ak10چندین عامل در پیدایش و شدت آکنه نقش دارند. ارث، میکروبها، نوع غذا، مشکلات عصبی و روحی، تغییرات غددی هورمونی، نوع پوست، بهداشت صورت، مصرف برخی داروها و بعضی از بیماریها، از جمله عواملی هستند که در ایجاد این بیماری نقش دارند.

آکنه یک بیماری است که برای درمان آن باید به پزشک مراجعه و داروهای مناسب را مصرف کرد. درمان آکنه حداقل 6 ماه طول می‌ کشد و تازه احتمال عود آن نیز وجود دارد. در حقیقت آکنه بیماری بسیار سمجی است و مثل کنه به پوست می‌ چسبد. اما در کنار دارو اقدامات و توصیه‌ های بهداشتی ساده نیز وجود دارد که با انجام آن می‌ توان آسانتر از بیماری سمجی مانند آکنه راحت شد.

سعی کنید جوش‌ ها را دستکاری نکنید و با فشار دست آنها را خالی نکنید.

آرام باشید. سعی کنید استراحت کافی داشته باشید و حتی الامکان از فشارهای روحی و عصبی بپرهیزید.

صورت خود را بشویید. برای شستشو از صابون اسیدی (گوگردی) که پزشک توصیه می‌ کند استفاده کنید. صورت خود را خوب صابون بزنید تا از کف پوشیده شود.

پوست را ماساژ دهید. هفته ای یک یا دو بار ماساژ با مواد اسیدی نظیر سرکه سیب در کاهش چربی پوست و بهبود جوشها مؤثر است.

چربی نخورید. از مصرف غذاهای چرب، سس مایونز، خامه، شکلات، گردو، فندق، موز، تخم مرغ و نارگیل، خودداری کنید.

میوه و سبزی بخورید. سعی کنید سبزی و میوه بخصوص سبزی‌ های حاوی ویتامین "آ" مثل هویج، اسفناج، شاهی و گوجه‌ فرنگی را زیاد مصرف نمایید.

. گرما میزان جوش‌ های آکنه را بیشتر می‌ کند، پس زیاد در محیط‌ های گرم نمانید.

. ضد آفتاب بزنید. در مورد آفتاب نظرات متفاوت است. برخی معتقدند اشعه آفتاب تأثیر خوبی در بهبود جوش‌ های غرور جوانی دارد و برخی معتقدند که نور آفتاب پس از مدتی موجب تشدید آکنه می‌ شود. اما مطمئن باشید از زدن ضد آفتاب ضرر نمی‌ کنید.

. ورزش کنید. ورزش و استحمام باعث باز شدن منافذ پوست، بهبود جریان خون آن و رفع چربی می‌ شوند که نتیجه آن شادابی پوست و بهبود جوش‌ هاست.

. مصرف مواد آرایشی و کرم‌ های چرب، آکنه را تشدید می‌ کند، پس سعی کنید صورت خود را کمتر آرایش نمایید.

.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: