودجه.

آیا درمان های موضعی سودمند دیگری وجود دارد؟

استفاده از یک نرم کننده غیر معطر به شکل صابون و کرم های مرطوب کننده در اطراف زخم باعث بهبود زخم و راحتی در پوست اطراف آن می شود. تعدادی روش های درمانی و مواد کمکی دیگر نیز وجود دارد که در اطراف یا روی زخم ها استفاده می شود. این درمان ها عمدتا شامل تجویز آنتی بیوتیک ها، مواد ضدعفونی کننده و داروهای پوسته ریزی دهنده هستند. شواهد محکم اندکی وجود دارد که نشان می دهد استفاده از این داروها می تواند باعث بروز درماتیت تماسی آلرژیک و تحریکی شود.

آیا درمان سیستمیکی که به ترمیم کمک کند، وجود دارد؟

هر بیماری زمینه ای باید به بهترین وجه درمان شود. استفاده از آسپیرین با دوز پایین (در صورت تحمل) می تواند در بهبود جریان خون در مویرگ های اطراف زخم موثر باشد. این اعتقاد وجود دارد که سولفات روی و ویتامین C باعث پیشبرد روند ترمیم می شود. از آنجایی که زخم ها می تواند دردناک باشد و از نظر بسیاری از بیماران، بانداژ فشاری غیر قابل تخمل است بنابراین ممکن است نیاز باشد تا از ضددردها استفاده شود. در صورتی که بیمار دوز بالاتر آسپیرین یا داروی ضد التهابی غیراستروئیدی را نتواند تحمل کند، می توان از پاراستامول استفاده کرد. می توان آمی تریپتیلین را با دوز پایین، به عنوان درمان کمکی تسکین دهنده درد استفاده کرد. در نارسایی قلبی از دیورتیک ها استفاده می شود ولی این روش در درمان ادم مکانیکی همراه با بیماری وریدی، ارزش اندکی دارد. این ادم با بانداژ فشاری، بالا نگه داشتن پا در زمان استراحت و ورزش، بهتر درمان می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: