امروزه در داروخانه‌ها، کفش‌های طبی مختلفی وجود دارد که شامل کفش‌های آنتی‌باکتریال، کفش‌های دیابتی‌ها و... هستند اما باید توجه داشت که همین کفش‌ها گاهی ممکن است در برخی بیماران موجب مشکلات پوستی شود. زیرا برخی افراد به چرم و رنگ به کار رفته در کفش حساسیت و آلرژی دارند،

به خصوص در فصل تابستان که تعریق پا شایع است. مشکلات اگزمای تماسی آلرژیک که علائم آن شامل قرمزی، تورم، خارش و ایجاد تاول‌های ریز و درشت روی پااست، وجود دارد. هرگز این تصور صحیح نیست که با استفاده از کفش طبی مشکلات حساسیت پوستی غیرممکن است.

کفش

در فصل گرما هر چه کفش منافذ بیشتری داشته باشد، تبادل هوا آزادانه‌تر در آن جریان می‌یابد. همچنین احتمال تعریق و مشکلات پوستی شامل بیماری‌‌‌های آلرژیک، قارچی و میکروبی کمتر خواهد بود. در افراد دیابتی ایجاد هرگونه زخم در پاها می‌تواند بسیار مشکل‌آفرین و خطرساز باشد که باید در انتخاب کفش‌ بسیار دقت کنند. این افراد به دلیل این که در بسیاری از موارد دچار مشکلات حسی پا هستند، (به دلیل نورپاتی ناشی از دیابت) متوجه فرو رفتن اجسام تیز و برنده در پا نشده و زخم‌های کوچک می‌تواند زمینه‌ساز عفونت‌های شدید و حتی منجر به قطع پا در این بیماران شود. بنابراین در بیماران دیابتی کفش باید به گونه‌ای انتخاب شود که بسیار راحت بوده و موجب فشارهای نامناسب به پوست پا نشده و پا از شر اجسام تیز و برنده خارجی مصون بماند.

یکی از شایع‌ترین بیماری‌‌هایی که پاها را تهدید می‌کند بیماری‌های قارچی و میکروبی لای انگشتان پااست. قارچ‌ها محیط مرطوب، تاریک و گرم را بسیار دوست دارند و چنین شرایطی فقط در پای عرق کرده و داخل کفش بسته و تنگ فراهم می‌شود. بنابراین افراد بسیاری به دلیل شکایت از لیچ افتادن لای انگشتان پا، ترک خوردن، زخم‌‌شدن پوست این ناحیه و همچنین سوزش و خارش ضایعه مراجعه می‌کنند. گاهی مشکل به حدی پیشرفت می‌کند که ممکن است عفونت‌های شدیدی را تا نیمه ساق پا شاهد باشیم. بنابراین انتخاب کفش مناسب بسیار مهم است و پیشگیری از خیس شدن درون کفش در اثر تعریق نکته‌ای است که باید به آن توجه داشت.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: