پوست درخشان و موی سالم از تغذیه درست و مناسب ناشی میشود. اگر در سلامت پوست و مو دچار مشکل هستید، ممکن است رژیم غذایی شما برخی از ویتامینهای حیاتی روزانه را به میزان کافی دربرنداشته باشد. در این قسمت به بیان ویتامینهای ضروری جهت سلامت پوست و مو میپردازیم.

ویتامین C

این ویتامین در خانواده مرکبات، پاپایا، کلم پیچ، توت فرنگی و فلفل دلمه¬ای یافت میشود. ویتامین C به روشن شدن چهره کمک نموده و همچنین برای تولید کلاژن و نگهداری از عروق خونی سالم در پوست ضروری است.

ویتامین E

در اسفناج مغزهادانه¬ها و روغن آفتابگردان یافت میشود. ویتامین E یک آنتی اکسیدان است و همچون محافظ و پوششی دربرابر رادیکالهای آزاد که به پوست آسیب میرسانند، کار میکند. این ویتامین رادیکالهای آزاد را غیرفعال مینماید.

ویتامین A

در هویج، کدو تنبل، سیب زمینی، کلم پیچ و کدو موجود است. علاوه بر تامین ویتامین A از غذاهای مختلف آن را به عنوان یک سلاح ضد پیری میتوان قلمداد کرد. به این دلیل که به سلولها سرعت میبخشد تا پوست جوانتر سریعتر به سطح بیاید.

اسیدهای چرب امگا3

در ماهی سالمون، گردو و گوشت گاو وجود دارد. اسیدهای چرب امگا3 درحدود 3% از ساقه مو و بخشی از غشای سلولی پوست سر را تشکیل میدهد. این ماده برای سلامت پوست سر و مو ضروری است.

آهن

در لوبیا قرمز، صدف، دانه کنجد، عدس و اسفناج موجود است. آهن کلیدی برای داشتن رشته موهای قوی است. بدون آهن کافی، ریزش خودبه خودی مو پیش می¬آید و تار مو شکننده میشود و این به خاطر انتقال اکسیژن کافی به فولیکولهای مو و پوست سر است.

بیوتین

در ماهی سالمون، بادام زمینی، برگ چغندر، تخم مرغ، گل کلم، آووکادو و تمشک موجود است. سطح ناکافی از بیوتین میتواند به ریزش مو و ساختار شکننده مو منجر شود. این درحالی است که گرفتن بیوتین به اندازه کافی (چه از طریق رژیم غذایی و چه از طریق مکملهای غذایی میتواند بر سلامت و قوای بیشتر مو کمک کند. هیچ قرصی قادر نیست چرخه رشد ژنتیکی موی شما را تغییر دهد.

روی

در صدف، مرغ، حبوبات و آجیل موجود است. اگر شما با خشکی پوست سر و چهره روبرو هستید میتواند به دلیل کمبود روی باشد. سطح پایین روی در بدن باعث بروز خشکی، پوسته شدن و شوره سر میشود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: