«میوه ها»

بیشتر میوه ها شامل یک ویتامین آنتی اکسیدان بسیار شناخته شده به نام ویتامین C به همراه کار و تنوئید هستند و هم چنین ویتامین یا اسید فولیک و فیبر دارند؛ از نظر لیپیدها فقیر هستند و تراکم کالری بسیار ضعیف دارند، به همین دلیل جزو مواد حاضری و سبک به شمار می آیند.

مرکبات

مرکبات (پرتقال، لیموترش، گریپ فروت، نارنگی و ...) از نظر ویتامین C غنی و شامل ترکیبات آنتی اکسیدان هستند. یک لیوان آب پرتقال بعد از غذا برای بانوان بسیار مفید است، چون جاوی ویتامین در C ی باشد که برای جذب روده ای آهن بسیار مفید می باشد.

میوه های گوشت دار و هسته دار

رایج ترین این میوه ها، توت فرنگی، تمشک، انگور فرنگی، توت و انگور می باشند. این میوه ها از نظر پتاسیم و فیبرهای حل شدنی و اسید ellagique بسیار غنی هستند، این اسید آنتی اکسیدانی است که اثر ضد سرطان دارد. توت فرنگی حاوی بتا کاروتن و میزان بیشتری ویتامین C نسبت به پرتقال است (100 گرم توت فرنگی شامل 70 میلی گرم ویتامین C و 100 گرم پرتقال شامل 60 میلی گرم ویتامین C می باشد).

انگورهای سیاه و قرمز و یا به عنوان نمونه مورد صحرایی از نظر ویتامین C غنی هستند و خاصیت ، ضد باکتری و ضد التهابی دارندو بسیاری ازتحقیقات نشان می دهد که نوشیدن 300 میلی لیتر آب انگور در روز به خانم های دارای التهاب مثانه کمک می کند که با این عفونت ادراری مبارزه کنند.

میوه های غیر بومی

انبه، گلابی هندی، انار، کیوی،گرمک و ... از منابع قابل توجه ویتامین C هستند. آنها شامل کاروتنوئیدهایی هستند که برای کاهش خطر ابتلا به بعضی سرطان ها موثر می باشند. آناناس و کیوی علاوه بر ویتامین C، پتاسیم هم دارند.

میوه آوکا

آوکا بهترین منبع پتاسیم، ویتامین و ویتامین E است و از نظر لیپیدها غنی می باشد (20%). بیشتر لیپیدها از اسیدهای چرب غیر اشباع سده است. آوکا را به میزان متعادل مصرف نمایید و گاهی اوقات با غذاهایتان آمیخته کنید.

بنا به تحقیقات بسیار، به جای کوه و مارگارین از آوکا استفاده کنید که در کاهش میزان کلسترول بد (کلسترول LDL) بعضی افراد موثر است.

موز

موز از نظر فروکتوز (قند میوه) غنی و معروف یک گلوسید ساده است، هم چنین پتاسیم و ویتامین یا پیرودوکسین دارد و این یک ماده غذایی مغذی و انرژی زا است.

میوه های خشک شده

میوه های خشک شده به عنوان نمونه خرما، انجیر و زرد آلو دارای میزان زیادی انرژی، عناصر مغذی و گلو سیدهای ساده هستند و نسبت به میوه ها تازه کالری بیشتری دارند. منبع مهمی از بتاکاروتن، پتاسیم، آهن و فیبرها هستند. زرد آلو در لیست مواد خوراکی از این منابع بسیارغنی است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: