تعداد بسیار اندکی از خال های سیاه هستند که ممکن است زمانی به ملانوم بدخیم تبدیل شوند.

خال های سیاه غیر معمول یا دیسپلاستیک

خال های سیاهی که تا اندازه ای حدود و رنگ نامنظم و مقداری قرمزی دارند، غیر معمول نامیده می شوند و نمای بافت شناسی آن ها دیسپلاستیک خوانده می شود. وقتی اندازه چنین خالی افزایش یابد، می تواند از ملانوم غیرقابل افتراق باشد. خود این خال های سیاه می توانند خطر بیشتری برای تبدیل به بدخیمی داشته باشند. فردی که خال های سیاه متعدد غیر معمول دارد، خطر بالاتری برای ابتلا به ملانوم دارد. در صورتی که یکی از اعضای نزدیک خانواده دارای خال های سیاه متعدد غیر معمول باشد و سابقه ابتلای خانوادگی به ملانوم وجود داشته باشد، وجود چنین خال های سیاهی نشانه خطر بسیار بالا برای فرد است.

واژه سندرم ملانوم خانوادگی به این جمعیت گفته می شود.

خال ملانوسیتی مادرزادی غول پیکر

در صورتی که یک خال سیاه در زمان تولد وجود داشته باشد، انتظار می رود تا زمانی که نوزاد رشد کامل پیدا کند به حدود میلی متر یا بیشتر برسد و خطر ملانوم آن در طول حیات فرد حدود 5% است.

چه چیز باعث زگیل های سبورئیک می شود؟

در اکثر موارد، علت نامشخص است. در اغلب خانواده ها، طرح اتوزومال غالب برای ایجاد زگیل های متعدد سبورئیک دیده می شود. بسیار به ندرت، یک حمله ناگهانی از تعداد زیادی زگیل های سبورئیک به علت تحریک یک بدخیمی داخلی (علامت لزر - ترلا) اتفاق می افتد. ممکن است در بعضی افراد نور خورشید نقش داشته باشد، به خصوص زمانی که ضایعات عمدتا در نواحی در معرض خورشید هستند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: