شایع‌ترین کم خونی دنیا، "کم خونی ناشی از کمبود آهن" است که عمدتا زنان در سنین باروری گرفتار آن می‌شوند و می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد،خونریزی‌های ماهانه یک عامل بروز کم خونی است. همچنین زایمان موجب از دست رفتن آهن بدن می‌شود.

علاوه بر عوامل یاد شده، میزان ذخیره آهن بدن باید در حد مناسبی باشد. اگر ترکیبات غذایی آهن‌دار بویژه گوشت قرمز به اندازه کافی مصرف نشود، میزان ذخیره آهن کاهش پیدا می‌کند. ممکن است کمبود آهن در تعداد قابل توجهی از زنان یک یا چندبار در طول عمرشان اتفاق بیافتد.

ریشه ناخن2

معمولا در این حالت ضعف، خستگی، رنگ‌پریدگی، تپش قلب، سرگیجه و سردرد بنا بر شدت کم‌خونی، رخ می‌دهد، از این میان، رنگ‌پریدگی شایع‌ترین علامت کم‌خونی است. باید توجه داشت زنانی که میزان ذخیره آهن بدنشان کم است دچار ضعف و بی‌حالی می‌شوند، اما شاید لزوما کم خون نباشند.

گودی زیرچشم یا سفیدی زیر ناخن‌ها، علامت ابتلا به کم خونی نیستند. این تظاهرات ممکن است به علت کمبود مواد مختلف - که آهن هم می‌تواند جزو آنها باشد- در بدن اتفاق بیافتد که منشا آن " سوءجذب" بوده و شیوع بالایی هم ندارد.

کمبود آهن می‌تواند چه در مردان و چه در زنان در سنین غیرباروری هم اتفاق بیفتد،به عنوان مثال در دختربچه‌ها که هنوز خونریزی ماهیانه ندارند و یا در زنان پس از سن یائسگی، باید به دنبال علت‌های دیگری برای بروز کم خونی بود که ناراحتی‌های گوارشی از جمله زخم معده، التهابات مری، التهابات دستگاه گوارش، روده بزرگ و تومورهای معده، مری و کلون از جمله آنهاست.

به همین علت وارسی بیماری‌های زمینه‌ای در این سنین برای یافتن علت کم خونی لازم است و سلامت دستگاه گوارش باید بلافاصله مورد بررسی قرار بگیرد.

اگر زنان با علامت‌هایی چون خونریزی‌های غیر طبیعی و طولانی مدت برخوردند، حتما به پزشک مراجعه کنند،همچنین اگر بیمار دردی در ناحیه معده داشته باشد یا مدفوعش سیاه رنگ باشد، شاید دچار خونریزی گوارشی شده باشد که باید توسط متخصص گوارش ویزیت شود زیرا اگر هر کدام از ناراحتی‌های گوارشی طولانی بشوند ممکن است کم خونی به همراه داشته باشند.

لازم است پروتئین‌ها و ترکیبات آهن‌دار بویژه گوشت قرمز در سبد غذایی گنجانده شود. البته صحیح است که مصرف گوشت قرمز به میزان زیاد مناسب نیست و باعث بالارفتن چربی و ... می‌شود، اما نباید آن را به طور کامل از سفره حذف کرد.

در حال حاضر بسیاری از نوجوان‌ها بویژه دختران گوشت قرمز دوست ندارند، در صورتی که گوشت حاوی ترکیبات آهن و ویتامین ب 12 است و اگر کسی برای مدت طولانی از دریافت این مواد مغذی محروم باشد دچار کم خونی خواهد شد. گوشت قرمز را باید دو تا سه وعده درهفته مصرف کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: