اسکار هیپرتروفیک و کلوئید هر دو شامل رشد بیش از حد بافت فیبروز به دنبال آسیب هستند، هر دو برآمده هستند و در اوایل قرمزتر از پوست اطراف به نظر می رسند و می توانند خارش دار و دردناک باشند.

اسکار هیپروتروفیک محدود به مرزهای آسیب اولیه باقی می ماند و پس از 1 تا 2 سال حداقل تا حدودی پس رفت می کند؛ کلوئید ( در زبان یونانی به معنای چنگال خرچنگ) به فراتر از بافت آسیب دیده گسترش می یابد و پس رفت نمی کند. اغلب فقط زمانی می توان اسکار هیپروتروفیک را از کلوئید افتراق داد که زمان مورد نظر سپری شده باشد.

آیا می توان کلوئید ها یا اسکارهای هیپروتروفیک را به راحتی درمان کرد؟

یک درمان واحد برای تمام کلوئید ها یا اسکارهای هیپروتروفیک مناسب نیست. شاید ساده ترین درمان، استفاده دایم (غیر از زمان شستشو) از سیلیکون بر روی محل ضایعه، به صورت ورق ژل یا صفحه نازکی از ژل درون تیوب به مدت یکسال باشد. استفاده از وسایل و پوشاکی که فشار وارد می کنند در بعضی نواحی بدن می تواند موفقیت آمیز باشد. چسب هلان و تزریقات داخل ضایعه کورتیکواستروئید می تواند کمک کننده باشد ولی می تواند آتروفی، هیپوپیگمانتاسیون و تلانژکتاژی ایجاد کند. سایر درمان های استفاده شده شامل رادیوتراپی، اینترفرون و بعضی از انواع لیزر است. افراد با تجربه می توانند با ترکیب جراحی و یک روش دیگر (مانند تزریق استروئید یا رادیو تراپی) آن را به طور صحیح درمان کنند.

آیا کراتوآکانتوم خوش خیم است یا بدخیم؟

یک کراتوآکانتوم معمولی، خود محدود شونده است. توموری با حدود مشخص، قریبنه و با دهانه آتش فشان مانند که مرکز آن از کراتین پر شده است. رشد سریعی دارد ولی سپس درهم پیچیده می شود. با وجودی که یک کراتوآکانتوم معمولی رفتاری خوش خیم دارد، بعضی ضایعات مانند کراتوآکانتوم شروع می شوند ولی سپس به شکل اسکوآموس کارسینوما عمل می کنند.

شاید بهترین حالت این است که کراتوآکانتوم را به عنوان نوع خاصی از اسکوآموس کارسینوما در نظر بگیریم که مکانیسم خود تخریبی داخلی دارد. از آنجا که نمی توان به طور قطعی این چنین نتیجه گیری کرد، بسیاری ترجیح می دهند که حتی به کراتوآکانتوم معمولی نیز به عنوان یک اسکوآموس کارسینومای بالقوه نگاه کنند و مانند آن هم درمانش کنند، یعنی اغلب آن را خارج می کنند.

نتیجه نهایی اینکه کراتوآکانتوم را به حال خود رها کنیم تا خود به خود بهبود یابد، اغلب یک اسکار بد شکل است، بنابراین عموما بهتر است حتی یک کراتوآکانتوم معمولی را نیز برداشت (و حتما برای بافت شناسی ارسال کرد) و ترمیم مناسب را در نظر داشت تا اسکار به جا مانده را به حداقل برساند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۶ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: